Sopimuksia rikotaan

Readthetruth

Vaihto-oppilasjärjestöt eivät tunnu piittaavan määräyksistä, sopimuksista, ehdoista, Opetushallituksen suosituksista eivätkä edes laista... Miksipä piittaisivat, kun kerran mikään taho ei valvo tätä toimintaa?
Esimerkkejä härskistä toiminnasta löytyy sivukaupalla myös monilta muilta foorumeilta.
Vakiintunutta normitoimintaa:
http://abc7ny.com/archive/5785132/

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Readthetruth

      Vaihto-oppilasjärjestöjen toiminta ei ole kymmenen viime vuoden aikana muuttunut kuin entistä ahneemmaksi, missä nuoria uhkaa monenlaiset riskit.

      Vuonna 2010 nämä samat hujarijärjestöt, joita tälläkin palstalla on nostettu esiin, olivat jo vakavien valitusten kohteina:

      • The Education Foundation for Foreign Studies (EF) is a repeat violator of Federal Regulations that exist in the US for the protection of foreign exchange students. Several parents have expressed frustration at the Norwegian Consulates inability to help young foreign exchange students from Norway who has been subjected to abuse while part of the program sponsored by the United States Department of State. The Education Foundation for Foreign Studies (EF) is currently being investigated by the Norwegian Ministry of Culture for organizations breaches of Norwegian law and US Federal Regulations.

      • Serious complaints have also been raised by Norwegian Students and Parents regarding EXPLORIUS, ASPECT Foundation, CETUSA, Rotary and STS Foundation.

      According to Federal Regulations, foreign exchange students must be placed within a “nurturing environment” in a “financially stable home”. Sponsoring organizations must also perform criminal background checks on families prior to placing students.

    • Pahimmistapahimmat

      STS, EF jaTom Ericssonin puljuista Explorius, Asse, Cetusa ja Aspect taitaa olla nämä pahimmista pahimmat, joista on tehty eniten valituksia pohjoismaissa...
      Kannattaisko ottaa opiksi ihmisten kokemuksista?

    • EFkuuluutörkyfirmoihin

      EF on ehkä jäänyt hieman näiden muiden törkyfirmojen varjoon, koska puuhastelee näkymättömämmin ja kommentoimatta. Riitatapauksia ja valituksia kyllä riittää tälläkin lafkalla!!! Ruotsissa kuluttajariitalautakuntaan tehtyjen valitusten määrässä EF pitää kakkossijaa heti STS:n kannoilla. Suomessa myös tuttu asiakas niin käräjillä kuin kuluttajariitalautakunnassa.
      Nimileikkiähän myös tämä EF:n Bertil Hult harrastaa siinä missä Exploriuksen Tom Ericssonkin. Tässä "muutamia" EF.stä tehtyjä valituksia erittelyineen BBB:n sivuilta:
      http://www.bbb.org/boston/business-reviews/travel-agencies-and-bureaus/ef-institute-for-cultural-exchange-inc-in-cambridge-ma-15313/complaints
      72 kpl tehty siis valituksia EF:stä kolmessa vuodessa yhteen byrooseen... Sillä lailla!!

    • NeverSTS

      Uusimmassa kuluttajariitalautakunnan päätöksessä/STS Kielimatkat, saimme taas todisteen siitä, kuinka järjestöt rikkovat sopimuksia kylmän harkitusti.
      STS kerskuu yli 55-vuoden kokemuksellaan, mutta ei noudata edes omia erityisehtojaan eikä Opetushallituksen suosituksia!!!
      Järjestön velvollisuudet etsiä uusi isäntäperhe ongelmatilanteissa, on ollut eriteltynä ehdoissa jo kymmeniä vuosia!!!
      Kysymys ei ole siitä, etteikö STS tietäisi näitä määräyksiä, vaan siitä, ettei STS yksinkertaisesti välitä noudattaa niitä. Kelvollisia isäntäperheitä ei ole, mutta vaihtareilta halutaan viedä rahat katteettomilla lupauksilla.

    • Ei.Kiitos

      Dokumentti oli jo katsottu valmiiksi kun löysimme nämä sivut. Onneksi. Tyttäremme luopui vaihto-oppilaaksi lähdöstä, jota hinkutti. Järjestöjen esitteitä tuli tilattua ja ovat jokseenkin samanlaisia samanlaisine lupauksineen. Roskiin vietiin. Meni maku tähän aikoinaan toimineeseen vaihto-oopilashommaan.

      • örkkimörkkiöö

        Viisas päätös! Miksi lähtisi rahoittamaan näitä huijareita, joilla ei näytä olevan minkäänlaista vastuuntuntoa toimistaan. Ainoa toimintaperiaate näyttää olevan "jokainen centti on kotiinpäin". Niinpä ei tunnu olevan mitään väliä silläkään, että juttuja päätyy toinen toisensa perään johonkin kuluttajariitalautakuntaan ja julkisuuteen. Kilahtaahan näistäkin jutuista muutama euro tilille. Aika harvoin kait menevät miinukselle näissä jutuissaan? Tiedä sitten miten kattava oikeusturvavakuutus tällaisella puljulla on.


      • IhmishirviöidenBisnestä

        Kannattaa todellakin etsiä tietoa näiden järjestöjen ja paikallistoimistojen rötöksistä! Puhumattakaan näistä salatuista yhteistyökumppaneista, joiden nimiä ei edes haluta kertoa..
        Selvittäessänne asioita huomaatte vaihto-oppilastoimintaa pyörittävien ihmisten muistuttavan lähinnä kauhuleffojen ihmishirviöitä! Siksi tunteettomasti ja traumatisoivasti he nuoria kohtelevat!!


    • Mietitarkkaan

      "STS, EF jaTom Ericssonin puljuista Explorius, Asse, Cetusa ja Aspect taitaa olla nämä pahimmista pahimmat, joista on tehty eniten valituksia pohjoismaissa..."

      Kannattaa otta opiksi. En ikinä osannut kuvitella että toiminta voisi olla niin härskia niin kuin se on. Meidän nuorin lapsistamme keskeytti vaihtovuotensa huonojen olosuhteiden ja huonon käsittelyn takia. Varokaa ainakin näitä pahamaineisia yrityksiä ja miettikää moneen kertaan kannattaako riskin ottaminen (sekä rahat että aika että terveys voi mennä). Älkää luottako värikkäisiin iloisiin esitteisiin koska ne eivät pidä paikkaansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      163
      3508
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      48
      2566
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      32
      2503
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2359
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2193
    6. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1952
    7. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1858
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1813
    9. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1593
    10. Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!

      Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪
      Maailman menoa
      71
      1502
    Aihe