itse vetäsin tänään palokatko uretaania avensiksen helmat täyteen. sitä ennen kolme purkkia kotelosuojaa, yksi purkki alustasuojaa ja yksi purkki kiveniskusuojaa tuli ruiskutettua ennen uretaanin laittoa.
Uretaania helmoihin niin hiljenee rengasmölyt
14
575
Vastaukset
- Melukinuskit
Tai sitten paremmat renkaat...
- avensis1999
sekin on yksi vaihtoehto uudet hiljaisemmat renkaat kanssa auttaa.
- ameebanLuikertelua
tulikohan Toyotasta nyt liian jäykkäkorinen ja ratkeaa muualta. Kun menee uhmaamaan kauhun tasapainoa, niin ei siinä yleensä hyvin käy.
- avensis1999
en tiedä jäykkäkorisuudesta mutta ainakin rengasjurinat ja huminat vaimenivat kummasti.
- avensis1999
googleen kun kirjoittaa pillar foam tai urethane pillar foam löytyy tietoa enemmän vaikutuksesta ajomeluun ja samaa löytyy youtubesta.
- väärää_säästöä
Rupee meneemään alustasta niveliä ja kumipuslia. Uretaani jäykistää koria ja ne joutuvat töihin. Tohjohan on suunniteltu lötköksi - kun kori joustaa, nivelet ja puslat kestävät.
- grgg
On noita uretaanilla täytettyjä helmoja nähty ja lopputulos aina sama; pellit lahoaa uretaanin ympäriltä pois. Tosin jos auton vuosimalli 1999 niin lieneekö enää suurta merkitystä.
- avensis1999
ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.
- jakarvaa
Uretaani ei eristä ääntä, vain lämpöä! Koteloilointia lisää helmaan nii vähenee äänet!
- www4
avensis1999 kirjoitti:
ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.
mites se uretaanin alle jäävä pelti, tuulettuuko miten?
- kehuttiinjossain
mikäs se katepal 32 tjsp nro olikaan?
- täyttäsatua
Juttuhan on ihan hatusta. Uretaani ei ensinnäkään kovetu ilmattomassa tilassa joten suurin osa aineesta olisi valunut vesiaukoista pihalle joka tapauksessa ja jo ruiskutusvaiheissa koritulpat olisivat irtoilleet ja pohjasta olisi ollut uretaanimakkaroita joka suuntaan...
Satua koko juttu- Anonyymi
Ei ole tämä juttu hatusta. Uretaani kovettui kyllä, kun antoi helmoissa kynnysmuovien olla pois paikoiltaan, että ilmaa pääsi reijistä sisään ja helma on molemmista päistä kummin avoin näköjään, joten tulpatkaan ei irronneet eikä uretaani päässyt valumaan vesireijistäkään. Auto on edelleen helmoiltaan ehjä vielä tänä päivänäkin reilun 8 vuoden jälkeenkin. Tämä on täyttä totta eikä satua. Kotelosuojan ja alustasuojan sekä kiveniskusuojan vaikutus näyttää toimivan, kun uretaani ei ole lahottanut helmoja ollenkaan. Avensiksen mittarissa on nyt 456 000 km.
Terveisin: Avensis 1999 - Anonyymi
kyllä tuota harrastetaan ihan tehtaalta saakka jenkeissä chrysrel sebring helmat ainakin vaahtoa täynnä uudesta saakka
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101611- 1671561
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671462Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231268Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901124Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70941Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su139924- 89799
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184772Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud205743