tiilenpaloja tippunut hormiin. auttakaa

kysyntätäasiaaah

muuten ok kuntoinen hormi mutta katon yläpuolinen osa sen verran rapautunut että sieltä on uunin hormiin tippunut tiilenpaloja ja vedon saaminen on mahdottoman vaikeaa. mikä neuvoksi, miten ne saa sieltä pois. talossa on vanhan mallinen pellitetty korkea uuni. pitääkö rikkoa uunin yläosa että pääsee käsiksi hormiin poistamaan ne palaset?

4

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iierikka

      Kyllä hormin alapäässä on jossain tuhkaluukku josta palat saa pois kun ensin saat ne pudotettua alas sopivaa väkivaltaa käyttäen.
      Nykyään on käteviä menetelmiä korjata huonokuntoinen hormi kuntoon.

    • remppamies1

      Älä uunin yläosaa riko, jos et saa niitä pois nuohousluukuista niin reikä pönttöuunin takaa hormiin riittävän alhaalta, muuraten umpeen ja korjaat samalla piipun yläosan uusilla tiileillä.

    • Eikun

      Hormia massaamaan joku "halpa firma"ettei vaan tarvitse muurata!
      Niistä tiilen kappaleista,voin kyllä poistaa ne sieltä ja muurata piipun yläpään.
      Yhteystieto tänne,otan kontaktia.

    • 654

      Tutkin asiaa jumituineen saunan piipun takia (pöllö oli pudonnut piipun alaosaan asti ja otettin alakautta pois) ja yksi idea on nuohousvaijerin päässä olevalla puntilla tms juntata tiilipaloja alaspáin tai jopa murusiksi, jolloin veto paranee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe