Käyttis ubuntu 14.04 Mate. Voinko tehdä ja polttaa windows 10 asennuslevyn isolevyn ubuntu käyttiksessä? Miten ja mikä poltto-ohjelma?
Windows asennuslevy ubuntussa
8
228
Vastaukset
- dwqwdqwdwq
Eikös poltto-ohjelma löydy kun klikkaat hiiren oikealla painikkeella .iso tiedostoa.
- ihateubuntu
Brasero tai K3b kumpi siellä onkaan.
- ergyyjuj
Voit tehdä ja polttaa.
Polttamalla levylle. Vaikkapa k3b. - helppo_juttu
Brasero polttaa kaikenlaisia levyjä, myös niitä boottaavia levyjä. Ei mitään ongelmia.
- poltawindows
Windows-asennuslevyn polttamiseen suosittelisin kyllä mieluiten ihan perinteistä takkaa. Kesän hengessä tietysti grillikin voisi tulla kyseeseen, mutta samassa yhteydessä ei kannata valmistaa grillissä ruokaa, ettei levyn muovista tule ruokaan haitallisia aineita. Juhannuskokkoon asti ei kannata odottaa, sillä joku voi tuolla välin saastuttaa tietokoneensa vahingossa windowssin asennuksella.
EDIT:
ainiin siis oli kyse miten iso-tiedosto saadaan tyhjälle CD/DVD -levylle Linuxissa. Levy sisään kirjoittavaan asemaan ja sitten klikataan kirjoitettavaa iso- (tai img tai mitä niitä nyt on) hiiren oikealla napilla ja valitaan levykuvan kirjoitus. Menee kuin tanssi useimmilla helpoiksi tehdyillä jakeluilla. - Jormas
Aika ylimielisiä vastaajia. Kannattaa muistaa että ylimielisyys on tyhmyyttä.
- Tyhmä_Jormas
Asiallisia ja ystävällisiä vastauksia ja sitten tuli ylimielinen ja tyhmä Jormas.
- Brasero-helppo
Braserolla olen polttanut Win 7, 8.1 ja 10 asennuslevyjä, eikä mitään ongelmaa asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038182- 1105733
- 2875158
- 535146
- 773803
- 583021
- 662737
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222538Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452471