LL 31.5/Kopit Jorma L toteaa että hänen kanta liikennevalo/liikenneympyräasiassa muodostuu sen mukaan onko hän ehdokas seuraavissa kuntavaaleissa vai ei. Ehdokkaana hänen pitää miellyttää kaikkia. Koppeihin voi kuitenkin kirjoittaa ihan anonyyminä. Se oli todellinen poliitikon rehellinen mielipide. Osoitti samalla äänestäjien aliarviointia ja halveksuntaa. Tulos näkyy siinä pääseekö ehdokas valtuustoon vai ei. Hallituspaikan voi kuitenkin saada jopa varasijalta. Noilla ajatuksilla: ei jatkoon!
Kuntavaaliehdokkuus ratkaisee kannan
mitensemenikään
9179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan hyvä koppi, varsinkin kun vertaa yhteen valtuutettuun länsi-Loimaalta. ;)
Tämä valtuutettu kirjoittaa omalla nimellään ja omia ajatuksiaan. Siinä on iso ero
Kepulla taitaa mennä överiksi
Palstaa seuranneena totean havaintoni olevan selvä, että lapsiperheet ja lapset on jätetty kuulematta, sekä heidän toiveensa huomioimatta.
Uutta verta kaivattaisiin, ja määrätietoisia valtuutettuja, jotka kuuntelevat kentältä tulevia lapsiperheiden toiveita, sekä veisivät ne toiveet maaliin.
Loimaallahan on viime vuodet rakennettu kouluja ja päiväkoteja. Tehty lähiliikunta paikkoja, leikkikenttiä ja kunnostettu uimahallia. Avustettu seuroja ja järjestetty salivuoroja. Miten Sinä itse ottaisit huomioon lapsiperheitä?
Samaa mieltä, että uutta verta kaivataan, joten lähde ehdolle rohkeasti. Jokaiseen ryhmään varmaan mahtuu ja ottavat mielellään.
Loimaalla on ulkoistettu päivähoitoa vanhustenhoitoa ja simputetaan kehitysvammaisia. Uimahallia kunnostetaan tuon tuostakin. Päivähoito-oikeutta rajataan. Tuottavia kiinteistöjä myydään pilkkahinnalla. Harrastustoimintaa tuetaan monipuolisesti mm. Alastaron Golf. Hoiva- ja terveydenhoitomaksut ovat Suomen korkeimmat. Loimaalla on kaikki loistavasti.
Kauhistus. Onpas teillä huonosti asiat.
Hoitaako ne, jotka työskentelee yksityisellä huonosti lapsia?
Yksityissektori tarjoaa erittäin hyvää hoitoa niin lasten, aikuisten, työterveyden kuin vanhustenhuollon puolella. Kuntapalveluissa on jonkin verran parannettavaa.
Mielenkiintoinen syksy edessä. Ehdokaslistoja laaditaan ja lupauksia saadaan. Kuka lupaa Loimaan aluesairaalan toiminnan jatkuvuuden.