Sopimuksia rikotaan

Readthetruth

Vaihto-oppilasjärjestöt eivät tunnu piittaavan määräyksistä, sopimuksista, ehdoista, Opetushallituksen suosituksista eivätkä edes laista... Miksipä piittaisivat, kun kerran mikään taho ei valvo tätä toimintaa?
Esimerkkejä härskistä toiminnasta löytyy sivukaupalla myös monilta muilta foorumeilta.
Vakiintunutta normitoimintaa:
http://abc7ny.com/archive/5785132/

8

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Readthetruth

      Vaihto-oppilasjärjestöjen toiminta ei ole kymmenen viime vuoden aikana muuttunut kuin entistä ahneemmaksi, missä nuoria uhkaa monenlaiset riskit.

      Vuonna 2010 nämä samat hujarijärjestöt, joita tälläkin palstalla on nostettu esiin, olivat jo vakavien valitusten kohteina:

      • The Education Foundation for Foreign Studies (EF) is a repeat violator of Federal Regulations that exist in the US for the protection of foreign exchange students. Several parents have expressed frustration at the Norwegian Consulates inability to help young foreign exchange students from Norway who has been subjected to abuse while part of the program sponsored by the United States Department of State. The Education Foundation for Foreign Studies (EF) is currently being investigated by the Norwegian Ministry of Culture for organizations breaches of Norwegian law and US Federal Regulations.

      • Serious complaints have also been raised by Norwegian Students and Parents regarding EXPLORIUS, ASPECT Foundation, CETUSA, Rotary and STS Foundation.

      According to Federal Regulations, foreign exchange students must be placed within a “nurturing environment” in a “financially stable home”. Sponsoring organizations must also perform criminal background checks on families prior to placing students.

    • Pahimmistapahimmat

      STS, EF jaTom Ericssonin puljuista Explorius, Asse, Cetusa ja Aspect taitaa olla nämä pahimmista pahimmat, joista on tehty eniten valituksia pohjoismaissa...
      Kannattaisko ottaa opiksi ihmisten kokemuksista?

    • EFkuuluutörkyfirmoihin

      EF on ehkä jäänyt hieman näiden muiden törkyfirmojen varjoon, koska puuhastelee näkymättömämmin ja kommentoimatta. Riitatapauksia ja valituksia kyllä riittää tälläkin lafkalla!!! Ruotsissa kuluttajariitalautakuntaan tehtyjen valitusten määrässä EF pitää kakkossijaa heti STS:n kannoilla. Suomessa myös tuttu asiakas niin käräjillä kuin kuluttajariitalautakunnassa.
      Nimileikkiähän myös tämä EF:n Bertil Hult harrastaa siinä missä Exploriuksen Tom Ericssonkin. Tässä "muutamia" EF.stä tehtyjä valituksia erittelyineen BBB:n sivuilta:
      http://www.bbb.org/boston/business-reviews/travel-agencies-and-bureaus/ef-institute-for-cultural-exchange-inc-in-cambridge-ma-15313/complaints
      72 kpl tehty siis valituksia EF:stä kolmessa vuodessa yhteen byrooseen... Sillä lailla!!

    • NeverSTS

      Uusimmassa kuluttajariitalautakunnan päätöksessä/STS Kielimatkat, saimme taas todisteen siitä, kuinka järjestöt rikkovat sopimuksia kylmän harkitusti.
      STS kerskuu yli 55-vuoden kokemuksellaan, mutta ei noudata edes omia erityisehtojaan eikä Opetushallituksen suosituksia!!!
      Järjestön velvollisuudet etsiä uusi isäntäperhe ongelmatilanteissa, on ollut eriteltynä ehdoissa jo kymmeniä vuosia!!!
      Kysymys ei ole siitä, etteikö STS tietäisi näitä määräyksiä, vaan siitä, ettei STS yksinkertaisesti välitä noudattaa niitä. Kelvollisia isäntäperheitä ei ole, mutta vaihtareilta halutaan viedä rahat katteettomilla lupauksilla.

    • Ei.Kiitos

      Dokumentti oli jo katsottu valmiiksi kun löysimme nämä sivut. Onneksi. Tyttäremme luopui vaihto-oppilaaksi lähdöstä, jota hinkutti. Järjestöjen esitteitä tuli tilattua ja ovat jokseenkin samanlaisia samanlaisine lupauksineen. Roskiin vietiin. Meni maku tähän aikoinaan toimineeseen vaihto-oopilashommaan.

      • örkkimörkkiöö

        Viisas päätös! Miksi lähtisi rahoittamaan näitä huijareita, joilla ei näytä olevan minkäänlaista vastuuntuntoa toimistaan. Ainoa toimintaperiaate näyttää olevan "jokainen centti on kotiinpäin". Niinpä ei tunnu olevan mitään väliä silläkään, että juttuja päätyy toinen toisensa perään johonkin kuluttajariitalautakuntaan ja julkisuuteen. Kilahtaahan näistäkin jutuista muutama euro tilille. Aika harvoin kait menevät miinukselle näissä jutuissaan? Tiedä sitten miten kattava oikeusturvavakuutus tällaisella puljulla on.


      • IhmishirviöidenBisnestä

        Kannattaa todellakin etsiä tietoa näiden järjestöjen ja paikallistoimistojen rötöksistä! Puhumattakaan näistä salatuista yhteistyökumppaneista, joiden nimiä ei edes haluta kertoa..
        Selvittäessänne asioita huomaatte vaihto-oppilastoimintaa pyörittävien ihmisten muistuttavan lähinnä kauhuleffojen ihmishirviöitä! Siksi tunteettomasti ja traumatisoivasti he nuoria kohtelevat!!


    • Mietitarkkaan

      "STS, EF jaTom Ericssonin puljuista Explorius, Asse, Cetusa ja Aspect taitaa olla nämä pahimmista pahimmat, joista on tehty eniten valituksia pohjoismaissa..."

      Kannattaa otta opiksi. En ikinä osannut kuvitella että toiminta voisi olla niin härskia niin kuin se on. Meidän nuorin lapsistamme keskeytti vaihtovuotensa huonojen olosuhteiden ja huonon käsittelyn takia. Varokaa ainakin näitä pahamaineisia yrityksiä ja miettikää moneen kertaan kannattaako riskin ottaminen (sekä rahat että aika että terveys voi mennä). Älkää luottako värikkäisiin iloisiin esitteisiin koska ne eivät pidä paikkaansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2410
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      66
      2373
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2006
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1708
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1260
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      158
      1079
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe