Hei,
itselläni todettiin vajaa neljä viikkoa sitten tapaturman seurauksena jalkapöydän 5 luun murtuma. Lisäksi noin 1,5 viikoa sitten jalan pohjelihaksessa tukos.
Olisin utelias tietämään, onko tällä hetkellä kenelläkään vastaavaa vaivaa tai onko kenties jollakin ollut aiemmin vastaavaa.
Jalkapöydän 5 luun murtuma.
4
950
Vastaukset
Moi,Tsemppiä :) Miten on jalan toipuminen lähtenyt edistymään,vieläkö kepeillä liikut.?
- Vertaistukea
Hei,
kiitos kysymästä. Viime viikolla oli rtg. (oli kolme viikkoa kulunut tapaturmasta) ja lääkärin mukaan ei luutumista ollut tapahtunut. Seuraava rtg. on 22.6. Sairausloma tällä hetkellä 13.6. saakka mutta pää ei tunnu kestävän joutenoloa, joten olen sopinut esimieheni kanssa, että menen kuluvan viikon perjantaina harjoittelemaan työntekoa.
Kepit on jatkuvasti käytössä ja ulkona liikkuessa onneksi talvikenkenkä jonka pohja riittävän paksu ja päkiän alta taipumaton.
Aina pitäisi yrittää ajatella kuinka asiat voisivat olla paljon huonommin kuin tällä hetkellä ovat. Itselleni tämä rajoittettu liikkuminen on niin päätä hajottavaa koska kävelen normaalisti noin 10 kilometriä/päivä ja lisäksi käyn kuntosalilla pari kertaa viikossa. Moikka,
Tosi ikävää ettei jalka ollut vielä luutunut :( joko saat laittaa painoa jalalle,onko jalassa kipsi.?mä ymmärrän et on turhauttavaa olla joutilaana kotona jos on tottunut liikkumaan päivittäin noinkin paljon kuin sinä.itse pyöräilen monta tuntia päivässä. :) oletko Facebookissa.?- Vertaistukea
Heippa,
jalassa ei ole kipsiä vaan viimeisimmän hoitavan lääkärin mukaan kotona köpöttelen kepeillä ja käytän vain kipeän jalan kantapäätä askelia ottaessa. Ulkona liikkuessa minulla on tietysti kepit ja oma talvikenkä, joka on tosiaan hyvin paksupohjainen eikä anna päkiän kohdalta periksi ja silloin saan astua koko jalan painolla siten , että kipu on rajana. Mielestäni hyvin pystyn ulkona liikumaan jo 2-3 kilometrin lenkkejä. Se mitä täytyy aina varoa on jalkakäytävien rosoinen asfalttipinta ja epätasaisuudet.
Muuten olisi mukava kuulla sinun kokemuksia jos sinulla ollut vastaavia vaivoja kuin minulla. Minulla ei ole Facebookia käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333064Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441530Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19971Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32959Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22928- 56924
Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37840Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36793Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173783- 48699