Luitteko hiljattain ilmestyneen A-Katsastuksen tilaston? Eipä yllättänyt, että VW kestää kilometrejä mainiosti. VW valitaan usein kun ajetaan paljon.
Volkkari kestää hyvin kilometrejä
VWKestää
41293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Näinhän se on ja lisäksiu ajettavuus merkitsee paljon ajavalle.
No nyt lukaisin 3-vuotiaiden tilaston v. 2015 b-segmentin osalta. Poloa (43 tkm) enemmän ajettiin vain Ibizalla ja Fabialla, mol. 48 tkm. VW-konsernin perusrakenne siis erittäin vahvasti edustettuna eniten ajetuissa. Muilta merkeiltä yli 40 tkm:n ajomäärään nousivat vain Fiesta (42) ja 208 (43).
Tosin on hyvä huomata, että Ibizaa ja varsinkin 208:aa on myyty aika vähän, v. 2012 Seatia 739 ja Peugeotia vain 494 kpl. Ja A-Katsastushan ei vastaa kuin osasta katsastuksia. Harvinaisempien mallien kohdalla yksittäiset käyttäjät voivat vinouttaa tilastoa, mutta kyllähän nuo kilometrit silti suuntaa antavat.
Hyvä ajaa ja matkustaa. Kilometrejä tulee.
Hyvin meni koko konsernilla, Audi, VW ja Seat mauhtivat kuuden parhaan joukkoon.
Kaikki huijjattuja!
Aivan sama. Parhaita ajaa ja omistaa.
Ei A-katsastuksen tilasto kerro kestämisestä, koska siinä ei ole raportoitu korjaamisiakaan...
Kestävillä autoilla ajetaan paljon. ADAC:in suuri tiellejättämistilasto kertoi myös VW-konsernin autojen jättävän keskimäärin vähiten tielle.
Taitaa volsun tieturva olla muuta kautta...
Kyllä luin oikein ajatuksen kanssa. Noista eniten kilometrejä kestäneistä olen viimeisen 15 vuoden aikana autoni valinnut. Sen lisäksi, että niissä kestää teknikka kestää myös sisustus, eivät nitise ja natise suurillakaan kilometrimäärillä kuten nuo heikommat.
Onpa tullut omistettua myös noita kestävyydeltään keskiarvoa heikompia merkkejä, mm. Fordeja ja Tojonpaskoja. Fordit ovat hyviä ajaa, pitää vaan vaihtaa pienemmillä kilometreillä kun lujia autoja.
VW-konsernin auto valitaan usein kun ajetaan paljon.
Tulihan tuo luettua. Mielenkiintoinen juttu.
Eikä ihme kun on hyvä auto.
Luja auto kestää.
Tulihan tuo luettua.
Eipä tule enää vaihdettua VW-konsernista muihin leireihin. Kokemus on osoittanut nämä parhaiksi.
Kun lähdetään tienpäälle ajamaan pitkää matkaa, niin silloin auton ohjattavuus pitää olla kunnossa sekä istuimet.
Tässä automerkkejä/malleja, joilla mielelläni ajelen. Ei tule selkä kipeäksi, ei tarvitse puristaa ratista huonon ohjaustuntuman takia.
1. VW Passat
2.Volvo V70
3.Saab 9-3
Kaikissa loistavat istuimet ja ohjaustuntuma ihan käsittämättömän hyvä.
Listalla jo kaksi museoautoa malliltaan...
Mutta nuo museoautot päihittävät kaikki aasialaiset ruppanat mennen tullen.
Vanhoissa autoissa on vähän muutakin kuin ajamisen iloa...
Eikä 9-3 Vectran alustalla nyt mikään ihme vekotin ole, ooppeli kun on.
Kyllä kelpaa ajella.
Varmaan tästä syystä on haluttu työsuhdeauto.
Ja mainio muutenkin.
Eipä tulisi mieleenkään ostaa autoa joka kestää kilometrejä alle keskiverron.
trollipojun vastauksia aloituksen lisäksi tällä hetkellä 19 kappaletta 25:stä. Antaa aika vakuuttavan kuvan - pojun mielenterveydestä.
Oletko kalju?
Kyllä minkä tahansa auton saa "kestämään" jos autoa käytetään jatkuvasti korjaamolla, auto siis kestää mutta sen auton tekniikka ei kestä, asiakkaiden lompakkokin on toukilla. Jos kiität huoltoa korjauksesta niin huolto vastaa että eipä kestä :)
"Volkkari kestää hyvin kilometrejä"
Näin on. Satojen korjaamokäyntien kautta....
LUULIN aikoinani että noin olisi. Passat 2 litraisella bensakoneella, valtaosin maantieajoa 80...100 nopeuksilla, ym. Suunnittelin ajavani tuolla 300 tuhatta huoletonta kilometriä. Paskan marjat. 200 tuhanteen jaksoi nuin näin nilkuttaa. Sen jälkeen korjauskulut kasvoivat kuukaudessa siihen määrään, ettei mitään järkeä pistää jäännösarvoltaan viiden tonnin autoon korjaukseen neljäsataa euroa kuussa.
Sen jälkeen tarvittiin vielä yksi uusi VW, ennen kuin vihdoin ymmärsin, että koko merkki on silkkaa paskaa. Kuvissa nätti, mutta käytössä viraton.
Tämän olisi tiennyt ilman tutkimuksiakin.
Ei toi VW kaasuauton räjähdys nyt mikään niin paha juttu oo, turha panikoida: https://content.onliner.by/news/1400x5616/30054a0f56f179d25a969809c631d938.jpeg
Näin siinä voi käydä: https://imgr3.auto-motor-und-sport.de/VW-Touran-Erdgas-Tankstelle-Explosion-articleDetail-6a7dfaa2-976144.jpg
Kuvakokoelmaa: https://www.google.fi/search?q=cng passat&biw=1704&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjchIefuIrRAhVFhiwKHf4gDysQ_AUIBigB#q=cng caddy&tbm=isch&tbs=rimg:CdHLbQJrrOZcIjg3qoRd0l9PX2yOqjJ3RMDAlfm2LtOaeCq0NxIQ7vJD_1bXbKnUIgKl-wb_1Rh2r_1fNbGM2FD_1gPGnioSCTeqhF3SX09fEd8EbOxbSmXGKhIJbI6qMndEwMARjorgIQuH-ZQqEgmV-bYu05p4KhHgAlJ27gmTNCoSCbQ3EhDu8kP9EZRoy1iz2vLcKhIJtdsqdQiAqX4RBHKr-Xq7GncqEgnBv9GHav981hH8LA_1Z7yx5wioSCcYzYUP-A8aeEZRoy1iz2vLc
Lisää kuvia: https://www.google.fi/search?q=cng passat&biw=1704&bih=985&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjchIefuIrRAhVFhiwKHf4gDysQ_AUIBigB#tbm=isch&q=cng volkswagen explosion&imgrc=_
14.10.2016 21:10
http://www.hs.fi/tiede/Syynä ohjelmistovirhe puolet Suomen Toyota-hybridestä huoltoon/a1392173571349
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288516350487.html
http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article396760.ece?service=mobile
http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/11/14/toyota-kutsuu-korjaamolle-yli-19-000-autoa-suomessa/201241961/304
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/talous/toyotan-ongelmat-japanissa-uskotaan-salaliittoon-suomessa-takaisinkutsut-takkuilevat/
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2011/11/09/toyotalla-taas-ongelmia-yli-puoli-miljoonaa-autoa-huoltoon/201116573/12
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288654807187.html
http://www.iltalehti.fi/autot/2014040918198321_au.shtml
"Tässä on Toyotan ongelmien todellinen syy - koskee 2,17 miljoonaa"
http://www.uusisuomi.fi/raha/109634-tassa-on-toyotan-ongelmien-todellinen-syy-koskee-217-miljoonaa
"”Tässä kesti liian kauan” - Toyota myöntää vihdoin"
http://www.uusisuomi.fi/raha/85877-”tassa-kesti-liian-kauan”-toyota-myontaa-vihdoin
"Tappoiko Toyotan kiihtyminen 34 ihmistä?"
http://www.uusisuomi.fi/raha/85203-tappoiko-toyotan-kiihtyminen-34-ihmista
"Toyota Priusten jarrut uusiksi USA:ssa ja Japanissa"
http://www.uusisuomi.fi/raha/84387-toyota-priusten-jarrut-uusiksi-usassa-ja-japanissa
"Möläytys säikäytti: ”Älkää ajako, Toyota-kuskit”"
http://www.uusisuomi.fi/raha/84131-molaytys-saikaytti-”alkaa-ajako-toyota-kuskit”
"Uusi vika Toyotassa - Nyt prakaavat jarrut"
http://www.uusisuomi.fi/raha/83995-uusi-vika-toyotassa-nyt-prakaavat-jarrut
"Ei näin: Varoittava esimerkki Toyota-kuskeille"
http://www.uusisuomi.fi/raha/83519-ei-nain-varoittava-esimerkki-toyota-kuskeille
"Uusi Toyota-pommi voi osua Suomeen"
http://www.uusisuomi.fi/raha/83022-uusi-toyota-pommi-voi-osua-suomeen
"Toyota-pommi USA:ssa: kaasupolkimia jumiutunut pohjaan"
http://www.uusisuomi.fi/raha/72750-toytota-pommi-usassa-kaasupolkimia-jumiutunut-pohjaan
"Toyota maksaa salailusta lähes miljardi euroa
Yhtiö myöntää väittäneensä vastoin parempaa tietoaan, ettei sen autoissa ollut vakavaa turvallisuuspuutetta. Vian takia autojen vauhti saattoi kiihtyä odottamatta. Kymmeniä ihmisiä kuoli sen vuoksi."
http://yle.fi/uutiset/toyota_maksaa_salailusta_lahes_miljardi_euroa/7145937
D4D voi pilata koko loppu elämän jatkuvilla ongelmilla!!!!!
"maahantuojan vakuuttelut yli vuosi sitten kun autoa olin tilaamassa, että asia korjataan ja jos ongelmia tulee Toyota kyllä vastaa kuluista ja tarjoaa auton tilalle. Alkaa olla jo mitta täysi vaikka korvaava auto on tilalle annettukin. Se kun vie aina sen pari tuntia ennen kuin olet taas jatkamassa matkaa"
http://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/t4324
http://autot.oikotie.fi/tyyppivika/toyota/rav4/1135236880822
MITÄ MITÄ TOYOTA SALAILEE....TOIMITUSKIELLOSSA KOKO MOOTTORI!!
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/toyotalla-moottoriongelmia
http://www.tuulilasi.fi/keskustelu/uudet-autot/tojotan-d-4dongelmia
VAARALLINEN MOOTTORI TOIVOTTAVASTI KUKAAN EI OSTA TUOLLAISIA!
"ajonvakautusjärjestelmä menee vikatilaan ja lakkaa toimimasta. Samoin käy myös vakionopeudensäätimelle."
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/toyotan-mahtidieselin-ongelmat-jatkuvat
JAA, TAKAISINKUTSUJA??
www.iltasanomat.fi/autot/art-1288516368988.html
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/toyotalla-jalleen-massiivinen-takaisinkutsukampanja
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/talous/toyotan-ongelmat-japanissa-uskotaan-salaliittoon-suomessa-takaisinkutsut-takkuilevat
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288516368988.html
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/toyota-kutsuu-20-000-autoa-tarkastukseen-suomessa-tutut-mallit-listalla/612175/
TOYOTAN SIVUILTA TIETOA VAAROISTA!!!!
http://www.toyota.fi/ajankohtaista/uutiset/toyota-tekee-kaasupolkimiin-liittyvan-korjauskutsun_faq.tmex
EI NÄIN!! VAARALLINEN AUTO TUO TOYOTA!!!!
http://www.uusisuomi.fi/raha/83519-ei-nain-varoittava-esimerkki-toyota-kuskeille
ILMANKOS AMERIKKALAISETKIN OSTAVAT ENNEMMIN FORD FUSIONIN KUIN VAARALLISEN HAJOAVAN CAMRYN...JA TOYON MYYNTI LASKEE RINTA-RINNAN LAADUN KANSSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ONNEKSI SAKSALAINEN LAATU RIENTÄÄ TOYOTAN APUUN!!!
http://online.wsj.com/article/SB10001424052970203833104577071554239661524.html
" Dieselmoottoreihin liittyvän sopimuksen mukaan BMW toimittaa Toyotalle 1,6 litran ja 2,0 litran dieselmoottoreita vuodesta 2014 alkaen.
Moottorit asennetaan Euroopan markkinoilla myytäviin Toyota-malleihin."
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CEgQFjAE&url=http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/toyotan sisalla naksuttaa jatkossa bemarin diesel/a732289&ei=4cpAUZjbFoSn4ATzx4G4Dw&usg=AFQjCNGIdALzWRFs1V7LsUhq1SQ6hnrGqw&bvm=bv.43287494,d.bGE
MUTTA MITEN KÄY LEXUKSEN....KONERIKOT JA TAKAISINKUTSUT JATKUVAT!!
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/lexus-ei-saa-bmwn-dieseleita
http://money.cnn.com/2014/02/12/autos/toyota-prius-recall/
http://www.nytimes.com/2014/02/15/automobiles/toyota-recalls-261000-trucks-and-suvs-for-traction-control-malfunction.html?_
Huh-mikä romu on Tojo.
Tämä on ollut tiedossa jo pitkään.
Tulihan tu tutkimus luettua.
Ei kestä käyttöä VW
Lyhyt takuu rokottaa, Volkswagen maailman huonoin auto
Saksalaiset merkit, varsinkin volkkari, ottivat nyt rankasti takkiin takuuaikojen lyhyyden vuoksi. Takuuaika ja takuuehdot ovat yksi tärkeä laaturaportin arvostelukriteeri kaikkiaan seitsemän arvostelukohteen joukossa.
Auto Bild on laaturaporteissaan jo vuosia kehottanut saksalaisia merkkejä pidentämään takuuaikoja korealaisten, japanilaisten ja ranskalaisten tasolle, mutta ilman tulosta (paitsi BMW). Uudet tulokasmerkit, etenkin korealaiset, ovat satsanneet pitkiin takuuaikoihin, mikä on lisännyt asiakkaiden luottamusta merkkiin.
Lyhyt kahden vuoden takuuaika nakertaa luottamusta arvostettuun ja tunnettuun merkkiinkin, mikäli ilmenee teknisiä ongelmia. Volkswagenille kävi juuri näin. Moottorien jakoketjuongelmat ja öljynkulutus, oikutteleva seitsenvaihteinen DSG-kaksoiskytkinvaihteisto ja lisäksi syyskuussa 2015 alkanut NOx-päästöskandaali pudottivat Volkswagenin ja Škodan laaturaportin viimeiseksi.
Harmina jakoketju ja öljynkulutus
Monet Volkswagenilla ja Škodalla ajavat ovat valittaneet Auto Bild -lehden vikalaatikkoon etenkin jakoketjun vioista ja moottorin öljynkulutuksesta. Monet ovat kokeneet vikojen korjauksen korvauskäytännön nihkeäksi etenkin jakoketju- ja öljynkulutusvikojen osalta.
Kun auto ostetaan ja ylläpidetään omalla rahalla, korjauskustannusten ennakointi on tärkeää. Pitkä takuu antaa mielenrauhaa. Lyhyt takuuaika on hankala. Kun vika iskee esimerkiksi kolmantena vuotena, asiakas joutuu kerjäämään jatkotakuuta ilmiselvän tyyppiviankin korjaamiseksi, esimerkiksi Volkswageniin, Škodaan ja Seatiin, joiden takuuaika on vain kaksi vuotta.
Pitempi takuuaika lisäisi asiakkaiden tasa-arvoa. Silloin näyttötaakka tuotteen laadusta on myyjällä ja valmistajalla.
Parhaalla ajaa pisimpään.
Skodakin nousee pian keskiarvon yläpuolelle.
Tämä on tiedetty jo kauan.
Volkkareilla ajetaan paljon.