Uretaania helmoihin niin hiljenee rengasmölyt

avensis1999

itse vetäsin tänään palokatko uretaania avensiksen helmat täyteen. sitä ennen kolme purkkia kotelosuojaa, yksi purkki alustasuojaa ja yksi purkki kiveniskusuojaa tuli ruiskutettua ennen uretaanin laittoa.

16

1097

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melukinuskit

      Tai sitten paremmat renkaat...

      • avensis1999

        sekin on yksi vaihtoehto uudet hiljaisemmat renkaat kanssa auttaa.


    • ameebanLuikertelua

      tulikohan Toyotasta nyt liian jäykkäkorinen ja ratkeaa muualta. Kun menee uhmaamaan kauhun tasapainoa, niin ei siinä yleensä hyvin käy.

      • avensis1999

        en tiedä jäykkäkorisuudesta mutta ainakin rengasjurinat ja huminat vaimenivat kummasti.


      • avensis1999

        googleen kun kirjoittaa pillar foam tai urethane pillar foam löytyy tietoa enemmän vaikutuksesta ajomeluun ja samaa löytyy youtubesta.


      • väärää_säästöä

        Rupee meneemään alustasta niveliä ja kumipuslia. Uretaani jäykistää koria ja ne joutuvat töihin. Tohjohan on suunniteltu lötköksi - kun kori joustaa, nivelet ja puslat kestävät.


    • grgg

      On noita uretaanilla täytettyjä helmoja nähty ja lopputulos aina sama; pellit lahoaa uretaanin ympäriltä pois. Tosin jos auton vuosimalli 1999 niin lieneekö enää suurta merkitystä.

      • avensis1999

        ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.


      • jakarvaa

        Uretaani ei eristä ääntä, vain lämpöä! Koteloilointia lisää helmaan nii vähenee äänet!


      • www4
        avensis1999 kirjoitti:

        ei välttämättä jos ei täytä ihan kokonaan koteloita vaan puoliksi että pääsee ilma kiertämään.

        mites se uretaanin alle jäävä pelti, tuulettuuko miten?


    • kehuttiinjossain

      mikäs se katepal 32 tjsp nro olikaan?

    • täyttäsatua

      Juttuhan on ihan hatusta. Uretaani ei ensinnäkään kovetu ilmattomassa tilassa joten suurin osa aineesta olisi valunut vesiaukoista pihalle joka tapauksessa ja jo ruiskutusvaiheissa koritulpat olisivat irtoilleet ja pohjasta olisi ollut uretaanimakkaroita joka suuntaan...

      Satua koko juttu

      • Anonyymi

        Ei ole tämä juttu hatusta. Uretaani kovettui kyllä, kun antoi helmoissa kynnysmuovien olla pois paikoiltaan, että ilmaa pääsi reijistä sisään ja helma on molemmista päistä kummin avoin näköjään, joten tulpatkaan ei irronneet eikä uretaani päässyt valumaan vesireijistäkään. Auto on edelleen helmoiltaan ehjä vielä tänä päivänäkin reilun 8 vuoden jälkeenkin. Tämä on täyttä totta eikä satua. Kotelosuojan ja alustasuojan sekä kiveniskusuojan vaikutus näyttää toimivan, kun uretaani ei ole lahottanut helmoja ollenkaan. Avensiksen mittarissa on nyt 456 000 km.
        Terveisin: Avensis 1999


      • Anonyymi

        kyllä tuota harrastetaan ihan tehtaalta saakka jenkeissä chrysrel sebring helmat ainakin vaahtoa täynnä uudesta saakka


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kyllä tuota harrastetaan ihan tehtaalta saakka jenkeissä chrysrel sebring helmat ainakin vaahtoa täynnä uudesta saakka

        Näyttäähän tuossa olevan sellaista tummaa vaahtomuovin tapaista ainetta ainakin turvavyörullien alapuolella keskipilarin alaosassa helman sisällä tehtaalta ja ei ole vieläkään helmat lahonneet edelleenkään vaikka on 9 vuotta ollut uretaanit helmoissa. Käytin penkit ja lattiamaton pois autosta, niin huomasin tuossa yhteydessä olevan vaahtomuovin tapaisen aineen keskipilarin alaosassa. Taka-akselipalkki on vaihdettu kylläkin jo kaksi kertaa 5 vuoden sisällä, kun ei kestä suolakylvyssä ajoa ja on tyyppivikana. Lokasuojien kaarissa on ruosteen alkua niillä kohdilla missä hiekka märkänä on muhinut sisälokasuojan ja ulkopellin välissä. Pitäisi käyttää joka kesä sisälokarit irti ja pestä puhtaaksi lokasuojien peltipinnat. Muuten helmat ja pohja edelleenkin ehjät vaikka autolla ikää nyt 26 vuotta. Avensiksen mittarissa on nyt 459 000 km. Terveisin: Avensis 1999


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1285
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1235
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    Aihe