Listailkaapas mukavia rantakahviloita joihin pääsee autoillessa katselemaan veneitä ja veneillessä katselemaan vaikka autoja =)
Hernesaaren ranta on jo hieman herättänytkin keskustelua ja Kahvila Kampelassa Vuosaaressa olen myös käynyt ja se on taidettu vertailuissa todeta varsin viihtyisäksi.
Ja vaikka pääkaupunkiseutu kiinnostaakin itseäni eniten, niin miksei mukavat paikat myös muualla suomessa olisi hyvä mainita.
Viihtyisät veneilykahvilat pääkaupunkiseudulla?
9
448
Vastaukset 9
- TelakkaLarussa
Ravintola Telakka Lauttasaaressa, Vattuniemenranta. Poikkeuksellisen kauniita isoja veneitä ja laivoja Sindbadilla, ei pelkkää Bavariaa.
- fendari
oiva paikka ohiajavien veneiden seuraamiseen on pyysaari
- esboochså
Oiva miljöö on Haukilahden EMK:n rannassa olevassa valkoisessa puukahvilassa.
- lännestä-itään
Jos venytetään vähän pk-seudun rajoja, niin mieleen tulee ainakin Raasepori, Sommaröstrand, Barösund, Inkoo, Porkkala Marin, Porvoo, sekä Pellingissä Tirmo ja Benitas Cafe. Osa on sivussa pääteistä, mutta kaikkiin pääsee autolla ihan laiturin ääreen ja jonkinlaista kahvilaakin löytyy jokaisesta.
- lännestä-itään
Porkkalassa on myös Lähteelä, joka on Helsingin kaupungin ulkoilualue ja vierasvenesatama. Sinne käännytään pari kilometriä ennen Porkkala Marinia. Auton joutuu jättämään parikkipaikalle reilun kilometrin päähän, mutta satamaan kävellessä voi koukata lintutornin kautta.
- Vierasvene
Tosi hyviä ehdotuksia kaikki ja toivottavasti tulee vielä lisää.
Eikä tuo tosiaankaan haittaa vaikkei ihan helsinkiin osuisikaan, toisinaan on ihan mukava ajella maaseuduillakin. Pitää kerätä paikat kartalle ja alkaa käymään läpi aina kun kerkeää. - teetäKanssa
Katajanokan vierasvenesataman kahvila
Sipoon Karhusaari, kaupan kahvila
Merisataman kaikki kahvilat, niin mantereen kuin saarten puolella
Suomenlinnan vierasvenesataman kahvila/ravintola - no sinne ei ihan autolla pääse.- kö-pi
lautalla pääsee
- isotviinerit
Suinoon salmen kahvilat.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791100
- 1091092
- 75550
- 47483
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8446Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 13440
- 43428
- 15406
- 40399