Omenapuiden lehdet tippuvat

Lehdetön_puu

Pihallamme on kolme omenapuuta, kahdesta niistä tippuu lehdet. Olen tehnyt kevät ruiskutuksen, nyt ne kukkivat parhaillaan. Onko niissä nyt kirvoja joita kerrottiin viime viikolla olevan suuria parvia ilmakehässä?

4

208

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Tähän aikaan lehtien tippuminen kuulostaa vakavalta. Syynää omenapuiden lehtiä ja syynää juuriston aluetta, että onko myyrät olleet pahanteossa. Kastele myös jos tuntuu vähänkin kuivalta. Iso puu tarvisee muutaman sata litraa vettä. Olisi hyvä jos vettä pystyisi seisottamaan astioissa. Jääkylmä vesi suoraan hanasta ei ainakaan tunnu kivalta.

    • Jyrsijätvex

      Myyrät katkotin omasta puutarhasta laittamalla myyrän koloihin valkosipulin lohkoja ja kylvin valkosipulirouhetta jota joskus hevosille on annettu, puiden ja pensaiden alueelle.

    • Lehdetön_puu

      Ei ole myyrän tuhoja ja puut ovat niin suuria ja vanhoja, jo 30v., että myyrä ei niitä voi vahingoittaa. Myrsky repi melkein kaikki loput lehdistä ja vettä nyt kyllä tuli tarpeeksi, kun vuorokausi satoi yhtenään. Katsotaan nyt meneekö puut kaadettavaksi vai odotetaanko ensi kesään. Uskon, että joku kirva on ollut asialla, kun lehdillä oli kuin hienosokeri muruja jotka olivat pehmeitä kun sormella painoi. Tulivat ilmeisesti tuulen mukana kun parvet näkyivät säätutkassa.
      Kiitos vastaajille.

    • poltinkarva

      Myyrät voivat vahingoittaa suuriakin puita. Myyrät kuorivat juuret. Mutta ei ehkä tässä tapauksessa. Vaikka puissa on kirvoja, niin kirvat eivät yleensä aiheuta lehtien varisemista. Paleltuneet...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe