Ocu II onkin Ocu III !

Miksi tällä palstalla puhutaan vallan Ocu II:sta, kun taas autolehtien mukaan uusin malli on Ocu III ?
62072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei siellä mistään Ocu II:sta puhuta. Octavia II:sta kylläkin. Makuasia mistä mallista laskemisen alkaa, itse käyttäisin tehtaan tarjoamaa mallinimeä.

Äänestä

Minkäs autolehden mukaan se nyt Octavia III on? Viime vuonna ennen auton ilmestymistä näkyy joissain tsekkiläisissä ja ranskalaisissa uutisissa Octavia III, mutta en ole paperilla nähnyt missään moista tyyppimerkintää.

Onko vanha Octaviani siis tosiasiassa Octavia II ja vanha 60-luvun "itäauto" olikin Octavia I ;-)

Äänestä
  • Tuo vanha Octaviahan on jo historiaa ja ennen Volkswagen-grouppiin liittymistä, olisko siinä joku perustelu? Jospas se vanha on Octavia 0.

    Äänestä

No jos sun mielestä Hesari on autolehti, niin sitten, mutta älä puhu monikossa.

Viikko sitten, oliko nyt sussuntain hesarissa, oli pienen pieni maininta tuosta asiasta. Ovat tavallaan täysin oikeassa. Eivät vain tahdo ymmärtää, liekö poliittisista syistä, tsekkien ajatusmaailmaa, jossa uusi ajanlasku alkaa siitä, kun kommunismi kaatui ja vapaus sekä motivaatio tehdä hyvää työtä ja laatutuotteita palasi.

Siis Octavia I ilmestyi vuonna 1996 ja Octavia II vuonna 2004. Ei siinä mielipiteitä tarvita, edes Hesarin toimittajien, vaan niin ovat tsekit autot nimenneet.

Äänestä

Näin Octavia III:sta Skodan sivuilla:

Ihmiset rakastavat tositarinoita. Octavian tarina alkoi 1959. Silloin se oli yksinkertainen, luotettava ja vankka auto, jonka tasaiset ominaisuudet toivat sille monia palkintoja kansainvälisissä kilpailuissa. Toisen sukupolven Octavia esiteltiin vuonna 1996 ja se on ollut merkittävä symboli Skodan uudelle tulemiselle. Octavia on osoittanut olevansa luotettava, hinta-laatusuhteeltaan järkevä auto. Numerot puhukoot puolestaan - yli miljoona valmistettua Octaviaa. Kolmas Octavia-sukupolvi on nyt silmiesi edessä.

Lähde: "Historia" seuraavasta osoitteesta
http://www.skoda-auto.com/newoctavia/gallery.aspx?language=fin

Äänestä
  • Eli:
    1959 OCTAVIA
    1996 OCTAVIA I
    2004 OCTAVIA II
    Kaikella ystävyydellä, mutta meneekö perille???!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mysteeri kirjoitti:

Miksi tällä palstalla puhutaan vallan Ocu II:sta, kun taas autolehtien mukaan uusin malli on Ocu III ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu