itse vetäsin tänään palokatko uretaania avensiksen helmat täyteen. sitä ennen kolme purkkia kotelosuojaa, yksi purkki alustasuojaa ja yksi purkki kiveniskusuojaa tuli ruiskutettua ennen uretaanin laittoa.
Uretaania helmoihin niin hiljenee rengasmölyt
16
1005
Vastaukset
- Melukinuskit
Tai sitten paremmat renkaat...
- avensis1999
sekin on yksi vaihtoehto uudet hiljaisemmat renkaat kanssa auttaa.
- ameebanLuikertelua
tulikohan Toyotasta nyt liian jäykkäkorinen ja ratkeaa muualta. Kun menee uhmaamaan kauhun tasapainoa, niin ei siinä yleensä hyvin käy.
- avensis1999
en tiedä jäykkäkorisuudesta mutta ainakin rengasjurinat ja huminat vaimenivat kummasti.
- avensis1999
googleen kun kirjoittaa pillar foam tai urethane pillar foam löytyy tietoa enemmän vaikutuksesta ajomeluun ja samaa löytyy youtubesta.
- väärää_säästöä
Rupee meneemään alustasta niveliä ja kumipuslia. Uretaani jäykistää koria ja ne joutuvat töihin. Tohjohan on suunniteltu lötköksi - kun kori joustaa, nivelet ja puslat kestävät.
- grgg
On noita uretaanilla täytettyjä helmoja nähty ja lopputulos aina sama; pellit lahoaa uretaanin ympäriltä pois. Tosin jos auton vuosimalli 1999 niin lieneekö enää suurta merkitystä.
- avensis1999
ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.
- jakarvaa
Uretaani ei eristä ääntä, vain lämpöä! Koteloilointia lisää helmaan nii vähenee äänet!
- www4
avensis1999 kirjoitti:
ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.
mites se uretaanin alle jäävä pelti, tuulettuuko miten?
- kehuttiinjossain
mikäs se katepal 32 tjsp nro olikaan?
- täyttäsatua
Juttuhan on ihan hatusta. Uretaani ei ensinnäkään kovetu ilmattomassa tilassa joten suurin osa aineesta olisi valunut vesiaukoista pihalle joka tapauksessa ja jo ruiskutusvaiheissa koritulpat olisivat irtoilleet ja pohjasta olisi ollut uretaanimakkaroita joka suuntaan...
Satua koko juttu- Anonyymi
Ei ole tämä juttu hatusta. Uretaani kovettui kyllä, kun antoi helmoissa kynnysmuovien olla pois paikoiltaan, että ilmaa pääsi reijistä sisään ja helma on molemmista päistä kummin avoin näköjään, joten tulpatkaan ei irronneet eikä uretaani päässyt valumaan vesireijistäkään. Auto on edelleen helmoiltaan ehjä vielä tänä päivänäkin reilun 8 vuoden jälkeenkin. Tämä on täyttä totta eikä satua. Kotelosuojan ja alustasuojan sekä kiveniskusuojan vaikutus näyttää toimivan, kun uretaani ei ole lahottanut helmoja ollenkaan. Avensiksen mittarissa on nyt 456 000 km.
Terveisin: Avensis 1999 - Anonyymi
kyllä tuota harrastetaan ihan tehtaalta saakka jenkeissä chrysrel sebring helmat ainakin vaahtoa täynnä uudesta saakka
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä tuota harrastetaan ihan tehtaalta saakka jenkeissä chrysrel sebring helmat ainakin vaahtoa täynnä uudesta saakka
Näyttäähän tuossa olevan sellaista tummaa vaahtomuovin tapaista ainetta ainakin turvavyörullien alapuolella keskipilarin alaosassa helman sisällä tehtaalta ja ei ole vieläkään helmat lahonneet edelleenkään vaikka on 9 vuotta ollut uretaanit helmoissa. Käytin penkit ja lattiamaton pois autosta, niin huomasin tuossa yhteydessä olevan vaahtomuovin tapaisen aineen keskipilarin alaosassa. Taka-akselipalkki on vaihdettu kylläkin jo kaksi kertaa 5 vuoden sisällä, kun ei kestä suolakylvyssä ajoa ja on tyyppivikana. Lokasuojien kaarissa on ruosteen alkua niillä kohdilla missä hiekka märkänä on muhinut sisälokasuojan ja ulkopellin välissä. Pitäisi käyttää joka kesä sisälokarit irti ja pestä puhtaaksi lokasuojien peltipinnat. Muuten helmat ja pohja edelleenkin ehjät vaikka autolla ikää nyt 26 vuotta. Avensiksen mittarissa on nyt 459 000 km. Terveisin: Avensis 1999
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986498KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3616062Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602973Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092424Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082095- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331228- 731217