Ei soinut suvivirsi Eskolanmäen koulun kevätjuhlassa. Pelkkiä englanninkielisiä lauluja oppilaat esitti tosin hyvin soittivat ja lauloivat. Jotain jäi silti puuttumaan kun perinteistä suvivirttä ei laulettu. Surkeaa on jos joku on niin suvaitsematon ettei kestä suvivirttä kuunnella. Olisi varmaan aika miettiä pystyykö niin suvaitsematon ihminen yleensä asumaan Suomessa. Eihän siinä suvivirressä edes ole mitään erityisen uskonnollista.
Ei soinut suvivirsi Eskolanmäessä.
Exoppilas
8264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Seuraavana kevänää soitetaan Somalian kansallislaulu.
Sitten alttarilla vihitään papin siunauksella somalian lahja Suomelle ja blondi eloveenatyttö.
Murrosvaihde. Suomi siirretään historiaan ja Somlandia tulee tilalle. Manski muuttuu mokadishuavenuu. Ja lasitetaan kokonaan. Kivetyksellä käristetään hallaitapettuja koiria. Puistoon on kaivettu kuoppa. Juhlien kohokohdassa sinne retuutetaan 14 v teini. Sitten möly lisääntyy kun kivet ruhjovat uhria.
Onneksi tuosta mokutus aivopesukoulusta pääsi viimein eroon. Suositan rehtorin vaihtamista sellaiseen henkilöön joka kunnioittaa suomalaisia perinteitä! Miten maahanmuuttajatkaan voi sopeutua Suomeen jos koulussa ei opeteta suomalaisia tapoja? Ei ole suomalaisten asia sopeutua mihinkään muslimitapoihin.
Ensi syksynä kouluissa otetaan käyttöön uusi opetussuunnitelma. Ja yllätys yllätys mamutus on nykyistä runsaanpaa! Tietysti koulujen erot vaikuttavat miten sitä "opetetaan" Eskolanmäessä muutoksesta otetaan varmasti kaikki irti.
http://mvlehti.net/2016/04/02/uusi-opetussuunnitelma-ajaa-vahvasti-monikulttuurisuutta/
Kuusankoskella Keskustan ala-asteen kevätjuhlassa soi suvivirsi
itse olin samassa koulussa n 45 vuotta sitten , täytyy sanoa että nousi muistot ja tunteet pintaan.
mielummin suvivirsi kuin alluha akbar
Rehtori vaihtoon!! Meidän molempien lapsien suurissa kouluissa laulettiin suvivirsi ja kyllä oli hienoa kuunneltavaa. Loistavaa että vielä kunnon rehtoreita olemassa!
Turhaan täällä palstalla haikaillaan koulun kevätjuhlan suvivirren perään... olin tänä keväänä kahdessa valmistujaisjuhlassa/ kevätjuhlassa Kouvolassa ja suvivirttä "laulettiin".. siis juhlaväestä jos promille edes heilutteli huuliaan tahdissa ja loput eivät edes sitäkään...siis todella naurettavaa laulantaa. Ja jokainen joka suvivirttä kaipaa kevääseensä, voi ostaa ns. "äänitteen" ja soitella sitä omissa oloissaan vaikka vuorokaudet ympäri toukokuun aikana ja lauleskella omaksi ilokseen.
Poliisi epäilee 13-vuotiaan tytön tulleen raiskatuksi Haugesundissa. Teosta epäillään neljää henkilöä, joita epäillään myös toisen 13-vuotiaan seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Nelikosta kolme on parikymppistä nuorukaista ja yksi on nelikymppinen äijänköriläs. Poliisin mukaan he ovat tulijataustaisia. Poliisi kävi noutamassa epäillyt Haugesundin keskustassa sijaitsevasta asunnosta sunnuntaiaamupäivällä.
Kaksi naista sai vammoja, kun heidän kimppuunsa käytiin viime yönä eri paikoissa Göteborgin alueella. Tekijöitä ei ole saatu kiinni sattumuksista, mitkä on luokiteltu raiskauksen yrityksiksi.
Yrityksistä ensimmäinen tapahtui noin kello 03.40 Gårdsåsissa Pohjois Göteborgissa.
”Kotiinsa matkalla olleen naisen kimppuun hyökkäsi tuntematon nuorukainen”, poliisin tiedottaja Jenny Widén kertoo.
Nainen teki vastarintaa ja paikalla syntyi Widénin mukaan jonkinlainen kähinä.
”Nuorukainen häipyi paikalta ja nainen vietiin sairaalaan. Hän on järkyttynyt ja myös loukkaantunut. Vammat eivät kuitekaan ole vakavat”, Widén sanoo.
Poliisi kuulisi hyvin mielellään silminnäkijöiden havaintoja sattumuksesta. Nainen on kertonut nuorukaisen tuntomerkit; 18 – 20-vuotias, noin 169 senttiä pitkä, beigen värinen takki ja camo-kuvioinen huppari. Jotta nuorukaiksen löytyminen ei olisi liian helppo rasti, media jättää mainitsematta nuorukaisen tummaihoisuuden.
-------------------
Kööpenhaminan poliisi kaipaa havaintoja raiskauksesta, mikä tapahtui talon takapihalla Linnésgadella Nørreportin aseman lähistöllä Kööpenhaminan keskustassa sunnuntain vastaisena yönä.
”Nainen oli kotimatkalla kaupungista, kun hän kohtasi miehen. Nainen vietiin talon takapihalle, missä hänet raiskattiin. Suoritamme teknistä tutkintaa rikospaikalla”, tutkinnanjohtaja Dan Aakerhjem kertoo ja sanoo, että ilmoitus sattumuksesta tuli poliisille kello 03.42.
Raiskaajan tuntomerkit ovat toisaiseksi hyvin huterat. Hän on tummatukkainen ja mahdollisesti ulkomaalainen.
Järkyttynyt nainen saa nyt hoitoa raiskausklinikalla.
--------------------
Nelikymppinen mies on otettu kiinni epäiltynä naisen raiskauksesta ja ryöstöstä Oslon Skøyenissä viime viikonloppuna. Epäilty on ennestään tuomittu romanialainen, joka käännytettiin maasta viime kesänä.
Raiskattu nainen oli tullut taksilla Skøyenin Statoil-huoltamolle myöhään lauantai-iltana. Sieltä hän oli jatkanut matkaansa kävellen polkua pitkin kohti Nedre Silkestråta. Pian polulle siirtymisen jälkeen mies hyökkäsi naisen kimppuun takaapäin. Poliisin mukaan nainen raiskattiin ja häneltä ryöstettiin käsilaukku.
Poliisi peräänkuulutti silminäkijöitä vaillinaisten tuntomerkkien kanssa. Ryöstäjäraiskaajasta ei tiedetty muuta, kuin että hän haisi tupakille ja puhui norjaa korostuksella. Poliisi onnistui kuitenkin ottamaan miehen kiinni omien tutkimuksiensa perusteella sunnuntai-iltana.
------------------
Kolme parikymppistä nuorukaista on saanut syytteen 14-vuotiaan tytön joukkoraiskauksesta. Tyttö teljettiin huoneeseen ja häntä pidettiin aloilaan joukkoraiskauksen ajan.
Syytenimike on törkeä lapsen raiskaus. Syytteen mukaan nuorukaiset, kukin vuorollaan tai yhdessä ja yhteistuumin pitelivät tyttöä kiinni ja yhtyivät häneen.
Yksi nuorukainen oli ensin raiskannut tytön, minkä jälkeen hän oli laskenut kaksi kaveriaan huoneeseen.
Sattumus tapahtui östersundilaisessa huoneistossa vuonna 2014. Raiskaajanuorukaisten lisäksi asunnossa oli ollut muitakin henkilöitä.
Syyttäjän mukaan rikos on törkeä, koska tyttö on ollut erityisen haavoittuvassa asemassa, koska hänet oli teljetty huoneeseen ja tekijöitä oli useita.
Nuorukaiset istuvat vangittuina, mutta he kiistävät syyllistyneensä rikokseen.
----------------
Mies on pidätetty keskiviikon vastaisena yönä epäiltynä lapsen raiskauksesta. Mies on töissä eskilstunalaisessa lastentarhassa, missä rikos oli tapahtunut tiistaipäivän aikana.
Raiskaus oli tapahtunut tiistain aikana. Missä, koska ja kuinka, siihen syyttäjä Henrik Olin ei halua ottaa kantaa, mutta kertoo yhden miehen olevan pidätetty lapsen raiskauksesta epäiltynä.
”Epäilty henkilö on töissä lastentarhassa. Käynnissä on melko mittava selvitystyö”, Henrik Olin sanoo.
Lastentarhan henkilökuntaa kuin myös lasten vanhempia on informoitu sattumuksesta. Eskilstunan päiväkotijohto järjestää kriisikokouksen kyseisessä lastentarhassa.
Eskilstunan koulutoimen johtaja Anna Olofsson Carstedt kertoo, että vuonna 2007 Ruotsin kansalaisuuden saanut 53-vuotias mies ehti työskennellä kolme kuukautta apulaisena lastentarhassa. Hän on työskennellyt myös muissa kaupungin lastentarhoissa.
----------------
34-vuotias taksikuski tuomittiin raiskauksesta kahden ja puolen vuoden vankeusrangaistukseen ja karkotettavaksi Tanskasta. Taksikuski valitti välittömästi saamastaan tuomiosta.
Randersin käräjät tuomitsi 34-vuotiaan taksikuskin äänin 2 – 1 kahdeksi ja puoleksi vuodeksi vankilaan itseään liki 40 vuotta vanhemman naisen raiskauksesta.
Nainen ja taksikuski olivat samaa mieltä siitä, että taksikuski oli ajanut 73-vuotiaan ja tämän