Todellinen ajatusten Tonava, viisas valtionaisemme Pekonen ratkaisi Vasemmistoliiton jäsenäänestyksen tuloksen. Aina kun Pekonen avasi suunsa, ääniä vyöryi Li Anderssonille. Olkaamme siis ylpeitä oman kylän tyttösestä ! Pistä Pekonen puhumaan torille, niin lokitkin muuttavat Hyvinkäälle.
Pekonen teki sen !
18
450
Vastaukset
- enymmärrätätä
Tarkoitatko sitä, että Pekosesta olisi saattanut tulla puheenjohtaja, jos hän olisi ollut vaiti? En ymmärrä tätä logiikkaa. Annapa esimerkki "ajatusten Tonavan" lausunnoista, jotka mielestäsi auttoivat Anderssonia.
Ymmärrän sen että et ymmärrä, Niina.
- imeeloputkin
lepakko käy yöllä häiritsemässä
- saavutus
Pekosta äänestäneet ovat havainneet hänet hyväksi kansanedustajaksi. Tuskinpa Pekosta olisi äänestetty eduskuntaan toiselle kaudelle, ellei häneen olisi oltu tyytyväisiä.
Riihimäeltä ei ole demareilla eikä kokoomuslaisilla ollut omaa kansanedustajaa pitkiin aikoihin (sitten Arto Lapiolahden ja Iiro Viinasen), joten Pekosen pääsy eduskuntaan on mielestäni hyvä saavutus. - Stalininkätyrit
Eikö se ole ihan sama mitä kommarit keskenään kaakattaa? Vasemmistolaisuus on sairaus johon ei valitettavasti ole lääkettä.
- utelias24
Mistähän lääkärikirjasta olet löytänyt tämän diagnoosin?
- Kommaritkyykkyyn
utelias24 kirjoitti:
Mistähän lääkärikirjasta olet löytänyt tämän diagnoosin?
Me tohtorit emme tavaa lääkärikirjoja. Me kirjoitamme niitä.
- Itsekkin_Öky
Pekonin on susi lampaan vaatteissa, pelkkä teatterimaskotti. Nainen on rikas kuin Rokkefeller, aitoa omistavaa yhteiskuntaluokkaa, piiloporvari.
Oli surullista, että hän ei tullut valituksi Kommareitten PJ:ksi, siinä olisi ollut sellainen pelin paikka, piiloagentti kokoomuksella ja raksajätkien äänet.
Aina ei voi voittaa.- ulkolukua
Olen harvoin vahingoniloinen, mutta kerran olin. Katselin eduskunnan kyselytuntia. Pekonen sai vuoron. "Kansat sorron yöstä nouskaa" -paatoksella hän ulkolukuna päästeli, miten joku päätös pitää muuttaa ja perua. PJ. sitten totesi:rva Pekosen olisi pitänyt lukea koko lehtijuttu eikä vain otsikkoa ja kahta lausetta ja yhtä sivulausetta.On mahdotonta perua ja muuttaa sellaista päätöstä, jota koskaan ei ole edes tehty.
- jompikumpioikeassa
Minulle jäi hiukan eri kuva asiasta. Muistaakseni Pekonen jatkoi puheenvuoroaan ja perusteli olleensa oikeassa. Tosiasiasta en tiedä, jompikumpi oli oikeassa.
- totuuksia.piisaa
PJ:n kommentoinnin jälkeen Pekonen änkytteli, että kyllä hän koko artikkelin luki. Siitä on sitten saanut väärän käsityksen.
(Muistini ei ole mikään maailman paras.)
- uskoeevertti-veli
Pekonen on valitettavan yksinkertainen. Jäänyt paljosta paitsi.
- abc286
Jos näin on, täällä häntä arvostellaan aivan turhaan. Kirjoittajien pitää löytyy mielenkiintoisempia keskustelunaiheita Pekosen tilalle.
- 123456789011
pitäähän jonkun pitää meteliä vaikk ei pääse vaikuttam. lopputuloksesta.. aatteilla ei tämä maa ei rikastu
- tyhjät.tynnyrit
Tumma tunnor bulrar mest, luki aikoinaan ruotsin oppikirjassa. (tai sinnepäin)
- Marskionsankari
Punikit on punikkeja. Kohta sata vuotta heidän edellisestä selkäsaunastaan joten on saattanut taas totuus jäädä unhoon ja uho kasvanut.
- nzeWÖLs
Oikeuteen menossa.
- Uteliaskokoomusnuori
Kerro lisää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311163
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52745