onko niin että jokaista sähkökytkentää viodaan tarksitella.
esimerkiksi kun työntää muistitikun laitteeseen, niin samassa jättää koko tiedoston jonnekin.
onko näin?
sähkökytkentä ja varkaus toimii
3
117
Vastaukset
- reliablemurffiini
ei ole salasanoja vaan ovat avoimia
jäljettäminen on mahdollista viedä todella pitkälle eikä salaisuuksia ole....? - reliablemurffiini
miksi masentaa koko kulttuuri?
- seuranta_on_ominaisuus
Kyllä kaikkea järjestelmään kirjautumista ja laitteiden kytkemisiä voidaan seurata. Riippuu siitä miten hyvin lokitiedostoja kootaan eri tapahtumista.
Unix käyttöjärjestelmissä voidaan seurata vallan hyvin ketkä ovat kirjautuneet järjestelmään minuutin tarkkuudella ja mitä kukin siellä touhuaa. (mm. tiedostojen avaukset yms. )
Kaikki käyttäjien seuranta on järjestelmänvalvojan ulottuvilla jos ja kun haluaa tarpeeksi paljon lokitiedostoja. Ei tämä käyttäjien seuranta eli vakoilu ole mikään salaisuus, kyllä se on tehty unix käyttöjärjestelmissä mahdolliseksi.
Ja näin se on muissakin käyttöjärjestelmissä, kaikki seuranta ominaisuudet ovat sisäänrakennettuja jokaiseen järjestelmään.
Kyse on vain siitä kuinka paljon tahdotaan saada tietoa ulos lokitiedostoista. Usein rajana on vain henkilöstö kapasiteetti eli ei löydy tarpeeksi montaa lokitiedostojen tutkijaa joilla on järjestelmänvalvojan oikeudet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938018
- 403842
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241290
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321123Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,301057Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10840Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27752