Minusta tuntuu että ei. Panetus vaan ei mahu päähän silloin ku on äkkiä joutunut johonkin ihastuksen valtaan ja on vaikka muutaman päivän tuon jonkin lumoissa. Ei sillon tee yhtään mieli mihinkään ilkosillaan suoritettavaa toimintaa ryhtyä harrastamaan, vaikka sitä toista koko ajan miettisi. Sitä kun vaan aattelee sen toisen silmiä, ääntä ilmeitä, eleitä.
Panetus taas on jotain rumempaa. Se on jotenkin niin kylmä ja tunteeton himo vain. Ei silloin himoa toisen personaa, tai kenenkään persoonaa ylipäätään. Aattelee vain kaikkia kaulan alapuolelle liittyvää. Ihastunut tai rakastunut taas miettii kaulan yläpuolisia juttuja. Riipivä turhauttava panetus hiipii todennäköisimmin kiusaksi erityisherkästi silloin kun on ihminen helpostikimpaantuva ja ressitilassa. Sellaisesta hakee lohtua silloin.
Rakastumien/ihastuminen on minusta huomattavasti miellyttävämpi tila kuin se että stondaa
Panettaako Raskastunutta/ihastunutta?
3
1129
Vastaukset 3
Mietinki, oonko ainoo joka ajattelee noin..
- Samatäällä
Voin hyvinkin samaistua. Ei tosiaankaan tee mieli panna ihastusta vaikka kaunis, hyvä kroppanen onkin. Sen ihastuksen kanssa vain haluaisi olla ei panna. Siis kuten sanoit niin jotenkin se tuntuu kylmältä ja tunteettomalta himolta kun ajattelee ihastuksen panemista.
- dfhgyjhfg
Joo, kai luonto (Jumala) niin on tarkottanutkin että ensin ihastutaan, rakastutaan ja vasta lopuksi "paneudutaan", heh, siihen toiseen. Eli lyhyesti, eka seurustelu ja vasta sitten avioliitto ja vasta siellä avioliitossa pannaan. Olkoonkin vaikka miten out ja kalkkismaista nykyisin. Tai hei, siitähän vois tullakin uusi muoti-ilmiö, kun se on käynyt niin harvinaiseksi, papin aamenen oottaminen nimittäin, TRO-juttu.
Ja ohan se panetuksen tunne aika kuluttavaa, ja tuola 16-20-vuotiaana sitä veti hanskaan millon vaan mieli teki, eli melk. joka pv. Nyt riittää parin viikon välein, aina ei ees niin usein. Sanoisin että ihastuminen tai rakastuminen on parasta lääkettä kiusaavaa ja riipivää panetusta vastaan. Se on paljon miellyttävämpi olotila kuin jatkuva munanpystytysfantasioissa vellominen.
En kyllä koskaan oo seurustellu, enkä ollut missään liitoissa enkä suhteissa, enkä homokaan oo. Psyyke vaan on varmaan vähän vinossa, sen verran ettei ihmissuhteiden alkuunpanosta taia tulla mitään. Mutta ei se läheisyyden kaipuuta poista, mikä on minusta jopa vähän väärin. Mitä sillä kaipuulla tekee, jos sitä ei voi tyydyttää. Mitkään maksulliset thaikko-naikkoset ei oo ratkaisu. Se tuntuis aika nololta ja epäreilulta hyväksikäyttämiseltä.
T.mies pian 33v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561