Protuleireistä asiallisesti

Jappervocki

Tässä keskustelussa puhutaan asiallisesti protuleireistä ja niiden käytännöistä. Epäasialliset viestit loistakoot poissaolollaan! Asiallisuus ei välttämättä tarkoita myönteisyyttä. Esimerkkinä tämä toisessa asiattomasti otsikoidussa ketjussa oleva eilinen viesti:

"Ihan perussettiä ei ole nuorisotoiminnassa, että nuoret saunovat alasti yhdessä ja vielä vähemmän on perussettiä, että ohjaajat saunoisivat vastakkaista sukupuolta olevien nuorten kanssa alasti. Protuleirit lienevät ainoita nuorisotoiminnan muotoja, joissa yhteissauna kuuluu ennakotiedonkin mukaan ohjelmaan. Partiotoiminnassa joskus saattaa olla yhteissaunoja, mutta nykyään nekin ovat vähentyneet seksuaalisen hyväksikäyttötapausten lisääntymisen myötä. Onkin outoa, että yksi järjestö edelleen julkisesti "mahdollistaa" myös nuorten ja aikuisten nakusaunat (koska osa ohjaajista varmaan on aikuisia?), eikä mikään viranomainen ole kiinnostunut asiasta."

Viestissä on uteliasta pohdintaa, joka on hyvin keskeistä protuilulle. Vastaan siihen samassa sävyssä.

On totta, että normisettinä nuorisotoiminnassa ovat erilliset saunavuorot sukupuolittain. Suurista nuorisotoiminnan järjestäjistä Protu lienee ainoa, jossa annetaan mahdollisuus saunoa alasti sukupuoleen katsomatta. Muut järjestäjät eivät ole katsoneet sitä tarpeelliseksi, mutta jo 26 vuoden ikään ehtinyt Protu katsoo. Miksi? Miksi ei? Saunominen on pelkkää saunomista ja vastakkaisen sukupuolen edustajan näkeminen alasti ei automaattisesti tee ihmisestä seksipetoa, kuten kuka tahansa perhesaunoissa ollut voi todistaa. Protuleireillä ollaan muutenkin korostetun tasa-arvoisia unisexvessojen ja nukkumajärjestelyiden merkeissä, joten olisi erikoista toteuttaa epätasa-arvoisuutta saunomisjärjestelyissä. Käytännön syistä sitä kuitenkin joudutaan toteuttamaan, sillä yhteissaunominen on useimmille leiriläisistä niin uutta ja outoa, että he mieluummin jättäisivät peseytymättä kuin menisivät yhteissaunaan. Siksi selkeänä ohjeistuksena protuleireille on, että saunavuorot järjestetään tytöille ja pojille erikseen ja mahdollisesti yhteissaunavuoro niiden välissä, 40 minuuttia kutakin vuoroa. Peseytymiseen saatetaan leiriläisiä painostaa viimeistään silloin, kun kärpäsiä alkaa pörrätä heidän ympärillään, mutta peseytymisseuransa he saavat valita itse tai peseytyä yksin. Millekään vuorolle ei painosteta ketään koskaan. Sitä yrittävä saisi pian huomata olevansa entinen ohjaaja tai apuohjaaja.

Jos SETA järjestäisi leirejä pelkästään homoseksuaaleille nuorille, niin joutuisivatko ohjaajat saunomaan vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa? Miesohjaaja tyttöjen saunaan ja naisohjaaja poikien saunaan, jotta mitään jännitteitä ei tulisi? Tämä absurdi kysymys herättää miettimään, onko sukupuolella mitään väliä saunassa. Ehkä setaleireillä ohjaajat saunoisivat erikseen. Kuka sitten valvoisi, että saunojat ovat siivosti keskenään ja ettei kukaan loukkaisi itseään kiukaan tai muuripadan kanssa? Protuleireillä se ei aikataulullisistakaan syistä onnistuisi. Koko leiripäivä on tiivisohjelmainen ja saunomiselle on varattu illalla aikaa kahden tunnin verran. Kun muut ovat saunassa, toiset syövät iltapalaa. Sitten alkaa iltaohjelma ja sen jälkeen ohjukset vetäytyvät iltapalaveriin. Aamulla odottaa aikainen herätys. Jos he aikovat lainkaan peseytyä leirin aikana, se täytyy tehdä samaan aikaan kuin leiriläistenkin.

Miksei tilanne kiinnosta viranomaisia? Yksityishenkilöinä heillä voi olla voimakkaitakin mielipiteitä puolesta tai vastaan, mutta töissä ollessaan he joutuvat toimimaan lakien ja asetusten mukaan. Mikään laki ei kiellä yhteissaunomista. Missään laissa ei kielletä oleskelemasta yhteisessä tilassa ilman vaatteita, olivatpa oleskelijat sitten nuoria tai vanhoja, miehiä, naisia tai muita. Jos kiellettäisiin, niin se tietäisi loppua perhe- ja uimahallisaunoille. Laista voisi toki yrittää sorvata mahdollisimman tarkasti rajoittavan, kuten tyyliin "eri sukupuolet eivät saa saunoa yhdessä, paitsi jos he ovat avioliitossa tai siihen rinnastettavissa suhteessa keskenään, tai lähisukulaisia ja jotkut heistä eivät saa olla auktoriteettiasemassa toisiin nähden, paitsi jos he ovat näiden vanhempia". Luulen, että moinen laki tyssäisi ensimmäiseen valiokuntakäsittelyyn.

Iskikö tl;dr-reaktio? Okei, tiivistän.
Kysymys: "Onko protuleireillä yhteissaunoja?"
Vastaus: "On."
Kysymys: "Onko niistä haittaa kehittyvälle nuorelle?"
Vastaus: "Ei."

4

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakkauslaulua

      Protulla saa kaikki olla mitä ovat eikä siellä yhäkään pakko ole tehdä mitään. Kiva että ei yritetä rajoittaa.

    • yhjikkjtvtw

      Noin se pitää oleman.
      Ei pakkoa, eikä etetä.
      Alastomuus on yksi monista luonnosista seikoista jotka liittyvät ihmisen kehityksen tasoon. Joku on nuoren jo sen oikevaltanut ja joullekkin se on luonnottmuutta kunnes kehittyy luonnolisuuden tasolle.

    • nhbgcdxsaz

      Puutteena protuleirillä on se,
      ettei siellä aivopestä järjettömäksi rikolliseksi.
      Joten protuleiriltä palaat IHMISYYDEN säilytteneenä!

      ----------------------------------

      Uskontunnustuksen kaltainen papisto kouluttaa kaltaisekseen.
      uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
      koskien myös pappislupauksen antaneita pappejakin Jumala ja Jeesus ei ole papiston virkoja jakanut..

      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole järkeä'

      Ymmärtämättömyydenne:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole ymmärrystä'

      Ihmisyydestänne luopuminen:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
      'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
      'Olemme syntisiä'

      Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'

      =================
      Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
      10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
      Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!

      Luopumalla Heistä "YHDESTÄ" loupuu "HEISTÄ"
      Pilkkaamalla Heistä YHTÄ, pilkaa HEITÄ.

      Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
      3:28 Totisesti minä sanon teille: kaikki synnit annetaan ihmisten lapsille anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkannevatkin;
      3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
      =================

      ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
      'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'

      Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
      'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

      Se, että kristitty on elämänsä loppuun asti syntinen (kristittyjen perisyntiin kastettu puolustus kyvyttömänä lapsenakin) ei tarkoita, että IHMISYYDESTÄÄN luopumaton olisi heidän kaltainen.

    • uppupp

      UPP!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      188
      2260
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2089
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      316
      1836
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1597
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1468
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe