Minussa on sellainen ongelma

Olen tosi herkkä ja suojelen itseäni liikaa. Monesti halu suojella itseään johtaa siihen, että pakenen. Niin kävi nytkin. Ehkä ymmärsit tämän tai sitten et. Uskon kuitenkin, että olet sen verran älykäs, erityisesti tunneälyä omaava mies, että ehkä ymmärrät. En ole sinulle vihainen. Ehkä tulin surulliseksi, kun huomasin, että et ollutkaan sellainen millaiseksi sinut luulin. Et tunne, minä taas tunnen. Liikaa sinua kohtaan. Siksi katkaisin yhteyden. Ja turha tämä viesti on täällä, mutta turha tämä olisi sinulle laittaa. Liikaa aikaa kulunut ja muutenkin. Asian ydin on se, että en ole vihainen. En vaan halua satuttaa itseäni. Tunteilla vain on ollut ja on liian suuri vaikutus minuun. Hyvässä ja pahassa.
12302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuuntele sydämesi ääntä, kuuntele sisäistä ääntäsi, mutta älä anna pelon hallita elämää, koska silloin sinä et elä, vaan sinä pelkäät.

Äänestä
  • Pelkoon kasvetaan.

    Sinä et ymmärrä sitä koska et ole joutunut pelkäämään vuosikausia.

    Äänestä

  • Ei voi tehdä mitään enää...

    Äänestä

Petyitkö siihen, millainen hän oli?

Äänestä
  • Jonkun verran joo.

    Äänestä

Pelkäät tuolla tavoin koko elämäsi ja katsot asemalta miten junat menevät ohitse. Been there, done that.

Äänestä

Kannaittaisi kuitenkin puhua tämän miehen kanssa asiat selviksi. Luulen, että teillä ei ole kommunikaatio pelannut..

Äänestä

Tapasin kerran miehen, joka vaikutti kaltaiseltasi herkältä ihmiseltä.
Olen myös herkkä ja ajattelin, että hän osaisi ottaa huomioon minun herkkyyden, koska osasin ottaa huomioon hänen ( tai niin oletin).

Mutta se ei mennyt niin. Aikaa kului, ja tulin tulokseen, että kunnioitan hänen herkkyyttään sanomalla "näkemiin", mutta en sanonut, että taisin tajuta hänen herkkyyden ja tarpeen suojella itseään. Koska hänellä on siihen oikeus ja kunnioitin hänen sinnikkyyttä pitää kiinni tietyistä asioista.

Hän ei avannut koskaan keskustelua omasta herkkyydestä ja mistä se johtuu, enkä osannut avata keskustelua, ilman että tuli tunne, että saatan vaikuttaa alaskatsovalta.
Jokin hänen käytöksessä ja sivulauseissa antoi ymmärtää, että hän oli kaltoinkohdeltu.

Hän sai säilyttää kasvonsa ja minä peräännyin - jotta hän tuntisi olonsa turvalliseksi.
Ei ollut tarkoitus satuttaa, järkyttää tai aiheuttaa pahaa mieltä, mutta koskaan ei voi tietää mikä loukkaa toista. Huomasin sen esim. kun riemuitsin perjantaista ja sanoin sen ääneen...vaikka vietinkin sen kotona. Minulle ei koskaan selvinnyt mitä kamalaa siinäkin oli.

Äänestä

Itsensä suojelussa tekee oikein. Ei ihastuminen tarkoita että se ihminen todella sopisi sinulle ja tekisi sinulle hyvää. Minä olin joskus rakastunut ihmiseen joka sai minut haluaan itsemurhaa, Ihmiseen joka siis teki mulle todella pahaa. Ajattelen nykyään siksi osittain samoin kuin aloituksessasi lukee, mutta minusta siinä ei ole mitään väärää. Jos joku ihminen on paska ja tekee sinulle huonoa, niin mikä helvetti sinua velvoittaa sen kanssa olemaan vaikka ihastunut olisit? Ei mikään!

ihminen on vain noin 1-2 vuotta rakkauden huumassa ennen kuin pää selkiää, ei se riipivä rakkaus saa sumentaa järkeä tai muuten pilaa oman tulevaisuuden ja koko elämänkin ehkä yhden hullun hetken kestävän tunteen takia.

Jos esim. olet menossa suhteeseen kylmäverisen tappajan kanssa niin tyhjäpäät vaan menee kun älykkäät hiljentää ne pumpuliset rakkaushömppä haaveeet ja naksauttaa aivoissaan järjenvalon päälle. Ei se tunne saa viedä yli järjen koskaa! Kun on havaittavissa että jokin suhde voi satuttaa niin silloin JALAT ALLE ja PAKOON!!! Ja mitä nopeampaa sen parempi.

Äänestä

Nyt varmaan yleisen hyvin vuoksi, tähän pitäisi kirjoittaa vedä himo kätees. Sä pilasit mun elämän! Sen sijaan kirjoitan että tunnen sympatiaa häntä kohtaan ja toivon että hän paranee harhoistaan.

Äänestä

Tuo on selittelyä.

Äänestä

Hienoa aloittajanainen, että olet juuri sellainen, tunneihminen. Aikaa sulla on vaikka muille jakaa. Se ei ole este, jos tunteesi häneen ovat säilyneet. Olet positiivinen ihminen, mikä sekin on hyvin tärkeää sinussa. järki-ihminen myös. Luota tunteeseen. Pakan viimeinen kortti ratkaisee kohtalosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TunteetVaikuttaaLiikaa kirjoitti:

Olen tosi herkkä ja suojelen itseäni liikaa. Monesti halu suojella itseään johtaa siihen, että pakenen. Niin kävi nytkin. Ehkä ymmärsit tämän tai sitten et. Uskon kuitenkin, että olet sen verran älykäs, erityisesti tunneälyä omaava mies, että ehkä ymmärrät. En ole sinulle vihainen. Ehkä tulin surulliseksi, kun huomasin, että et ollutkaan sellainen millaiseksi sinut luulin. Et tunne, minä taas tunnen. Liikaa sinua kohtaan. Siksi katkaisin yhteyden. Ja turha tämä viesti on täällä, mutta turha tämä olisi sinulle laittaa. Liikaa aikaa kulunut ja muutenkin. Asian ydin on se, että en ole vihainen. En vaan halua satuttaa itseäni. Tunteilla vain on ollut ja on liian suuri vaikutus minuun. Hyvässä ja pahassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu