Niin, Soneralta tuli kirje, että kiinteä laajakaista loppuu meiltä 30.6. Sikäli mielenkiintoista, kun viikko sitten chatissa sovin jatkosta kiinteään laajakaistaan kun määräaikainen loppuu kesäkuussa. Hinta on ollut 29,90 € / kk, paljon mielestäni.
Nyt sitten tarvisi jotain tilalle.
Olenko vain vanhanaikainen, kun kaikki mobiililaajakaistat kuulostavat epäilyttäviltä ja huonoilta vaihtoehdoilta?
Saunalahti tarjoaisi meille kiinteää laajakaistaa, hiukan alle 30 e / kk ja joku laite avausmaksu.
Asun pikkukaupungin syrjällä, Nokian takana Siurossa.
Edellisen kerran vaihdoin laajakaistaa, kun edellinen operaattori ei enää tarjonnut sitä meille lainkaan. Vaihto oli vaikea, uusi netti ei toiminut, vaati 70 € asentajakäynnin. Ymmärrätte siis, että olisin tosi mielellään pitänyt tuon Sonera kiinteän nyt kun se toimii.
Haluaisin nimenomaan toimintavarmuutta.
Olen myös ilmoittanut tuon inet.fi meiliosoitteen ihan miljoonaan paikkaan siinä luulossa, etten vaihda sitä enää koskaan. HUOKAUS. Mobiililaajakaistoissahan ei kai tuota meiliosoitetta edes tule mukaan?
Arvostaisin neuvoja.
Sonera lopettaa kiinteän laajakaistan meiltä, mitä
4
1410
Vastaukset
- KypsäEmäntä
Niin joo, isännällä oli joku mokkulatyyppinen ratkaisu Saunalahdelta ja se tökki koko ajan. Siksi ehkä tämä epäluuloni. Yhdellä kaverilla, joka asuu hyvällä paikalla että pitäisi toimia, on Soneran mobiililiittymä 50 MT ja nopeus vaihtelee 1 - 50 MT välillä. Ei ole tyytyväinen. hänellä on joku reititin (?) ilmeisesti.
- elisanverkossa
Todennäköisesti asut alueella joka on Elisan verkkoa ja Sonera on aiemmin vuokrannut kuparia Elisalta ja myynyt yhteyksiä, mutta nykyään Sonera ei halua enää maksaa vuokraa Elisalle tilaajajohdoista, koska ilmeisesti Soneralla on alueella mobiiliverkko johon yrittävät myydä liittymää.
Sinun täytyy nyt ottaa kiinteä laajakaista Saunalahdelta (Elisa), muualta sitä ei todennäköisesti saa. Mobiililaajakaistat ei ole lähellekään niin varmoja kuin kiinteät, eli paras tapa on varmaankin ottaa Elisan kiinteä laajakaista eli tuo saunalahti. - posti22
Kannattaa ottaa sähköpostiksi gmail tai joku operaattoririippumaton niin ei tarvitse vaihtaa osoitteita operaattorin vaihtuessa..
- ValoaKuidunPäässä
Laajakaistat kaikille vuoteen 2023 mennessä
Isot operaattorit sitoutuvat sijoittamaan miljardi euroa kiinteän laajakaistan rakentamiseen 8-10 vuoden aikana, kertoo tietoliikenteen ja -tekniikan keskusliitto Ficom. Liiton mukaan sijoitus mahdollistaa nopean laajakaistan lähes kaikkiin kotitalouksiin vuoteen 2023 mennessä. Operaattoreihin kuuluvat DNA, Elisa, Sonera ja Finnet-yhtiöt.
Tiedä sitten muuttuuko mikään.
Suomessa hallitus asetti vuonna 2008 tavoitteeksi 100 Mbit/s -laajakaistan saatavuuden lähes kaikille vuoden 2015 loppuun mennessä.
Eipä tuotakaan ole näkynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4153369On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat1132540Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1022518Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12369Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll312113Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1901574Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel161400Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2021210Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,451196- 931101