Autistic Pride Day –tapahtuma järjestetään taas kerran 18.6. klo 12-18 Helsingissä Rastilan leirintäalueen Isännäntalolla.
Muutkin kuin jäsenet ovat tervetulleita tutustumaan toimintaan ja toimijoihin.
ASY tarjoaa grillimakkaraa ja grillivihanneksia, leipää, salaattia, kahvia, teetä, limua sekä vohveliainekset. Tarjoilu on ilmainen ja pyörii buffet-periaatteella noin klo 12-17.
Ohjelma:
- 12-12:30 Diagnoosimuutoksesta ja Autismiliiton kokemusosaajatoiminnasta
- 13-13:30 ASYn vertaisohjaajat esittelevät ryhmien toimintaa
- 15-14:30 Kirjoitusryhmä esittää tuottamiaan tekstejä
- 15-16 Ilkka Nygrenin osallistava työpaja vaikuttamisesta
- 16-17 ASYn alkavan naistenryhmän suunnittelutyöpaja
Lisäksi on käytettävissä askartelu- ja piirustuspiste n. klo 12-17.
Pride-info
12
216
Vastaukset 12
- Asinfon_kaveri
Voiko ohjemaa muuttaa tietyiltä osin tai siellä luennoida?
- kaverin_kaveri
Mikäli ei voiko jossain muualla luennoida aiheesta siten kuin itse haluaa? Perustuen omakohtaiseen faktatietoon?
- AS-tulkki
Silloin sopisi Ilkan osallistava työpaja vaikuttamisesta :)
- Aspergerinfo_YP
Ok. Voinko luennoida netitse?:) Olen nimittäin auktorisoinut itseni parin kolmen ylilääkärin hoitelun jälkeen. Mm. luennoinut heille heidän työhuoneissaan sekä raportoinut tapahtumista parissa paikassa.:) He ovat kaikki ystäviäni. Nyt he tietävät, kuinka jatkossa meitä tulee kohdella. Lukee myös kantapalvelutietokannassa. Multa esim. on poistettu kaikki väärät diagnoosit.:)
- lisäys
ps. projektini siis on julkisen terveydenhuollon kehittäminen, josta täälläkin olen kertonut vuosia
- vamma
lisäys kirjoitti:
ps. projektini siis on julkisen terveydenhuollon kehittäminen, josta täälläkin olen kertonut vuosia
Mistä sitten johtuu tämä meidän vammaisten palvelujen alasajo?
- lisäys
http://www.hs.fi/paivanlehti/10062016/a1465443568316
jatkoa projektiin tänään - Quebec
...
- v.......u
En osallistu. Parempaakin tekemistä.
- Aspergerinfo
Minun palvelujani ei ole alasajettu, päinvastoin, olenkin aito Asperger-henkilö.
Ei myöskään vammaisten palveluja ole alasajettu, vaan niitä ollaan jatkuvasti parantamassa. - AS-Pride
ja ylpeä siitä.
On hauska kuulla, että tilanteesi on kohentunut! Kiitos sinulle myös vammaissopimuksen ratifioimisesta.
http://www.hs.fi/paivanlehti/12062016/a1465612675833
Mutta miten meidän köyhien AS-vammaisten asiat nyt kohentuu, kun tukia ei heru kuin isolla rahalla? - ASPRIDE
Täällä on taas täysi tohina - mutta vielä ehtii mukaan - mutta aihetta voi myös seurata verkossa googleta:
https://www.google.fi/search?q=autistic pride day helsinki&oq=autistic pride day helsinki&aqs=chrome..69i57.11495j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
kuulumme tähän joukkoon:
http://www.mid-day.com/articles/autistic-pride-day-8-famous-personalities-with-autism/17347159
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 46728
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49640- 80626
- 53618
- 47591
- 50573
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan192553