Vuokrat rästissä

Vuokralaisellani on toukokuun vuokra maksamatta kuin myös kesäkuun. Kysyin häneltä, koska maksaa. Ylimielinen vastaus oli, että kun saan rahaa. Koska kannattaa ryhtyä toimenpiteisiin ja millaisiin? Hän on lähtemässä pois asunnosta. Entä jos ei enää maksa ollenkaan vuokriaan. Miten saan perittyä maksamattomat vuokrat? Entä jos ei allekirjoita mahdollista irtisanomislomaketta?

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RupeaJo

      Onko takuumaksu sinulla? Niistä joudut ottamaan rästit jos ei maksa. Toimenpiteisiin kannattaa ryhtyä heti eikä jäädä odottelemaan.

    • jhjhjhutut

      Heti. Ulosottoon kaikki. Ehkä saa joksus perinnön tms.

    • hae_häätöä

      Eihän siitä ole montaakaan päivää, kun tätä on viimeksi pyöritelty. 2 kk vuokrat rästissä = irtisanomisperuste. Toimeen pitää ryhtyä heti, koska tyyppi saattaa ruveta esittämään vaikeasti tavoitettavaa (ei vastaa puhelimeen, ei avaa ovea, ei nouda kirjattuja kirjeitä). Jos lepsuilet, voi mennä lähes vuosi ennen kuin saat sen pihalle ja sitten pääset vielä remppaamaan asunnon. Eli kannattaa, varmuuden varalta, laittaa häätökin vireille.

      Aika tyypillistä on sekin, että ns. tiukan paikan edessä vuokraloinen maksaa rästissä olevat vuokransa ja enkä parin seuraavankin kuun vuokrat, mutta sitten jää taas yksi vuokra väliin, kohta toinen, sitten kolmas. Pian huomaat, että on 6 kk vuokrat rästissä eikä vuokralaiseen saa yhteyttä. Sitäkin on sattunut, että vuokraloinen on vähin äänin muuttanut pois, jättäen kämpän täyteen vanhaa romua & paskaiseksi. Älä mene tähän vipuun, vaan heitä hemmo pihalle.

      Takuumaksuista EI vuokrarästejä oteta, vaikka vuokraloiset (kuten tuossa edellä) tätä yleensä ehdottavat. Se on tarkoitettu ihan muuhun ja pitää palauttaa vuokraloiselle, jos kämppää ei ole paskottu.

      Mutta vuokrarästit saa ja pitää laittaa perintään. Jolloin pelleltä kärähtää luottotiedot -> menee vähän vaikeammaksi vuokraisäntien kusetus tulevaisuudessa. Jopa niin vaikeaksi, että se saattaa intoutua maksamaan velkansa!

      • Olet oikeassa ja samalla väärässä. Kahden kuukauden maksamattomat vuokrat ovat toki irtisanomisperuste, mutta samalla vuokrasopimuksen purkuperuste. Miksi siis ensin odottaa irtisanomisaikaa (irtisanomiskuukausi 3 kuukautta alle 12 kuukautta ja irtisanomiskuukausi 6 kuukautta yli 12 kuukautta kestäneissä toistaiseksi voimassaolevissa vuokrasuhteissa, määräaikaista ei edes voi irtisanoa), kun vuokrasuhteen purkuilmoituksen jälkeen voi heti laittaa häädön vireille?

        Siinä olet täsmälleen oikeassa, että vuokralainen joka ei maksaa vuokraansa ajoissa kuuluu laittaa pihalle heti tuon kahden kuukauden rästimäärän täytyttyä (tai mikäli vuokra jatkuvasti myöhästelee).

        Sen sijaan mitään "takuuvuokraa" ei edes ole olemassa, vuokravakuus kylläkin Itse asiassa sana takuuvuokra vuokrasopimukseen laitettuna todennäköisesti kumoaa mahdollisuuden ottaa siitä yhtään rahaa mikihinkään muuhun kuin vuokrarästeihin). Vuokravakuudesta otetaan ensin vuokrarästit ja mikäli rahaa niiden jälkeen jää, niin vuokranantajan todisteellisesti esittämät korjauskulut. Toisaalta, tämähän on asia joka ei vaikuta mitenkään jäljelle jäävän velan määrään, kokonaisumma kun pysyy vakiona.


    • Häätömies

      Vain sellainen perintätoimi on tehokas jossa vaihtoehtona on Häätö.Häätö on järeä toimenpide jossa Häädettävä poistetaan asunnosta ja irtain hävitetään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2524
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      284
      2215
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      140
      1186
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      993
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      898
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      854
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      808
    8. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      807
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      72
      807
    10. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      805
    Aihe