Mitä ootte mieltä koiran aktiivisuuden mittaamisesta mittarilla? Voisiko olla hyötyä koiran hoidossa tai koulutuksessa?
Koiran "aktiivisuusranneke"
3333
1126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos tykkää seurailla mittarilukemia niin miksikäs ei. Monet lenkkeilijät seuraavat sykettään, askeliaan yms. varsin innokkaasti ja tekevät erilaisia kaavioita tietokoneella omaksi ilokseen vaikka eivät mihinkään kilpailuihin tähtäisi. Se on tätä nykyaikaa ja motivoi liikkumaan ettei tönötettäisi näyttöjen edessä ihan koko päivää. Ihmisen teknologia riippuvuus valjastetaan pitämään huolta ihmisestä. Yhteiskunta säästää, tuottaa ja tuo ihmisiä lähemmäs toisiaan. Netissä ja kaduilla vertaillaan mittaustuloksia ja käyrien kaltevuuksia. Varmasti ihan mukavaa puuhaa.
Mikäli ei tunne koiraa niin sykkeen seuraamisesta voi olla hyötyäkin. Näkee kiihdyttääkö kana vai possu sitä enemmän. Omien koirien kohdalla tämä pitäisi tietää ilman mittareitakin. Taitava koiranlukutaitoinen henkilö kykenee hahmottamaan aistejaan käyttäen olennaiset asiat koirasta silmänräpäyksessä ja reagoimaan sen tarpeisiin suotuisalla tavalla.
Koulutusmielessä edistymistä ärsykkeisiin voidaan seurata sykkeen kautta ja asettaa jopa tavoitteita miten tiheään haluaa koiran sydämen lyövän jonkin kohteen kohdalla. Kun sitten seurataan kaavioita tietyllä aikavälillä nähdään faktatietoa ja voidaan palata ns. sorvin ääreen miettimään uusia tapoja ja keinoja päästä toivottuun tulokseen. Kyllä tuosta varmasti ihan hyötyä on.
Tässä jutussa lisää aktiivisuusmittarin ominaisuuksista http://yle.fi/uutiset/alypanta_halyttaa_sohvaperunan_lenkille__myos_koirille_on_tulossa_aktiivisuusmittari/8052363