Kansantaloustiede pääaineena

mimmu

Eli jos lukee kauppatieteiden maisteriksi kansantaloustiede pääaineena niin minkälaisia työtehtäviä sillä voi saada? vai saako mitään...

7

2518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nisti

      esim. rahoitusalalle, analyytikoksi tai pankkiin muihin tehtäviin, ministeriöihin suunnittelijaksi, tutkimuslaitoksiin yms.

      Työmarkkinat on ekonomisteilla yleensä vähän eri kuin ekonomi-ekonomeilla.

    • sivuaineena kansis

      Saa kyllä töitä, riippuen tietysti mitä on sivuaineena, mutta julkinen- ja pankkisektori tarjoaa paljonkin töitä. Kansis ei kuitenkaan ole kovin helppo ala. Matematiikan pitää olla hanskassa ja edes valmis tutkinto ei takaa että ymmärtäisit mitään. Tosin kansis on aika vaihteleva tiede, jossa voit perustalla mielipiteesi oikeastaan miten päin vaan.

      Ennen kuin päätät hakea kansista opiskelemaan, etsi käsiisi Pekkarinen-Sutela: Kansantaloustiede-kirja. Lue se ja päätä sitten. Se antaa hyvän kuvan siitä mitä kansis oikeastaan on ja myös siitä mihin voi työllistyä.

    • exg

      pohtia etukäteen sitä, oletko kiinnostuneempi ihmisistä vai numeroista. Käytännössä tulet työssäsi plaraamaan ennustemallien ja tilastoaineistojen kanssa, työllistyitpä sitten pankkiin tai tutkimuslaitokseen. Numeronpalvojalle se sopii mutta jos elävien ihmisten toiminta elävässä elämässä kiinnostaa, suosittelen pääaineeksi esimerkiksi jotain johtamiseen tai organisaatioihin viittaavaa.

      • raimo

        toi johtaminen on toisaalta vähän kyseenalaista, valmistut pomoksi? okei, on siitä hyötyäkin, mutta kuinka moni itse palkkaisi esimiestehtäviin vasta valmistuneen? joudut kuitenkin opiskelemaan/tekemään töitä oman alan ulkopuolelta


    • raimo

      yleinen käsitys on ettei ainakaan normaali-ekonomi/KTM- töitä helposti saa. Riippuu paljon sivuaineesta, mutta suurimmalla osalla on laskis sivuaineena joten paha erottua.

      Jos kiinnostaa, niin voihan sitä lukea laajana sivuaineena, jos haluat kuitenkin mahd. työtehtäviin laajuutta. Jos haluat lukuja, käppyröitä tutkimaan, etkä esim. tavallisiin talousosaston töihin niin silloin kansis on sulle.

    • Enomokisti

      Ei saa! Valtiolle huonoihin hommiin!

      • Kerropanyt

        No, mitäs alaa sitten suosittelet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3498
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1516
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe