Rautavaaralla kirjoitettiin hyvin

välillämyönteistä

Neljä ylioppilasta kirjoitti hyvin. Onnittelut heille!

Montako lukiolaista aloitti samassa porukassa aikanaan? Keskeyttäneitä tai muihin lukioihin ja kouluihin on saattanut myös olla? Parhaimmat ja motivoituneimmat jäivät jäljelle? Yksityisopetus toimii parhaimmillaan pienessä porukassa. Pieni porukka panee myös yrittämään. Tähänkin tulokseen löytyy monia syitä.

Oliko yhtään ns. reputtanutta?
Nykyään kyllä verhotaan reputtaneet kirjoitusten hajauttamisen alle. Eikö se mene näin?

Kaikki asiat eivät ole niin mustavalkoisia eikä yksiselitteisiä. Joinakin vuosina sijoitus on ollut paljon huonompi, joskus ei ole lainkaan vertailukelpoinen (vain yksi kirjoittaja) eli lukion ja kirjoittaneiden määrä vaikeuttaa todellista vertailua muihin lukioihin.

Saapahan Rautavaara tällä jotakin kuuluisuutta - nyt positiivista. Sitä se ei yleensä ole. Enemmän kuulee Rautavaaran nimen mainittavan negatiivisissa asiayhteyksissä.

1

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhdenvaikutus

      Jos yksi neljästä kirjoittaa todella hyvin, muut voivat sitten kirjoittaa huomattavasti heikommin. Näinhän se on.

      Kaikki ei tosiaan ole niin yksiselitteistä, varsinkin kun on pieni lakinsaaneitten määrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe