Vanhat rekisterikilvet

museoautoharrastaja

Onko virolaisilla museoautoharrastajilla käytössä vanhanmallisia rekisterikilpiä, kuten Suomessa mustapohjaiset kilvet jotka saa ennen vuotta 1972 rekisteröityyn autoon.

Vaikka virolaiset rakastavat vanhoja bemareita, niin niitä ei Virossa katsottane museoautoiksi, vaikka ne pääosin ovat 80-90 -luvulta. Niitä ei uusina Virossa ollut, joten kaikki on tuotu Saksasta ja niihin on laitettu uudet virolaiset EU-kilvet.

Onko Virossa käytössä museoautoissa neuvostoliittolaiset, kyrillisillä kirjaimilla olevat kilvet? Ovathan kaikki vanhat autotkin neuvostoliittolaisia. Neuvostokilpiä valmistettaneen edelleen Virossa.

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevennystäpäiväään

      Ja se tallinnalainen nainen,
      on tosi kova kone, on tosi kova kone
      on se tallinnalainen nainen.

      Tallinnan suomalaisporojen keskudessa parhaiten tunnettu ilolintu on nyt siirtynyt taivaalliseen huorakaartiin. Hoitelee nyt enkeleiden dickejä siellä pilvenreunalla.

      • museoautoharrastaja

        Yleensähän se menee niin että kenellä on rahaa, sillä on valtaa. Virolaiset voivat aivan vapaasti jupista ja inhota "poroja". Suomalaiset hakevat sieltä mitä haluavat ja that's it. Suomalaiset suhtautuvat pääosin aika välinpitämättömästi Viroon, mutta Suomi tuntuu olevan siellä iso juttu. Saahan Viro ja sen kansalaiset elantonsakin Suomen armollisella sallimuksella. Suomi on elinehto Virolle.

        Aina rahvas on puristanut kätensä nyrkkiin taskussa ja jupissut ja napissut keskenään vallanpitäjiä vastaan tai myös työnantajiaan vastaan voimatta kuitenkaan mitään. Samoin toimivat virolaiset. Saman tyyppinen asetelma oli esimerkiksi Afrikassa eurooppalaisia kolonalisteja kohtaan.


    • Anonyymi

      Virossa alkaa nostalgia nostaa päätään. 60-80 -lukua muistellaan Virossa kaiholla ja vanhat neuvostoautot tulevat olemaan ensi kesänä tuttu näky Tallinnan kaduilla, kuten siellä Helsingissä 60-luvulla yleiset amerikkalaiset isot autot ovat kesäisin tuttu näky.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      10501
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6294
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4852
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      52
      4630
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4001
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe