-Tuleva lainakatto kiihdyttää nyt as.kauppaa. Tulossa hiljentyminen
- Kauppa-ajat venyneet 2kk ---> 6kk
- Realihinnat pudonneet 7%
- Kauppa ei käy, koska ostajat ja myyjät erimieltä hinnoista.
Luullaan, että hinnat nousee jatkuvasti.
Epärealistisia arvioita oman asunon arvosta. (Kaslin)
- Tarpeeseen kannattaa nyt ostaa. (ei sijoitukseen..)
- Kauppa-ajat venyneet 2kk ---> 6kk
- Realihinnat pudonneet 7%
- Kauppa ei käy, koska ostajat ja myyjät erimieltä hinnoista.
Luullaan, että hinnat nousee jatkuvasti.
Epärealistisia arvioita oman asunon arvosta. (Kaslin)
- Tarpeeseen kannattaa nyt ostaa. (ei sijoitukseen..)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mykistynyt hiljaisuus... Pundit, antiikki.. mitä mieltä
Hiljaisuutta varmaan, kun olen ollut työmatkalla enkä koneen äärellä.
Aloitus oli myös hyvin epämääräinen, eikä ole mitään takeita pitääkö siinä kirjoitettu edes paikkansa.
.
Aamu tv (mikä aamuteevee?)
Kenen mielipide ? (lainakatto kiihdyttää kauppaa, tulossa hiljentyminen)
Minkä reaalihinnat on pudonneet ja mistä hetkestä lähtien, kuka sanoi?
Kauppa-ajat venyneet?, Mihin hetkeen verrattuna ja mitä asuntotyyppiä ja missä sijaitsevaa asuntoa tarkoitetaan?
Pitää+paikaansa+Mira+Kaslin+kertoo+mediassa+pankkien+kertovan+lainaahakeville+hinnoista+olisi+poistuttava+noin+10%+heti+miten+ennen+kuin+ajatellaankaan+ostoa.
Kaslin+vain+nieleskelee+koska+myyjien+ja+ostajajien+näkemykset+eroavat+paljon.
Mira+Kaslin+kertoi+hetki+sitten+asuntojen+myynti+ajan+olleen+kaksi+kuukautta+ja+nyt+se+on+puolivuotta+6kk.
Aika heikosti menee kun nyt täytyy jo tehdä aloituksia, jotka perustuvat pelkkään valheeseen ja itse omassa pikku päässä keksittyihin satuihin.
Siis nää kiinteistönvälittäjät siitä aina vouhottavat miten asuntojen hintatasoja pitäisi laskea. Tämä näin erityisesti vielä nyt kun kauppojen teko on laskenut tämän huonon ajan vuoksi. Välittäjät katsovat, että hintoja pudottamalla saataisiin kauppa käymään ja heille helposti palkkiot.
Kiinteistön välittäjät varsinkin kokonaisena ammattikuntana ajatellen(yksittäisiä poikkeustapauksia voi olla) ajavat enemmän asuntojen ostajien etua kuin mitä myyjien vaikka myyjiltä palkkionsa kuittaavat.
Toki välittäjille kaikkein tärkeintä on se että saisivat välityspalkkionsa mahdollisimman vähällä vaivalla ja että kauppa kävisi kuin siimaa. Siinä myyntisopimuksessa minkä myyjä välittäjälle tekee taasen tärkeintä välittäjälle on se, että ei hänelle tule mitään vastuita kaupasta ja että palkkion saisi vielä sittenkin vaikka myyjä itse jostain sattuisi ostajan löytämään.
Taitaa täällä olla montakin, jotka kieltäytyvät uskomasta muuta kun sen "oman totuuden".
Ohjelman nimi oli siis Huomenta Suomi, ja markkinaraati, näkyy maikkarilla aamuisin.... Ja katsomossa vieläkin. Kannattaa katsoa, jos ei muuten usko!!!
Oli mm. miten suomalaiset pakotetaan asumaan pienemmissä asunnoissa, ja sitten nuo aloituksessa tulleet asiat.
Kun täälläkin välittäjät hehkuttavat ikuista nousua, niin Kasslin oli eri linjoilla.
Ja mukana oli myös pankkien edustajat
Täytyi+oikein+katsoa+ohjelma.+Aloittajan+väitteet+ovat+satuja+tai+sitten+ihmisen,+joka+ei+kykene+ymmärtämään+puheen+sisältöä.+Vaikka+minäkään+en+usko+näitä+ohjelman+'asiantuntijoita'+kokonaisuudessaan,+en+silti+lähtisi+vääristelemään+palstalle,+kun+siitä+jää+kuitenkin+kiinni.
Ohjelmassa+todellisuudessa+sanottua+:
Hinnat+ovat+KALLISTUNEET,+joten+ihmisten+on+ostettava+pienempiä+asuntoja,+kun
rahat+eivät+riitä,+vaikka+haluja+olisi+lisäneliöihin.
Realihinnat+ovat+laskeneet+vuodesta+2010+noin+7+%+MUUTTOTAPPIOALUEILLA+pääkaupunkiseudun+ulkopuolella.
Kaslin+:+myös+kehyskunnat+kiinnostavat,+mutta+myyntiaika+voi+olla+KEHYSKUNASSA+jopa+puoli+vuotta+verrattuna+kaupungin+normaaliin+2+kk.
Luottamus+kasvaa+asuntokaupassa+tällä+hetkellä.+Kesällä+voi+kauppa+rauhoittua.+Lainakatto+ei+vaikuta+dramaattisesti+markkinoihin,+kuten+Ruotsissa+se+on+tehnyt.+Kasslin+:+myyntiaika+1+-+4+kk.
Kasslin+:+NYT+on+se+aika+kun+asuntoja+kannattaa+ostaa.+
ONGELMIA+vuokramarkkinoilla+:+Vuokrat+ovat+nousseet+huomattavasti+verrattuna+muihin+elinkustannuksiin.
Asunnon+ostaminen+tarpeeseen+ja+oikein+mitoitennuna+omaan+talouteen+on+JÄRKEVÄÄ.
EI+MUUTUTA+kansakunnaksi,+joka+haluaa+asua+vuokralla,+mutta+vuokra-asumisesta+on+tullut+sosiaalisesti+hyväksytympää+kuin+esim.+20+vuotta+sitten+se+oli.
Kasslin+:+Omistusasuminen+oikeastaan+ainut+tapa+kerätä+Suomessa+omaisuutta+esim.+verotuksen+takia.
Suurin+hinnan+määrääjä+on+korko.+Korkojen+nousua+ei+ole+näköpiirissä.
Kasslin+:+on+kohteita,+jotka+eivät+mene+kaupaksi+johtuen+sijainnista.+On+myös+kohteita,+joissa+välittäjän+ja+myyjän+hinta-arviot+eivät+kohtaa.
Kiitos. Nyt näyttääkin jo asialliselta ja ymmärrettävältä, eli jutut olivat muuttuneet kovasti matkan varrella tänne palstalle. Sitä arvelinkin.
Yhteenvedonomaisesti aloituksessa.
- vääristeltiin lainakaton vaikutuksia
- jätettiin kertomatta missä reaalihinnat olivat laskeneet ja mistä alkaen (vain muuttotappiopaikkakunnalla vuodesta 2010 lähtien)
- myyntiaikojen väitettiin kolminkertaistuneen, eikä kerrottu mitä aluetta se koskee
"Kasslin : NYT on se aika kun asuntoja kannattaa ostaa. "
No jaa a ,vaikka itsekkin ostin juuri kuukausi takaperin toiseen ok-talon niin enpä nyt tosiaan ole samoilla linjoilla että oikein kannattas ostaa.
Eihän noita omakotitaloja osteta hupina en minä ainakaan nykyään enään.
Aikaisemmin ostin kun olivat halpoja hintalaadultaan mutta nyt en hupina enään halua ostaa.
Mitenkäs niitä ostoja on ollut 2010 vuoden -2016 välissä?
2010 ostin yhden talon joka on myyty,myös 2012 ostin talon ja sekin on myyty ja nyt 2016 ostin talon.
Eli kolme ostoa vajaan 6 vuoden aikana.
Ja nyt on kaksi taloa hallussa,ei näitä kannata ostaa jos ei saa järkihintaan.
Ellen väärässä ole, sinä ostelet verrattain vähäarvoisia kiinteistöjä maaseutukohteista ja yrität tehdä tiliä niillä.
Mistään eikä koskaan kannata koskaan maksaa ylihintaa.
Pundit+tietty+oli+samaa+mieltä+kuullun+ymmärtäjän+kanssa..
MUTTA+kuuntelin+sen+uudelleen.+Suosittelen+myös+sinulle....+Pundit.+
-+Lainakatto+vaikuttaa+NYT+taustalla,+kesällä+tilanne+rauhoittuu.+Lainakatto+tulee+vaikuttamaan+kalliimmilla+alueilla+enenmän.
-+Ihmiset+luulee,+että+korot+jatkuvasti+matalalla.+20v.+ehtii+tapahtua
-+Nopea+myynti,+ns.+viedään+käsistä+1kk,+jos+sanotaan+2kk,+niin+on+helposti+4kk.
-+Miksi+kauppa+ei+käy,+ostajan+ja+myyjän+näkemysero+hinnasta.
-+Pankit+neuvoo+tinkimään+15%hinnasta.
-+Ei+sijoitusmielessä+heti+kiinni,+muta+tarpeeseen+voi+ostaa...
-+Kasslin+kertoi+olleensa+neuvottelussa+80m2+asunnon+myynnistä,+jossa+myyjän+kanssa+oli+150th+ero+hinnasta
Muutama+kommentti+tuohon...
Lainakatto+ei+vaikuta+yhtään+mitään.+Pankit+ovat+vaatineet+omarahoitusta+jo+useamman+vuoden.
Korot+pysyvät+ainakin+viisi+vuotta+alhaalla.+Ei+vaikuta+moneen+vuoteen+muuta+kuin+piristävästi.
Hyvällä+aluella+asunto+myydään+noin+kuukaudessa,+huonolla+ei+ehkä+koskaan.
Kauppa+käy+hyvin,+mutta+jos+myyjä+haluaa+järjettömän+summan,+eihän+se+sitten+käy.+Markkinat+määräävät+oikean+hinnan.
Voihan+sitä+tinkiä+vaikka+95+%,+mutta+ei+silleen+saa+mitään+ostettua.
Myyjän+kanssa+voi+olla+vaikka+miljoonan+euron+näkemysero,+jos+asunto+maksaa+vaikkapa+20+miljoonaa.+Kasslinin+esimerkki+ei+kerro+mitään,+kun+ei+tiedä+asunnon+pyyntihintaa.
En+viitsi+asentaa+niitä+liitännäisiä,mitä+tuon+katsominen+vaatii.
.
Lainakatolla+nyt+vain+ei+ole+oikein+minkäänlaisia+vaikutuksia.+Ensiasunnon+ostajalta+vaaditaan+5+%:n+omarahoitusosuus+ja+muilta+10+prosentin+omarahoitusosuus.+Ei+ole+montaa+asunnonvaihtajaa,+jolla+ei+olisi+10+prosentin+omarahoitusosuutta.+Mieti+sitäkin,+että+100.000+euron+asunnosta+ensiasunnon+ostajalla+on+oltava+vähintään+5.000+omarahoitusosuus.+Tuo+omarahoitusosuus+voi+tulla+vaikka+vanhemmilta+tai+vanhempien+antamana+reaalivakuutena.
.
On+ollut+käsittääkseni+aika+harvinaista,+että+pankit+olisivat+lainoittaneet+kohteen+täysimääräisesti+tai+edes+likipitäenkään.+
.
Moniko+nyt+oikeasti+pistäisi+päänsä+pantiksi+sille,+että+nyt+ja+aina+tästedes+olisi+matalat+korot.+Tuokin+on+tuollaista+tyhjänpäiväistä+hölinää.
.
Mitkä+pankit+missä+tilanteessa+ja+kenelle+kehottavat+tinkimään+15+prosenttia+hinnasta?+Esität++tuonkin,+kuin+se+olisi+ihan+yleinen+juttu,+vaikka+se+olisikin+vain+jonkun+yksittäisen+tahon+kuulopuhe+tai+mielipide.
.
Kiinteistönvälittäjille+kaupanteko+on+tärkeintä+eikä+kauppaa+tule,+jos+pyyntihinta+on+liian+korkea.+Esimerkiksi+10.000+euron+pudotus+hinnasta+vähentää+kiinteistönvälittäjän+omaa+bonusta+tyypillisesti+vain+100+eurolla+(1+%/myyntihinta).+Jotkut+kiinteistönvälittäjät+vieläpä+hankkivat+asiakkuuksia+kovaa+myyntihintaa+lupaamalla.
Niinpä, kirpputorilla ja huuto.net -sivustolla kauppa voi jäädä tekemättä jostain tavarasta vaikkapa euron hintaerimielisyyden vuoksi.
"Myyjän kanssa voi olla vaikka miljoonan euron näkemysero, jos asunto maksaa vaikkapa 20 miljoonaa. Kasslinin esimerkki ei kerro mitään, kun ei tiedä asunnon pyyntihintaa."
Ei ole maaseutua nytkään mistä ostin 1.8km kaupungin torilta.
Uimahallit ja keskussairaala sekä kaksi kuntosalia 50metrin päässä.
Ostin siis aivan palvelujen lomasta idyllisen talon jos noin voi sanoa.
Korjaan tuon 50m /500m päässä.
Tiedän+monia+jotka+ovat+saaneet+koko+lainamäärän+pankista,+ja+sehän+on+ollut+melko+yleinen+käytäntö+vielä+jokunen+vuosi+sitte.+Ja+ehkä+juuri+tästä+syystä+on+siihen+puututtu...
Se+ei+tullut+esille+mitkä+pankit+ovat+kehoittaneet+ostajaa+tinkimään+asunnon+hinnasta.
Ehkä+pankit+ovat+sitä+mieltä,+että+on+tuo+15%+hintakupla+asuntojen+hinnoissa...
Ja+joka+pitää+saada+pois.
On+aika+tyhmää+hankkia+asiakkuuksia+lupaamalla+kovaa+hintaa.+Mutta+näinhän+se+monesti+menee
Katsoin toiselta koneeltani tuota ohjelmaa niin pitkälle kuin jaksoin. Se oli Mira Kasslin, joka sanoi että pankit kehottavat tinkimään. Se nyt ei vielä ole mikään todiste siitä, että tapahtumat menisivät juuri näin. Kasslin on tyypillinen kiinteistönvälittäjä, joka puhuu mitä sattuu, ei mikään tarkkoihin faktoihin pitäytyvä asiantuntija. Tinkimistä varmasti on, mutta se että nimenomaan pankit kehottaisivat tinkimään ja vieläpä jotain tiettyä prosenttimäärää - se on taatusti satua. Oikeastiko joku Kasslinin heiton perusteella kuvittelee, että "pankit ovat sitä mieltä, että asuntojen hinnoissa on 15 prosentin kupla". Hei nyt vähän jotain järkeä noihin johtopäätöksiin. Kasslin ei ole mikään yleinen auktoriteetti. Hänellä on varmaan erityistietoutta ratapyöräilystä ja asuntojen myymisestä ja stailauksesta. Muuten hän on vain mediahahmo, kuten BigBrother-kilpailija.
.
Toinen asia mistä oli puhetta oli väite, että "lainakatto kiihdyttää kauppaa". Kauppalehden kehitysjohtaja sanoi, että lainakatto SAATTAA OLLA syynä. Saattaa olla tarkoittaa että joku on mahdollista, kuten "Hän saattaa istua päivän sanomatta sanaakaan".
Mistä nuoret repivät omarahoitusosuutensa, kun taskut on valmiiksi tyhjät?
http://yle.fi/uutiset/kolmikymppiset_ovat_asuntomarkkinoiden_haviajia__mista_nuoret_loytavat_rahat_asuntoihin/8938636
Tuosta+Kasslinin+kommenteista,+että+pankki+vaatii+tinkimään+15%+pyyntihinnasta..+sehän+vain+aiheuttaa+sen,+että+jokaiseen+hintapyyntöön+lisätään+automaattisesti+tuo+15%,+jos+tämä+olisi+todellisuutta,+en+usko.
Niinhän+nytkin+jokainen+järkevä+asunnonmyyjä/automyyjä/tilpehöörimyyjä+tekee.+Kaikissa+on+tinkivaraa.+Kaikille+tulee+hyvä+mieli+kun+saa+tingiyttyä+ja+'halvalla'.+Tinkivara+on+yleensä+5-10%.+Eli+myyjä+asettaa+tavoitehinnan+ja+siihen+päälle+5-10%.
Tarjouskauppa+onkin+sitten+ihan+hirveä+ostajalle.+Ikinä+ei+voi+tietää+mikä+on+myyjän+haluama+hinta.+Ei+voi+etukäteen+arvioida+kannattaako+kohteeseen+tuhlata+yhtään+enempää+aikaa.+Aloitushinta+voi+olla+vaikkapa+40%+tavoitehintaa+alempi.+Olevinaan+houkuttelee+ostajia.+Empä+tiedä.+Minä+ainakin+hyppään+seuraavaan+kohteeseen+heti,+jos+näen+kohteen+olevan+tarjouskaupassa.
Realistinen kauppaan johtava tinkimisvara on varmaan keskimäärin 0-10 prosentin välillä. Se voi myös johtaa siihen, että hintoja rukataan ylemmäs. Mikään ei tietenkään estä tekemästä matalampiakin tarjouksia kaupanteossa.
.
Ihan varmaa on, että ajatukset tinkimisestä tulevat ihan muualta kuin pankin vaatimuksista. Mieti nyt sitäkin, että tavallinen asuntolainanhakija hakee lainapäätöstä tavalliselta pankkivirkailijalta. Tämä pankkivirkailija voi lämpimikseen puhua asuntomarkkinoista, mutta oletan sen silloin edustavan hänen omia käsityksiään - ei pankin ohjeistusta. Jos pankit ohjeistaisivat, että asuntojen hinnoissa olisi 15 prosentin kupla se tulisi jostain muualta esiin, kuin Kasslinin höpö-höpö -puheista.
.
Tarjouskaupat ovat ärsyttäviä minunkin mielestäni. Ne sopivat paremmin haluttuihin yksiöihin ja kaksioihin. Niissä myyjä voi tarjouskaupan avulla saada tavoitehintaa paremman hinnan. Väärästä asunnosta tehty tarjouskauppakohde happanee myyntipalstalla.
Jeesus kun maailma toimisikin niin, että myyjä saisi päättää kohteen arvon.