On siinä meillä ihme porukkaa, jotka Tuulilasi-lehden avustuksella yrittävät tulevaisuuden autosta luota mielikuvaa pappojen autosta:
http://www.uusisuomi.fi/autot/195811-autotoday-tutustui-tulevaisuuden-auto-vetykayttoinen-toyota-mirai
Tässä vielä toinenkin pappojen auto:
https://t1-cms-2.images.toyota-europe.com/toyotaone/fifi/C-HR-Header-Desktop_tcm-3018-630692.jpg
Naurettavaa porukaa.
http://www.uusisuomi.fi/autot/195811-autotoday-tutustui-tulevaisuuden-auto-vetykayttoinen-toyota-mirai
Tässä vielä toinenkin pappojen auto:
https://t1-cms-2.images.toyota-europe.com/toyotaone/fifi/C-HR-Header-Desktop_tcm-3018-630692.jpg
Naurettavaa porukaa.
Vastaukset 47
Vanhimmat
sehän puhuu suomea ja se on tärkeää vaareille. Vaareja ei huoleta ruostuminen, eikä jatkuvat huollot tai takaisinkutsut, sillä niiden vuoksi tulle edes muutama tuhat kilsaa vuodessa mittariin.
Tässä on pappojen laatikkoauto:
http://image.nettiauto.com/extra/newcarimg/115301_115400/volkswagen-passat-115322_73998134.jpg
Aika mairitteleva koeajoraportti. Toivottavasti saadaan pian Suomeenkin, siis Mirai!
ööh, mitä mairittelevaa tuossa koeajossa oli? Sekö, että auto on painava, vai että se kiihtyy 9sek/100kmh?
Vetyauto ajatuksena on ihan kiva ja sitä on kehitelty jo pitkään, mutta monet asiat eivät ole mahdollistaneet järkevää kehitystä ja tuloa markkinoille.
Mirai sopii todelliselle viherpiiparille joka haluaa sen näkyvän räikeästi ulospäin. On se niin ..tanan ruma.
Ja onhan Suomessa jo yksi tankkauspiste josta pitää varata aika etukäteen.
Vain papat ostavat Toyotia!
minä taas ajan pa pa pa pa pap pappa passatilla.
Toijotahan on autojen pappatunturi, mutta mitä siitä. Kestävä ja vähävikainen, muotoilultaan nolo, mutta mitä siitä. Eihän se edes kilpaile saksalaisten audien ja volkkareiden sarjassa. Sitä ostavat ihan muut porukat. Mutta näinhän esim. wiskeissä ja vodkissa, oluissakin.
Eihän Toyota ole edes kestävä kuten A-katsastuksen tilastot kertovat. Vanhojen pappojen auto.
Toyota kestää jos sillä ei ajeta, tosin silloinkin tulee välttää märkiä kelejä ja varsinkin suolattuja teitä, sillä ruosteenestokäsittelyt on olemattomat.
Kun pää on ,mikä on, niin ajatus on tällaista!
Tilanteesi kuulostaa pahalta! Tuollainen sairaus voi johtaa kauhesiin seuraamuksiin, tulee esim. ostettua tohjo, tämä itäauto, joka jostan syytä vetoaa mieleveysongelmaisiin, alkoholisteihin ja hihhuleihin.
Toivottavasti saadaan sinull lääkkeet kuntoon ajoissa!
Ennenkuin polttokennoautot ovat Suomessa yleisiä, niin nykynuoret ovat taatusti jo pappaiässä.
Hyvä jos heille ehtii viikset kasvaa. Mm. Norja aikoo kieltää pelkästään bensiini- ja dieselkäyttöisten autojen myynnin vuoteen 2025 mennessä eli yhdeksässä vuodessa. Hollannissa ja Ranskassa ollaan rajoittamassa mm dieselautoejn käyttöä suurkaupungeissa.
Eiköhän Suomessakin ole herätty siihen mennessä edes kurkkaamaan tulevaisuuteen.
LAATIKKO MALLIN TOYO EI KELPAA TAXII ON LIIAN PALJO VIKAA EI VOI AJAA MOOTTORI HALKI YOTOMA
Hajuton, mauton, tehoton ja tyylitön - Toyota, mikäs muu. Ei kiitos, en osta.
Sinultya eiole kukaan kysynyt yhtään mitään eikä koskaan kysykään. Laita pipo päähän ja rukkaset käteen ja mene psykiatriselle poliklinikalle. Pidä sormia suorana rukkasten sisässä, että olet kävelevä liikennemerkki.
Edelleenkin, Toyota levittää jotain mystistä tautia joka liittyy mielenterveyteen - näin olen päätellyt koska he ovat ainoat autossa masturboivat ääliöt jotka eivät ymmärrä mikä on auton funktio. En käytä pitoa enkä rukkasia, enkä Toyotaa...
Oikea auto näyttää autolta, kuullostaa autolta ja kulkea kuin auto...eli Toyota ei ole oikea auto.
> Oikea auto näyttää autolta, kuullostaa autolta ja kulkea kuin auto...eli Toyota ei ole oikea auto.
Aivan oikein! Tojo on 60 papparaisille tarkoitettu siirtymävaihe matkalla mopoautoiluun. Kohtapuoliinhan lääkäri ottaa kortin pois ja sen jälkeen kulkupeli on variaattorivetoinen mopoauto "räjähtävällä" suorituskyvyllä.
Tätä pystyy oivasti harjoittelemaan ennalta ajamalla tojolla, jossa on "kuminauhaveto" ja hengetön kierroskone. Ihan kuten mopoautossakin.
Corolla vs Golf. Kummallakin oli ajettu sama kilometrimäärä (170 000 km. Corollan vikalista:
- moottoriremppa (takuuseen)
- iskarit
- jouset (jäykemmät kuin alkuperäiset)
- laturi
- startti
- kytkin
Saatoipa olla muutakin, mutta en nyt tähän kiireeseen muista enempää
Golfin vikalista:
- termostaatin "kotelo" (halki ja vuoti nestettä)
- lohkolämmitin (ei tosin Volkkarin valmistama)
Että se siitä
Noinhan tuo näkyy menevän. Toyota ei vetoa enää tämän päivän aktiivi-ikäisiin autonostajiin. Ostajakunta on valtaosaltaan tuollaista kuusikymppistä. Ostavat vanhalta muistilta ja vanhan maineen perusteella, koska eivät ole rohjenneet vaihtoehtoja edes kokeilla.
Ja Mirai ei tietenkään ole vielä mikään realistinen vaihtoehto, kenellekään!
Minusta ei niin vanhaa tulekaan, että Toyotan ostaisin. Miksi ostaisin kun on paljon parempia vaihtoehtoja.
Minusta tuli niin vanha että vaihdoin harhaisessa mielentilassa ostamani vikaisen eurokinnerin takaisin laatu ja luotettavuusikoni Avensikseen. Automurheet jäivät samalla historiaan. Nyt on sitten ne "paremmatkin vaihtoehdot" koettu ja maksettu.
Nyt jää jo rahaa muuhunkin. Kokemuksen ja pettymyksen kautta oppii!
Minulla tuli jo 65 vuotta täyteen. Yksi japsi minulla on ollut ja taisi olla samalla kaksi: ensimmäinen ja viimeinen. Eikä japsini ollut Toyota.
Äitivainaa (s. 1916) autoili yhdeksättä vuosikymmentään varsin pitkälle. Hänen viimeinen pitkäaikainen ajokkinsa oli Carina Mk. II, 1980-luvun lopulta. Hänenlaiselleen sen aikakauden Toyota oli onnen omiaan: jos ei tarjonnut autoilun iloja niin eipä autoilija sellaisia isommin kaivannutkaan – ja autohan oli kuin olikin maineensa veroinen eli luotettava ja vähävikainen kuin mikä! Joillekin sekin riittää.
Avensishan tuntuu olevan melkoinen murheenkryyni. Dieselmoottorit hajoavat, ovien stopparit repeävät ovipelleistä ja murheita on ollut ainakin manuaalivaihteistossa. Ruotsin katsastustilastossa se oli sijalla 105.
Aven ominaisuudet sitten ovatkin nykyautojen heikointa.
Yhtään ovitostopparia ei ole revennyt minnekkään kun en ole mikään juoppotaksi. Dieselit on työkone ja hyötyajoneuvomoottoreita, joita en tarvitse minnekkään eikä aikuinen ihminen aja polkuautollakaan. Pääasia että portaaton automaatti huolehtii aina oikeasta välityksestä nykimättä ja luotettavasti koko auton iän, eikä esimerkiksi niin kuin eräässä euromerkissä jossa automaatti yrittää arpoa vaihteita surkealla menestyksellä ja johon pitää vaihtaa jotain kytkinlevyjä vaikka pitäisi olla automaatti, muutaman kymmenentuhannen kilometrin välein. Katsastuksellakin käyn Suomessa niinkuin kaikki muutkin suomalaiset joutuvat tekemään kun Suomessa auton omistavat. A- katsastuksen tilastot koko tilastointiajalta saavat muut merkit suorastaan häpeälliseen tilaan Avensiksen rinnalla. Omasta laajasta ja pitkäaikaisesta kokemuksestani vain kerroin kun noita merkkejä on 50 vuoden aikana on tullut omistettua jonkin verran enemmän kuin täällä trollaavat mukulat ovat voineet uneksiakkaan.
oli kymmenkunta vuotta tuollainen Carina II 2.0 Gli. Tylsä auto kun siihen ei tullut koskaan vikoja ja ainoa huolto oli öljynvaihto 10 tkm välein. Ei edes ruostunut kun pesi alustan silloin tällöin konepesun yhteydessä. Sen jälkeen ollut Volvo olikin jo toivottoman paljon huonompi vaikka pitkässä ajossa vähän Toyotaa parempi ajaa. Nykyinen autoni Lexus näyttää taas olevan Toyotan veroinen luotettavuudessa ja paljon Volvoa parempi, suorastaan loistava, matka-ajossa.
Liikun+paikasta+A+paikkaan+B,+minulle+on+täysin+yhdentekevää+miltä+se+näyttää.
Olen+liikkunut+9+eri+autolla+aikuisikäni+aikana,+nykyinen+1998+Toyota+Corolla+on+ollut+minulla+8+vuotta.
Poislukien+normaalit+kulutusosat+auto+on+toiminut+moitteetta,+kaikki+huollot+sun+muut+olen+aina+tehnyt+itse.
Bensankulutus+sekalaisessa+ajossa+vuositasolla+7,4/100km+ja+vakuutusmaksut+70%+bonuksilla+liikenne+plus+kasko+n.450e+vuodessa.
En+tiedä+millä+vanhalla+bensa-autolla+paljoa+edullisemmin+pääsisi.
Olen+tyytyväinen+autooni,+sillä+pääsee+luotettavasti+huikeat+muutamien+kymmenien+kilometrien+matkat+paikasta+A+paikkaan+B.
Jos+olisin+työelämässä+oleva+autoani+työkseni+käyttävä+henkilö,+en+varmasti+ajaisi+tällaisella+autolla,+mutta+nykyiseen+tarpeeseeni+auto+on+erittäin+hyvä.
Olen+ihminen,+ja+minulle+on+ollut+varsin+luonnollista+vanheta+vuosien+myötä,+80-luvulla+olin+30+vuotias,+90-luvulla+40+vuotias,+jne+jne,+varsin+luonnollista.
En+ole+kuullut,+tai+saati+nähnyt,+ainakaan+livenä,+että+jonkin+tietyn+automerkin+omistaminen+olisi+pysäyttänyt+ikääntymisen.
Tuohon käyttöön ja tuolla asenteella Toyota on varsin soiva peli.
Minulla ollut Fiat Bravo reilun vuoden. Ostettaessa kilsoja alle 30 tkm, nyt lähes 60 tkm eli olen ajanut sillä 1 vuoden ja 2 kuukauden aikana noin 30 tkm. Ei vielä mitään remonttia ole ollut, polttimotkin samat ja ehjät. Mielestäni myös sporttisen ja nuorekkaan näköinen auto.
helposti unohtumaan, et miten nuoresta klopista asti omistajilla on toitsu ollut. Eikä ole ollut tarvetta vaihtaa toiseen merkkiin. Se jos mikä kertoo paljon enemmän. Mut ei sitä haluta edes ottaa huomioon.
Eli tojollakin pystyy ajamaan, kun ei paremmasta tiedä.
Koska on laadukas merkki niin ei tarvitse vaihtaa toiseen.
Kun ei ole ikinä millään muulla ajanut, voi elätellä harhaluuloja tohjon ylivertaisesta kestävyydestä. Sehän on sitten vaan normaalia huoltoa eli huolenpitoa, kun alle 10 vuotiaaseen ja reilut 100 tkm ajettuun autoon hitsataan uutta peltiä, uusitaan jäähdytintä, koko tuulilasinpyyhkimien koneisto, ohjausakselin nivel, pyöränlaakerit... tässä sitä tohjon laatua omakätisesti koettuna!
Bonuksena ajo-omituisuudet mallia "varsi edellä heitetty vasara" talvikeleillä, vaikka etuveto olikin.
No, kehitys on kehittynyt. Nykyään tohjoihin uusitaan moottoreita 120 tkm ajettuina. Tarkoitan tietenkin tätä D4D pommikonetta.
Noi viat näyttää niin volsun vioilta että. Golffeissa nimenomaan toi pyyhkijöiden koneisto menee jumiin. Transuportereissa menee pyöränlaakereita, syö niveliä. Vanhemmissa golfeissa pahoja ruoste ongelmia ollu pohjassa. Ei niinkään päällepäin näy. Oletko katsonut youtubesta: diesel engine runaway. Siellä on Bmw, Mersu, Peugeot, jotka ryntää, että oletko nyt aivan varma ettei bmw:een uusi kone ryntäisi Toyotassa savuttaen tappavat myrkkysavut ilmaan puhumattakaan kalliista korjauksesta? Volkkarin alusta on niin jäykkä kuin reki, ettei se varoita talvikeleillä yhtään. Sitä helposti tuudittautuu siihen ja sitte ku pito lähtee ni lähtee arvaavattomasti ja se on sitten menoa. Koettu on.
Heh, ai ei vai ruostuminen ja huonot ajo-ominaisuudet ole tojolle tyypillisiä ;-D
Et tuota usko itsekään.
Mitään väittänytkään. Mutta on ollut Toyotan ruosteet helpointa pitää loitolla alusta massauksella. Ja riittävän usein pesemällä. Ja ajo-tuntuma on realistinen ei päästä yllättämään talvella. Realismi ei ole aina mitään mukavaa mutta siitä voi selviytyä. Tietysti kermapyllyt on erikseen, jotka vaatii peffan alle erityistä mukavuutta. Nahkapenkistä lähtien. Mut se on vaan aika gay. Vai vetäisitkö mielummin nahkapöksyt jalkaan kuin farkut tai kangas housut?
Realistinen ajotuntuma = tunnet välillä olevasi täysin matkustaja, vaikka ratin takana istutkin. Tätä tunnelmaa en ole minkään muun merkin kuskinpukilla tavoittanut. No, eipä muilla autoilla olekaan tullut suoritettua 180 ° käännöstä pelkästään kaasupoljinta löysäämällä.
Oli tuossa kieltämättä hyväkin puoli - pelotti niin perkeleesti, ettei ollut vaaraa rattiin nukahtamisesta.
Oli VW Polo sedan. Meni kuin reki tuli mutka meni edelleen kuin reki eikä tuntunu missään samaa vauhtia kunnes jäisellä tiellä pito lähti renkaiden alta ja siinä vaiheessa ei voinu enää tehdä mitään ku oltiin jo penkassa. Perkeleellinen pelko tuli sen jälkeen. Eikä väsyttänyt enää sen jälkeen. Että näin.
Sulla oli vaan paskat renkaat -> auto puski suoraan.
Paljon vaarallisempi on vekotin, joka vuoron perään puskee ja heittää perää. No, jääradalla oli kyllä ihan hauska, kun meni koko ajan nelipyöräluisussa ja kulkusuunta säädeltiin kaasupolkimella. Mutta normaaliliikenteessä tätä ajonopeutta ei aina voi ihan vapaasti valita ja sitten EI ole kivaa, kun auto spinnaa välittömästi, jos kaarteessa/risteyksessä joutuu kaasun löysäämään.
Ei ollu paskat renkaat Polossa. Oli uudenkarheet Nokian nastat alla. Ihmetellä täytyy miten etuvetoisen saa spinnaamaan kaasua nostamalla? Olen kyllä kerran menny kylki myyryä etuvetoisella Corollalla mutkassa mut siinä oli silloin jo loppuun kuluneet Bridgestonesin kitkat alla. Vähän pääsi kaistojen välissä olleen lumisohjon päälle mut oikeni siitä vielä omalle kaistalle. Se johtu kyllä ihan renkaista. Oisko takana vielä milli tai vähän päälle ollu.
Polo sedan? Viime vuosituhannen juttuja. Et vain osannut talviautoilua vasta kortin saaneena.
Sen aikainen Corolla oli samassa Tuulilasin vertailussa ja eikä pärjännyt Pololle juuri missään, varsinkaan ajettavuudessa.
90-luvulla työpaikalleni johtava maantie oli usein talvisin lumipolanteinen ja urainen. Työntekijöitä oli useita satoja, joten Toyotiakin mahtui työmatkalaisten autokalustoon. Vähintään kerran viikossa joku niistä Toyotista oli ojan pohjalla tai lumipenkalla ja kuljettajan selitys aina saman tapainen: "Auto kääntyi yllättäen poikittain, enkä ehtinyt tehdä mitään".
Kerran olin juoppokuskina saunaillan päätteeksi työkaverin Carinalla ja ajettiin tuota samaista tietä. Kokemus oli ikimuistoinen. Auton ohjaus ei kertonut tapahtumista renkainen alla yhtään mitään, joten kaikki auton itsensä tekemien suunnanmuutosten korjausliikkeet olivat auttamattomasti myöhässä. Tuli kerralla selväksi miksi Toyotat olivat usein penkalla. Sen aikainen oma autoni kertoi ohjauksessa heti jos kitka muuttui tai auto yritti muuttaa suuntaa omin päin, joten korjauksen tarve tuli tietoon heti, eikä vain näköhavaintoon perustuen.
Vain Polon kyydissä. Vuotta vanhempi Corolla pysyi omas händys kyllä vaikka oli kitkat loppu. Olis se muuten paremmin menny. Ja uusien renkaiden jälkeen alko taas pitoo olemaan.
jutut ovat juuri tällaisia. Skitsofreenikkona sillä on kymmeniä jollei satoja sivupersoonia joiden nimissä se kertoilee "kokemuksiaan". Että mielikuvitusta tällä pojulla riittää.
Mikä siinä on, että uudemmat Tojot on niin saatanan rumia ?
Jokainen uusi malli kaikkia entisiä rumempi.
Pokemonista on kyllä nämä uudet mallit. Ja hyvä niin.
Hiacea ei enää ole. On Proace. Ja näyttää paljon paremmalta keula. Täysin eri. Corolla 2003 ja 2013 Corolla tai 2013 Auris ihan eri keula. Ja paremman näkösiä vaan on.
Jokos aloittajalla tulee 10 v täyteen eläkkeellä olosta?