"Suomalainen diplomi-insinööri luottaa saksalaiseen auto-osaamiseen. Tekniikka&Talous-lehden selvityksen mukaan suomalaisten diplomi-insinöörien yleisimmät automallit ovat Volkswagen Golf, Volkswagen Passat ja Skoda Octavia."
Tyypillinen Skodan omistaja on usein korkeasti koulutettu tekniikan ammattilainen. Harrastaa usein golfia, veneilyä, metsästystä, kalastusta ja vaeltamista. On hyväkuntoinen ja dynaaminen.
Tyypillinen Skodan omistaja on usein korkeasti koulutettu tekniikan ammattilainen. Harrastaa usein golfia, veneilyä, metsästystä, kalastusta ja vaeltamista. On hyväkuntoinen ja dynaaminen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Skoda edustaa venäläistä auto-osaamista.
Skoda edustaa länsisaksalaista auto-osaamista parhaimmillaan.
Skoda on HIENO esimerkki AUTOosaamisesta ! Tekevät Ylivoimaisesti parhaat AUTOT tsekissä! Voittavat AINA kaikki testit ja vertailut ja ovat myyntitilastojen ykkösenä ,,,Mahtavaa SKODA!!!!!!!!!11111111111
Homoseksuaalin tyhmän valinta. Onnea matkaa.
Laadukkaammilla kentillä harvoin näkee skodaa. Kerran joku nolo amatööri oli tosin jättänyt Ocunsa Audeille varatulle paikalle.
Hävetti sen kuskin puolesta.
nolopoika.
Niinkö on? :-D
Eikös suurin osa työttömistä ole juuri näitä insinöörejä? No sitten sen ymmärtää miksi skoda
Nokialta ja MS:lta irtisanottu insinööri ehkä. Ei muut.
Ihan omaksi ostavat tai sitten Skoda on työsuhdeauto.
Itse olen DI ja ajan Volvolla. En tunne yhtään teekkaria joka ajaisi Skodaa. Tosin en kyllä tiedä kaikkien autoja mutta mitä nyt esim. Työpaikan parkissa näkee niin ei siellä kyllä Skoodia ole nimeksikään. Japanilaisia autoja suositaan paljon (hondaa, toyotaa jne). Volvo on myös suosittu ja sitten on BMW-puurattiosasto.
Volvo on kiinalainen eikä japseja ole kuin siivoojilla.
Ehkä puhuttekin amk-insseistä eli amis-insseistä. He varmaan ajavatkin skodalla.
DI, syntynyt 60-luvulla. En kykenisi ostamaan skodaa, se oli joskus 70- ja 80- luvuilla niin pohjattoman surkea räppänä. En muuten pelaa tennistä enkä golffaa. Itse olen ajanut mm. Hondalla ja Mazdalla. Toyotaakin on ollut, mutten palaa siihen. Bmw ja audi ovat rahantuhlausta.
Saattaa olla että nykyisillä puska-amiska"insinööreillä" Skoodakin on aivan hyväksyttävä kulkine kun ammatin arvostuskin mataa jossain yliasentajan tasolla. Me vanhan liiton oikeat inssit, joilla alaraja autoissa meni Saab 99-tasolla, emme olisi venäläisiä autoja hyväksyneet, sitä varten koulut käytiin ettei tarvinnut.
Teekkari kehui olevansa DI, eikä osaa edes kielioppia. Ei näin "...mitä nyt esim. Työpaikan parkissa....", vaan näin "...mitä nyt esim. työpaikan parkissa..."
Anteeksi. Iphone aloittaa aina pisteen jälkeen isolla. Eikä. Niin. Kiinnosta.
Faktaa anyway
Ai mikä on faktaa? Sekö, että olet paria tenttiä vaille DI, eli ensimmäistä tenttiä ja viimeistä tenttiä vaille?
Se jäi vielä mainitsematta, että ei oikeat DI:t suostu käyttämään niin alkeellista ja tietoturvariskin omaavaa laitetta kuin Iphone. Iphonet ovat teinien leluja.
Teekkkarin kirjoituksista todellakin paistaa aivan liian selvästi läpi, ettei kirjoittaja ole onnistunut hankkimaan edes lukiotason sivistystä.
Itse en onnistunut pääsemään TKK:lle, mutta opistotason inssin paperit minulta löytyvät, jo vuosikymmeniä vanhat. Autoja – välillä työsuhdesellaisiakin – on minulla ollut Britanniasta, Saksasta, Ranskasta, Japanista ja Ruotsista. Viimeksi vaihdoin saksalaisen saksalaiseen (VW → M-B).
Škodaa arvostan nykyisin varsin korkealle ja viime kerroilla olen sellaisen ostamista vakavasti harkinnutkin, mutta turhamaisuus pääsi viimeksi viemään voiton ja sai minut maksamaan itseni kipeäksi (silti en osaa katua ja olen tyytyväinen).
Tästä selkeästi paistaa läpi se, että kommentoijat eivät ainakaan ole insinöörejä.
Ihme oletus että tekniikan opiskelijat olisivat jotain runebergejä. Suurin osa tuotetusta materiaalista on englanniksi. Äidinkielen osaaminen nimenomaan kärsii noissa opinnoissa koska fokus on täysin muualla.
Ja niin, itse en ajaisi skodalla ikinä.
Kyllä insinöörienkin on kyettävä dokumentoimaan ajatuksensa edes omalla äidinkielellään niin, ettei muu koulutettu väki pidä heitä henkisesti alamittaisina. Ja mitä englannin tärkeyteen tulee, niin muiden suomalaisinsinöörien englanniksi tuottamaa tekstiä olen joutunut lukemaan niin paljon, että pystyn helposti luokittelemaan sen nimenomaan ”insinöörienglanniksi”. Natiivin englanninpuhujan suupieliä sen lukeminen vetää varmasti vinoon hymyyn.
Itse en väitä pystyväni englanniksi sen parempaan. Myös saksaksi ja ruotsiksi olen joutunut esittämään työssäni aikaansaannoksiani sekä suullisesti että kirjallisesti, paljonkin. Insinöörityö on nykyisin varsin kansainvälistä.
DI-opinnot vaativat joka tapauksessa pohjakseen lukio-opinnot ja yo-tutkinnon. Nimimerkin Teekkkari kirjallisen esityksen taso ei valitettavasti viittaa sellaiseen. Peruskoulunkin keskinkertaisesti suorittaneen pitäisi pystyä parempaan.
No on se hyvä, etten ole Suomalainen Diplomi-insinööri, niin ei ole tullut iskettyä kätösiä, eikä rahoja paskaan!!!!
No sullahan on bemari tai mb ,eli kätöset ovat juuri SIINÄ! Yksi SKODA vastaa 2 mersua ja 3 bemaria ,ettäs tiiät!!!!
Kuule, ei ole mitään noista mainitsemistasi romuista, ja ei edes sitä SKEIDAA!!!!
Eipä ne nuorten DI-heppujen palkat nykyaikana ole mitenkään hirmusuuria. Vaimonakin on usein se sairaanhoitaja, joten nuoren perheen rahat on aika tiukassa. On asuntovelkaa, on pienet lapset jne. Tarvitaan tilava mutta edullinen oma/työsuhdeauto perhekäyttön.
Kävin tänään eräässä puutarhamyymälässä. Parkkipaikalla oli liki puolet autoista Skodia. Myös Volkkareita eisintyi aika paljon.
Ilmeisesti Skodistit asuvat omakotitalossa ja ovatpa vielä viherpeukaloita (kuten esim. minä).
Kyllä pitää paikkansa. Skodan omistajilla on lähes aina suurehko omakotitalo.
Kyllä näin on. Nyrkit aina savessa jostain syystä......
Ei todellakaan tarvi olla insinööri , kun cimply cleverin hankkii!!!Ihmiset tekee kalliimpiakin autoja, mutta ei takuulla yhtään parempia!!" 12 v. SKodalla ja merkkiä en takuulla vaida!!!!!!!!!!!!
Ei ne ikänsä Ladallakaan ajaneet vaihda merkkiä, kun eivät paremmasta tiedä!!!!
Kyllä tyypillinen uusskodisti on hieman syrjäytynyt ja pahassa kierteessä. Voi toki olla insinöörikin tai muuten koulutettu. Työpaikka menetetty ja parhaassa tapauksessa on saatu kaupan kassalta tai varastosta joku tilapäistyö, kun työttömyyskassan ansiosidonnainen lähestyy loppua. Se muuten selittää osaltaan senkin, miksi halpahallien parkkipaikkojen yleisin automerkki on Skoda.
Aikaisempi ihan hyväkin automerkki on vaihtunut Skodaan, omistusasunnosta tai siitä isosta tiiliomakotitalosta on jouduttu muuttamaan kunnan vuokra-asuntoon. Kierrätyskeskusten parkkipaikkojen yleisin automerkki ylivoimaisesti on Skoda. Ja kyse ei todellakaan ole muodikkaasta kierrätysilmiöstä, vaan pakosta.
Sukulaisiakaan ja tuttaviakaan ei enää tapailla kuin pakosta ja aina siten, ettei Skodaa tarvitse näyttää eli keksitään mitä ihmeellisimpiä tarinoita jotta näin onnistuisi. Häpeä on valtava.
Sen sijaan koko ikänsä pienipalkkaisissa tai korkeintaan keskipalkkaisissa työssä olleet eivät häpeä skodiaan. Hehän ovat suuri skodistiryhmä ja heidän itsetuntonsa kyllä kestää skodat. Heidän mielestäänhän sitä paitsi Skoda on parasta mitä heille on tapahtunut ja näin varmaan onkin ainakin autojen osalta. Suorastaan ylpeitäkin osa heistä on, kun aiemmin vielä 80-luvulla ollut Lada on vaihtunut Skodaan. Onhan Skoda kuitenkin jonkinverran modernimpi. Italian vanhan Fiatin kopiota eli Ladaa pidetäänkin yleisesti jonkin verran heikompana kuin saksalaista vanhan volkkarin kopioita eli Skodaa.
Skoda kelpaa tekniikan ammatilaisille.
Paremminkin näin:
Skoda kelpaa MYÖS insinööreille. Insinöörithän ovat usein järkeviä ja laskelmoivia tyyppejä, joille kelpaa vain paras ja kustannustehokkain laite.
Dippainssit valitsevat auton ja vaimon Excel-taulukon antamien laskentatuloksien perusteella, näkemättä ja vielä ilman koeajoa.
Tuo pitää paikkansa.
Sinlla ei ole kokemusta kummastakaan, autosta ikä naisista.
Jatka vaan sitä tumputtamista
He tietävät mikä on hyvä.
Juuri näin se on taas.
Niin on.
Eivät suosi. Paitsi tietenkin jos toimivat autokorjaamoiden johdossa, silloin tietysti skoodat ovat tervetulleita, paljon kalliita remontteja ja rahaa kassaan.
Joskushan skooda luvattiin antaa vastavalmistuneille insseille valmistujaislahjaksi. Ei kelvannut kenellekään, siihen päättyi se kokeilu.
Hyvähän se kun ymmärrtävät. Toyota vaarit eivät.
Tämä ei yllätä lainkaan.