Salaatti on vaarallista!
Silja Symphonyn vatsataudin syyksi on saatu norovirus.
Lisää aiheesta maikkarilta kotimaan artikkelit thl-varmistaa-silja-symphonyn-vatsatautiepidemia-norovirusta/5925554.
Menkää sinne lukemaan, koska tänne kerran sitä ei (jonkun mukaan) saa kopioida.
Silja Symphonyn vatsataudin syyksi on saatu norovirus.
Lisää aiheesta maikkarilta kotimaan artikkelit thl-varmistaa-silja-symphonyn-vatsatautiepidemia-norovirusta/5925554.
Menkää sinne lukemaan, koska tänne kerran sitä ei (jonkun mukaan) saa kopioida.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Salaatti sinänsä ei ole vaarallista vaan siinä olevat virukset.
Tai+ne+70%?+asiakkaista,+jotka+eivät+pese+käsiänsä+edes+WC+käynnin+jälkeen.
Jotain oikeudenmukaisuutta tuossa oli. Käyhöt nuhvettelijat saivat itaruutensa palkan. Äveriäämmät nauttivat pöytään tuoduista annoksista ja vatsa pysyi kunnossa.
Taas nähtiin, kuinka heikko ihmisten tietämys on. Matkoilla kuulee, kuinka joku valittelee, että päivällä tuli sitä syötyä ja nyt vatsa sekaisin. Siis parissa tunnissa. Tuokin noro vaatii yli vuorokauden.
"Taas nähtiin, kuinka heikko ihmisten tietämys on"
Näinhän se menee,parempi hygienia, niin vältytään näiltä viruksilta, ei ravintolan vaihdosta parane, ehkä keharikammo vaikutti "Köyhät-kyykkimään" kommentointiin
Norovirus voi itää puolessa vuorokaudessa, eli vaikka risteilyllä saat pöpön menomatkan iltana niin aamulla kurakelit.
Itämisaika noroviruksella on 12 tunnista kahteen vuorokauteen. Vastaamaasi juttuun siis lyhinkin itämisaika on moninkertainen uskomukseen nähden. Tosin mediaani-itämisaika sijoittuu lähemmäs puoltatoista vuorokautta.
Kannattaisi muuten sinunkin tarkistaa faktat vaikkapa terveyskirjastosta.
Minusta yksi syy noiden pöpöjen leviämmiseen on lasten vanhempien välinpitämättömyys. Lasten annetaan itsensä käydä hakemassa ruokaa noutopöydästä ja kun ottimilla ei oikein osata ottaa, käytetään sormia. Kaiken lisäksi maistellaan ruokaa noutopöydässä sillä omalla lusikalla tai haarukalla.
Mitähän kompensaatiota sairastuneet saivat?
Napsii ne jotkut aikuisetkin siellä sorminensa ja ottimestahan ne pöpöt pääsevät myös leviämään.
Kuinkahan kaikki mahtuisivat sinne "paremman väen" ravintoloihin?
No, tuollainen ei mahdu yksinkertaisen "paremman" päähän.
Soon kolera. Tää on varma tieto. KVG.
Juu. Kerran illanistujaisissa yks terkkalekuri kerto, et sillä oli ollu naurussa pitelemistä. Yksi kundi oli tullu vastaanotolle ja oli netistä tutkinut oireitaan ja tullut siihen tulokseen, että hänellä on endometrioosi.