Vuoden 2012 vastaava ketju ei näytä enää nousevan ylös, joten päivitelläänpä ravintolatilannetta toukokuun 2016 perusteella uuden ketjun avulla:
1. Uusi, selkeä Ravintola RANTA sijaitsee peltisen Kauppahallin takana olevan suuren hiekkakentän laidalla, kadun varressa. Venäläisen keittiön antimien lisäksi saatavana on italialaisen keittiön herkkuja, mm. pastoja ja pizzaa. Hyvä viinivalikoima, 60 - 100 ruplaa per 12 cl. Rauhallinen paikka.
2. Ravintola RELAKS on edelleen hyvä (Karjalankadulla). Monipuoliset ja maukkaat ruuat. Edullinenkin ja siksi kai usein täynnä. Kahvila-konditoria on mukava lisä kokonaisuudessa, jäätelöannokset kahvilassa hyviä.
3. Samoin PIIPUN PIHAN ravintola. Kaupungin paras lihaseljanka. Ulkoterasseilla runsaasti istumapaikkoja leppeään illanviettoon.
4. Kirovinkadun kulmassa sijaitseva ravintola KRONA on suosittu ruokapaikka, jonka edustalla on terassikin.
5. Hotelli Sortavalan alakerroksessa sijaitseva Ravintola BOULEVARD on petrannut jo monta vuotta ja on hyvää tasoa.
6. Hotelli Sortavalaa vastapäätä olevan Vitonen-kauppakeskuksen 2. kerroksesta löytyy pikaruokapaikka.
7. Linja-autoaseman yhteydessä on myös pikaruokapaikka, jossa näyttää asiakkaita riittävän.
Mitähän muita, ovatko Hotelli Kauniin ja Hotelli Seurahuoneen ravintolat auki myös "ulkopuolisille?" Entäs se sataman vieressä oleva Serdobol-kahvila, millainen mesta lie?
Sortavalan kulinaariset nautinnot II
6
304
Vastaukset
- Nummero1
Mihin unohtui ykköspaikka: Stolovaja, столовая, suosituin ja edullisin venäläinen "ravintola." Ei pienintäkään kylää, kaupunkia löydy ilman sitä.
- Stolo
Sortavalan Stolovaja on siinä Linja-autoaseman ja peltisen Kauppahallin välissä. Kuka on käynyt, ruokaillut?
- eikallis
En ole Sortavalan Stolovajassa käynyt ,mutta piakkoin menen. Viipurissa se on vakiopaikka. Toimii systeemillä että pyydät lautaselle sitä mitä haluat ja ne juomat ja jälkiruuat mitä haluat sitten kassa laskee tajottimella olevien ruokien ja juomien hinnan. Hinta ei takulla päätä huimaa. Monissa paikoissa Stolovajat ovat paikallisten lounastajien suosiossa ,se kertoo että hinnat on kohdallaan.
- RelaxissaSyönyt
relaxissa maustaminen tökkii. värittömät annokset. nälissään menee alas.
- Ulitsa
Tuo Ravintola Ranta on ent. Kristiinankadulla, nyk. Чкалова-kadulla.
- Seurahuoneella
Seurahuoneen kahviossa saa aivan hyvää ruokaa. On keittoja ja tuhdimpaakin ruokaa, salaatit ja jälkiruoat. Jälkiruokana on kahvia ja vaikkapa leivos. Lauantaina pistäydyimme iltapäivällä. Kolmelta hengeltä hinta oli suunnilleen 15 euroa, tosin ruokana söimme vain borskeittoa, leipää, juomat, salaattikulho ja jälkiruoka. Ihan siisti paikka ja ystävällinen palvelu.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477675
- 334253
- 573735
- 503200
- 172886
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652591- 562455
- 512398
- 402349
- 162286