Jokos ne on aloittaneet sen linnanpellon nikun rähjäkortteleiden purkamisen? Siellähän oli joku ruumiskellarikin josta löytyi miehen ruumis keväällä. Mitä ne rakentaa tilalle?
Linnanpellon nikula
haloo_kuopio
4138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja seuraava avaus trolli.
Taisitkin asua siellä...sorry jos avaus loukkaisi...
Pitää ihan kertoa hauska tapahtuma: Olin kerran kävelemässä niiden talojen ohi ja siinä keskellä on sellainen valkoinen kerrostalo, sen pihaan kurvasi pakettiauto josta pari kaveria heitteli keskelle pihaa asfaltille ison kasan ruokaa, mistä lie ne tuoneet. Jostakin oli varmaan ylijäämää. Jotain leipiä ja kaakkuja ja sun muuta silavaa näytti röykkiö sisältävän. Jäin ihan seuraamaan ja kohta alkoi talosta lappaa porukkaa ulos ja ne alkoivat kahlata siinä kasassa ja itsekukin haali mitä halusi siitä. Harmi kun ei ollut kameraa mukana että olisi saanut videolle sen touhun. En olisi uskonut että suomessa on tuollaista se näytti enemmän kuin olisi ollut jossakin kehitysmaassa.
Suomihan on mennyt ihan vessasta alas jo 90-luvun lamassa, 80-luvulla ei olisi uskonut leipäjonojenkaan ilmestyvän katukuvaan, sitä pidettiin jonain 30-luvun häpeällisenä pula-ajan ilmiönä jota ei koskaan enää olisi tarvinnut nähdä tällaisessa vauraassa Pohjoismaassa jonka luuli 80-luvulla kehittyvän koko ajan eteenpäin ja paremmaksi. Toisin kävi enkä anna koskaan tätä Suomen kansan nöyryytystä anteeksi!!