Puheeseen vaikuttava migreeni..?

p--seestä

Mulla ei oo lääkärin diagnosoimaa migreeniä mut oon sen ite diagnosoinu oireiden perusteella. Eli yhtäkkiä puhuessa huomaan että puhe rupee puuroutumaan(?) ja hetki sen jälkeen tulee hirveä päänsärky. Tätä on muutaman vuoden aikana tapahtunut ehkä 5 kertaa. Yleensä 1-2 kertaa vuodessa, mut nyt tänä vuonna tullut jo kahdesti, joiden välillä on ollut aikaa alle 2-viikkoa. Toivottavasti ei ala vaan entistä useemmin tulla.

Viime kerralla otin heti 800mg buranan ja 1g panadolin ni se meni aika nopeeta ohi, mut nyt ku päähän koskee tosi kovaa ja puhekin puuroutuu, ni ei oo buranaa kaapissa ja sitä saa vasta huomenna! Arcoxiaa ja mobicia on kaapit pullollaan mut eipä varmaan auta.. :(

Miten kauan muilla on kestänyt migreeni? Onko kovinkin yleistä tollanen puheeseen vaikuttava migreeni??

2

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.I.Greeni

      Mulla migreenikohtaus alkaa höntillä ololla. Sitä seuraa vähitellen alkava motorinen häiriö yleensä vasemmassa kädessä ja jalassa sekä pieni valonvilke näkökentässä ja siitä alkaa vähitellen leviävä sahalaitakuvio ja usein totaalinen näkökentän sekoaminen. Sanat hukkuu siinä samalla. Joskus menee 15-30 minuuttia kun suusta tulee vain älähdyksiä tai satunnaisia sanoja. Se on aika outo fiilis, kun tiedät mitä on puhuminen, mutta päästä ei löydy sanoja :)

    • Aurajuustoa

      Kannattaa pitää kirjaa oireista ja jos alkaa tulla just useemmin kohtauksia tai jos ne muuttuu oireiltaan hankalemmiksi ym niin jotain täsmälääkkeitä voi koittaa. Miulla aina tulee näköhäiriöitä ensin, samalla omituinen olo, semmonen vähän "ei-läsnä" tai että ei oikein hahmota esimerkiksi raajojen rajoja jne hankala selittää.

      Tässä välissä otan särkylääkkeen (600-800mg hoikkeliinille) ja meen nukkumaan, koitan saaha unta ennen särkyä ja muita rasittavia auroja. Ekoina kertoina oli juurikin tuo puheen tuottaminen vaikeeta, kai nekin aurat sitten vaihtelee kun nykyään on enemmän vaan pahoinvointia, huippausta, palelua ja tikkuilevaa puutumisen tunnetta joka kiertää ympäri kroppaa (silmienkin alueella ja kielessä ja nenässä ja raajoissa ja mahassakin), osaa olla aika pelottavaa.

      Ja yleensä yks kohtaus kestää semmosen 3-4h ja kun heräilen niin on jo parempi jos lääke on vaikuttanut enkä esim ole yrjönnyt. Pari kertaa ei oo menny noin helposti pois ja oon joutunu ottaa vielä aspiriinia. Koettu monesti myös kahtena yönä peräkkäin, usein alkaa illasta tai herään yöllä särkyyn. Onneksi kuitenkin vielä suht harvoin tästä kärsin, parisen kohtausta kuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe