Hidas laajakaista

Liittymäongelma

Minulla on tilattuna Soneran 100/10 kuituliittymä asuntooni. Se kuitenkin toimii järjestelmällisesti 55-65 megan nopeudella. Olenko oikeutettu liittymän hidastamiseen 50 megan liittymäksi, koska jäädään aika kauaksi siitä mistä maksan.

Minulla oli sama liittymä edellisessä asunnossa, jossa se toimi 80-90 megan nopeudella. Uusin sopimuksen, kun muutin, mutta en muista teinkö 2 vuoden sopimuksen. Todennäköisesti kyllä, koska sain kaksi ensimmäistä kuukautta ilmaiseksi. Liittymä on ollut nyt käytössä reilu puoli vuotta.

Taloyhtiölläni on sopimus Soneran kanssa ja 10/10 liittymä kuuluu asuntoon ilman lisämaksuja ja 50 ja 100 megan liittymään saa nopeutettua alennettuun hintaan.

6

232

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4gajaaohi

      4G:tä saa 150 megaan asti joten suosittelisin vaihtamaan... en ymmärrää hypetystä näiden kiinteiden yhteyksien puolesta kun langaton tekniikka ajaa ohi mennen tullen.

      tässäkin meidän kylällä vaihdettiin uusi pylväs vanhoihin puhelinjohtoihin kun oli kallistunut ja johdot roikkui melkein tiellä. olisivat minun puolesta saaneet kerätä pois maisemaa rumentamasta kaapelinsa!

      kiinteää saa 24 megaista ja 4Gtä 150 megaista joten sanomattakin selvää ettei kukaan käytä kiinteää. ei minullakaan ole ollut moneen vuoteen enää kiinteää kun 4G kännykän kautta toimii paremmin.

      ja koko ajan on 5g sitten 6g jne tulossa joten kohta saadaan monen kymmenen gigabitin yhteydet langattomasti joka niemeen ja notkoon ilman kaapelin pätkääkään.

      • Liittymäongelma

        Kiinteä yhteys on tasaisempi, joten soveltuu käyttööni paremmin. Toisekseen taloyhtiön sopimuksen takia kiinteä laajakaista on myös halvempi kuin 4g, joten minun kannattaa käyttää sitä.


      • Dööner

        Langatonyhteys on jaettu yhteys. Mitä enemmän käyttäjiä on tukiaseman alueella, sitä vähemmän irtoaa nopeutta per käyttäjä. Kiinteällä tätä ongelmaa ei ole. Valokuidulla vedellään terabittejä ja sä puhut jostain megabiteistä niin herää ny oikeesti todellisuuteen.

        http://www.tivi.fi/Arkisto/2014-10-28/Huh-mikä-nopeusennätys-koko-maailman-nettiliikenne-mahtuisi-samaan-valokuituun-3149907.html

        Langattomalla on myös etäisyyden kanssa ongelmia. Mitä kauempana tukiasema on sitä alemmas sen jaetun yhteyden nopeus putoaa, valokuidulla sama homma, mut kaukana langattomista paskeista.


    • SUESUESAE

      Liittymäsi nopeus on ihan normaali rajoissa. Oletko kokeillut yhdistää koneen kaapelilla vai käytätkö pelkkää langatonta yhteystapaa?

    • Jarrualisää

      Sain sadan megan yhteyden talooni. Kaikki oli uutta valokuitua perille jakomoon asti ja myös runkolinja ja taloon laitettiin uudet johdot sisälle asti. Asennuspäivänä ja muutaman viikon ajan yhteysnopeus oli huimat 116 megaa molempiin suuntiin, nyt se on jotain 50 megaa ja hieman ylikin ja koskaan ei alle 50 megaa, joten siellä Soneralla laitettiin joku jarru päälle.

    • SeppoSeponSeponSeSeppo

      Kannattaa ajaa nopeustesti piuhan perässä ja jos nopeudet silloin ok, niin wlan hidastaa yhteysnopeutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2009
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1156
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1055
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      717
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      662
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      651
    Aihe