Sortavalan kulinaariset nautinnot II

Karmalansalmi

Vuoden 2012 vastaava ketju ei näytä enää nousevan ylös, joten päivitelläänpä ravintolatilannetta toukokuun 2016 perusteella uuden ketjun avulla:

1. Uusi, selkeä Ravintola RANTA sijaitsee peltisen Kauppahallin takana olevan suuren hiekkakentän laidalla, kadun varressa. Venäläisen keittiön antimien lisäksi saatavana on italialaisen keittiön herkkuja, mm. pastoja ja pizzaa. Hyvä viinivalikoima, 60 - 100 ruplaa per 12 cl. Rauhallinen paikka.

2. Ravintola RELAKS on edelleen hyvä (Karjalankadulla). Monipuoliset ja maukkaat ruuat. Edullinenkin ja siksi kai usein täynnä. Kahvila-konditoria on mukava lisä kokonaisuudessa, jäätelöannokset kahvilassa hyviä.

3. Samoin PIIPUN PIHAN ravintola. Kaupungin paras lihaseljanka. Ulkoterasseilla runsaasti istumapaikkoja leppeään illanviettoon.

4. Kirovinkadun kulmassa sijaitseva ravintola KRONA on suosittu ruokapaikka, jonka edustalla on terassikin.

5. Hotelli Sortavalan alakerroksessa sijaitseva Ravintola BOULEVARD on petrannut jo monta vuotta ja on hyvää tasoa.

6. Hotelli Sortavalaa vastapäätä olevan Vitonen-kauppakeskuksen 2. kerroksesta löytyy pikaruokapaikka.

7. Linja-autoaseman yhteydessä on myös pikaruokapaikka, jossa näyttää asiakkaita riittävän.

Mitähän muita, ovatko Hotelli Kauniin ja Hotelli Seurahuoneen ravintolat auki myös "ulkopuolisille?" Entäs se sataman vieressä oleva Serdobol-kahvila, millainen mesta lie?

6

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nummero1

      Mihin unohtui ykköspaikka: Stolovaja, столовая, suosituin ja edullisin venäläinen "ravintola." Ei pienintäkään kylää, kaupunkia löydy ilman sitä.

      • Stolo

        Sortavalan Stolovaja on siinä Linja-autoaseman ja peltisen Kauppahallin välissä. Kuka on käynyt, ruokaillut?


      • eikallis

        En ole Sortavalan Stolovajassa käynyt ,mutta piakkoin menen. Viipurissa se on vakiopaikka. Toimii systeemillä että pyydät lautaselle sitä mitä haluat ja ne juomat ja jälkiruuat mitä haluat sitten kassa laskee tajottimella olevien ruokien ja juomien hinnan. Hinta ei takulla päätä huimaa. Monissa paikoissa Stolovajat ovat paikallisten lounastajien suosiossa ,se kertoo että hinnat on kohdallaan.


    • RelaxissaSyönyt

      relaxissa maustaminen tökkii. värittömät annokset. nälissään menee alas.

    • Ulitsa

      Tuo Ravintola Ranta on ent. Kristiinankadulla, nyk. Чкалова-kadulla.

    • Seurahuoneella

      Seurahuoneen kahviossa saa aivan hyvää ruokaa. On keittoja ja tuhdimpaakin ruokaa, salaatit ja jälkiruoat. Jälkiruokana on kahvia ja vaikkapa leivos. Lauantaina pistäydyimme iltapäivällä. Kolmelta hengeltä hinta oli suunnilleen 15 euroa, tosin ruokana söimme vain borskeittoa, leipää, juomat, salaattikulho ja jälkiruoka. Ihan siisti paikka ja ystävällinen palvelu.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1637
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1592
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1158
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      961
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      934
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe