Tyhmät luvialaiset äänestivät sulautuvansa Eurajokeen ja muuttuvansa eurajokilaisiksi. Ei voisi typerämpää päätöstä tehdä. Vieressä olisi ollut Porin suuri kaupunki, jonka kaikki palvelut olisivat olleet tarjolla, ja joka on ollut jo vuosikymmeniä luvialaisten luonnollinen työskentelyn ja vapaa-ajan kulkusuunta.
Sen sijaan älykääpiöt halusivat liittyä toisen samankaltaisen käpykylän kanssa, jonka surkeat palvelut sijaitsevat pidemmän välimatkan päässä, ja joka lopettaa kaikki Luvian omat kunnalliset palvelut; heti ensimmäiseksi Luvian keskustan koulun, koska pieni maaseutukunta ei tietenkään kahta yläastetta ala ylläpitämään.
Lavia ja Noormarkku liittyivät Poriin, ja kyselyjen mukaan valtava enemmistö näiden asukkaista on nykyään erittäin tyytyväisiä tähän järjestelyyn. Luvialaiset hölmöläiset sen sijaan halusivat tehdä kaiken vaikeimman kautta. Eurajoen kunnanvaltuustokin ajatteli epäuskoisena, että onpas hölmöä sakkia, ja sitten antoivat säälistä luvialaisten säilyttää oman vaakunansa, kun sen avulla kaikkein tyhmimmät luvialaiset eivät edes tajua olevansa eurajokilaisia.
Miksei tätä palstaa olla lopetettu jo?
19
493
Vastaukset
- Aper
Porin palvelut on edelleen samassapaikassa missä ovat olleetkin,asioin porissa eurajoelle minulla ei ole asiaa,silti olen sitämieltä että hyvä kun ei poriin liitytty.en ole porista saanut mitään palvelua ilmaiseksi....... mitähän ne ilmaispalvelut on mitä pori tarjoaa.
- dfadfadfaf
Totta kai ne palvelut ovat siellä samassa paikassa, mutta onko muka Eurajoella jokin sopimus Porin kanssa Porin tarjoamien kunnallisten palvelujen käytöstä? Luulisi, että Rauman kaupungin naapurilla ne sellaiset sopimukset ovat Rauman suunnalla.
Eiköhän se olisi myös sinullekin ollut kätevämpää hoitaa ne kunnalliset asiat siellä Porissa, samalla kun siellä siis muutenkin asioit? Nyt sinun täytyy siis pian mennä varta vasten Eurajoelle ties minkä pikkuasian takia. Tai jopa Raumalle asti, jos on kysymyksessä isompi asia.
Omapa on tyhmyytesi, jos äänestit Eurajokeen liittymisen puolesta. - uyygtydurdkjyg
dfadfadfaf kirjoitti:
Totta kai ne palvelut ovat siellä samassa paikassa, mutta onko muka Eurajoella jokin sopimus Porin kanssa Porin tarjoamien kunnallisten palvelujen käytöstä? Luulisi, että Rauman kaupungin naapurilla ne sellaiset sopimukset ovat Rauman suunnalla.
Eiköhän se olisi myös sinullekin ollut kätevämpää hoitaa ne kunnalliset asiat siellä Porissa, samalla kun siellä siis muutenkin asioit? Nyt sinun täytyy siis pian mennä varta vasten Eurajoelle ties minkä pikkuasian takia. Tai jopa Raumalle asti, jos on kysymyksessä isompi asia.
Omapa on tyhmyytesi, jos äänestit Eurajokeen liittymisen puolesta.Noita perusteluja niin moni tyrkyttää ja kun kysyy että montako kertaa olet vuoden aikana asioinut kunnan/kaupungintalolla? Vastaus on yleensä...."öööö en kertaakaan". Hommat nyt vaan hoituu nykyään muualla kuin itse käymällä..
- Söpösöpö
Siellä se Porin kaupunki on ja pysyy. Voi siellä asioida ja käydä töissä vaikka eurajokilaisia ollaankin. Onneksi ollaan.
- rtertertyeterter
Joo: onhan se hienoa varmaan tulevaisuudessa kertoa muille olevansa eurajokilainen, kun kaikille muille suomalaisille siitä tulee mieleen lähinnä saastaisen ydinjätteen kaatopaikka. Oikein rintaansa saa röyhistää!
- justjoojoo
rtertertyeterter kirjoitti:
Joo: onhan se hienoa varmaan tulevaisuudessa kertoa muille olevansa eurajokilainen, kun kaikille muille suomalaisille siitä tulee mieleen lähinnä saastaisen ydinjätteen kaatopaikka. Oikein rintaansa saa röyhistää!
Kerroppas mitä Porista tulee mieleen,,, siis muille Suomalaisille... Niiden lisäks Luvialaisille, Lavialaisille, Noormarkkulaisille? Eräs tuttava asuu N-markussa.. eipä ole kehuskellut...
- ainaluvilainen
Parempi kun menet hoitoon!
- rgtreterterter
Sattuuko se totuuden kuuleminen sinuun noin paljon? :D
- Ilma-aivo
Mene tarkistuttamaan pääsi sinne poriin onkohan se ilmaista.
- Vitivitiviti
Noo tua noi...mikä sua nyppii? Kyllä Ejoesta tulee ihan muu mieleen kuin saasta. Kaunis paikka, mukavat ihmiset ja RAHA.
- grftyeterterter
Jep jep; haluaisitko mökkeillä ydinvoimalan naapurissa?
- Idioottiiiiiiiii
Mökkeilenkin kuten luvialaiset muutkin.
- tuulivoimaa
grftyeterterter kirjoitti:
Jep jep; haluaisitko mökkeillä ydinvoimalan naapurissa?
Meinaatko että Olkiluoto olis purettu jos oltas menty Poriin. Haista huilu. Olkiluoto on ja pysyy.
- Turhaenäärypistää
Kansa on puhunut. Pulinat pois.
- Hohoijaa
Onpas sinulla kova tyyli puhua pehmeitä, taidat vaan haluta keskustelua. Palsta on kyllä hyvä olemassa, mutta kaltaisesi trollit laskevat sen tason niin alas, että se hiukan häiritsee. Onneksi monille luvialaisille tulee Satakunnan kansa, niin tuo Porin toimintakin on paljastunut.
- 20306
Sinullahan on järki kuin partaveitsi, leikkaa vaan tyhjää paskaa mitä puhut ja kirjoitat.
Käytännössä kokemusta Porin kanssa viitisenkymmentä vuotta, en koskisi edes tikulla siihen vasemmistolaiseen pesään mitä porin kunnallispolitiikka edustaa.
Ole hyvä, lue lehtiä, kuuntele uutisia, ymmärrä jos sulla jotakin on päässäsi muuta kuin k:sta. - rilu
Pori tai Eurajoki. Luvia tuottaa häpeää joka tapauksessa.
- Rilupilu
Miks tuottais?
- Totuus222
Luvia ei tuota häpeää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085