Kansanedustaja, kansainvälinen pankkiiri Elina Lepomäki vastasi ysymykseen:
"Onko hänen mielestään moraalisesti oikein, että ministeri on osallistunut verosuunnitteluun?"
Lepomäen vastaus oli yllättävä.
”Jos on lain mukaan toimittu, totta kai se on myös moraalisesti oikein.”
Lepomäen mukaan siis ministeri toimii moraalisesti oikein, kunhan noudattaa lakeja, vaikka kyse olisikin yhteisten verorahojen maksamisen välttelystä.
..
..
Kysymyksessä tarkoitetun verosuunnittelun harjoittaminen vaatii kansainvälisen verolainsäädännön ymmärrystä, lakimiesarmeijaa, rahaa ja kontaktit ulkomaille. Sekä tietenkin halukkuutta perustaa hatusta revittyjä pöytälaatikkofirmoja ympäri maapalloa, ja kiepsutella tulonsa niiden kautta.
Mutta Lepomäen vastauksessa kaikkein häkellyttävintä oli se, kuinka hän piti lain mukaista toimintaa – ja sitä aggressiivinenkin verosuunnittelu on – automaattisesti myös moraalisena.
..
Usein juuri lain ja moraalin räikeä ristiriita on se, johon aggressiivisen verosuunnittelun yhteydessä tuskastuneesti viitataan. Niin teki esimerkiksi Yhdysvaltain presidentti Barack Obama ottaessaan kantaa Panaman paperit -vuotoon toukokuussa:
”Se on usein laillista, mutta juuri se on se ongelma.”
”Vain kongressi voi sulkea ne porsaanreiät, joita rikkaat ja suuryritykset käyttävät hyväkseen. Jos he livistävät oman osansa maksamisesta, meidän loppujen täytyy kantaa vielä sekin taakka.”
..
TOISAALTA:
Sosiaalipummaamisesta kukaan ei myöskään pidä.
Kaikenlaiset tuet revitää yhteiskunnalta muista piittaamatta.
Tottakai tietenkin molemmat ovat yhtä väärin.
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Lepomäki ja verosuunnittelu, verojen kiertely
moraalitonta
0
82
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11813- 42789
- 62758
- 60740
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42723- 50626
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 59582
- 67546
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 29485
- 44475
- 95462
- 29444
- 40437
- 57415
- 17410
- 24409
- 43397