Raskausmasennus ja uniongelmat

Väsyttää11

Olen masentunut ja väsynyt. En saa perusasioita tehtyä ja lapset ahdistavat. Mies on sitä mieltä että koska minä olen kotona ja hän käy illat/alkuyöt töissä, niin minä olen se joka herää aamuisin. Meillä on 3 lasta. 2 miehen ja yksi minun. Minun lapseni on päiväkodissa. Ja voisin sen ajan nukkua kun tosiaan univaikeudet valvottaa pitkälle melkein aamuyölle. Mutta mies otti omat lapset pois päikystä ja hän ärisee minulle aamusta kun lapset herättää. Kun minä en jaksaisi nousta.

Olen raskaana. On pahoinvointia, ahdistusta, väsymys ja saamattomuus. Lapsiin menee hermo alta aikayksikön. Ja näin pitäisi jaksaa koko kesä. Nukahdan 3-5 aikaan ja herään klo. 7. Enkä osaa päiväuniakaan nukkua.

Olen monesti sanonut miehelle etten tahdo ottaa vastuuta hänen isäviikon lapsista. Pidän heistä mutten tässä tilanteessa hädin tuskin itseni ja yhden lapsemme hoidan , päiväkodin avulla. Mies ei ota kuuleviin korviin etten jaksa vaikka ihan ammatti ihminen on sen sanonut.
Heti kun hän vähänkin alkaa ymmärtämään minua niin anoppi alkaa painaa päälle että kuinka on hyvä että lapset on meillä ja ei asiaa pidä muuttaa. Ja hän tenttaa poikaansa ja mies sysää vastuun mulle "meeppä sä keskusteleen äitin kanssa masennuksesta". Hyvä kun saan sen miehelle ja itelle myönnettyä niin pitäs alkaa ahdistuneena ja itkukurkussa selittään vanhanliiton rautarouvalle kuinka on vähän väsymystä ja en millään jaksaisi hänen lapsenlapsiaan. Toinen on vielä erityislapsi. Ja toinen taas erityisherkkä ja jatkuvassa tiedonjanossaan ja kyselyiässä ja en tänäkään aamuna ole saanut minuutinkaan rauhaa kysymyksiltä ja tekemisehdotuksilta.

Mitä teen?

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaäiti

      Pari tarkentavaa kysymystä: Ovatko lapset teillä siis joka toinen viikko? Mitä lasten äiti tuumasi, kun isä otti heidät pois päiväkodista? Eikö hänkään käy työssä? Onko nykyään mahdollista saada lapset päivähoitoon, vaikka huoltaja on kotona?
      Älä ainakaan anoppiasi syytä tilanteestanne. Hän ei ole pannut alulle yhtään lapsistanne.
      Kerrot, ettet osaa nukkua päiväunia, ja kuitenkin haluaisit nukkua sen ajan, kun lapsesi on päiväkodissa.
      Ulkoiletko riittävästi? Usein se auttaa unettomuuteen. Ole vaikka lasten kanssa ulkona muutama tunti päivässä. Terveellinen ruokavalio auttaa sekin.

    • Hei Väsyttää


      Kerrot tilanteesta, jossa koet uupumusta ja epäreiluuttakin.
      Minun nähdäkseni sinun väsymystäsi ei voida ohittaa. Tilanteeseenne on saatava muutos.

      Vaikuttaa siltä, että miehesi ja sinä ette tavallaan nyt 'vedä' samaa perhettä. Vedätte eri suuntiin, mikä aiheuttaa sinussa vielä suurempaa väsymystä. Varmaan kestäisit vaikeatkin hetket paremmin, jos kokisit, että miehesi näkee tilasi ja yrittää parhaansa. Nyt koet jääväsi yksin taistelemaan, mikäli ymmärsin oikein.

      En näe muuta vaihtoehtoa kuin että asia otetaan käsittelyyn puhumalla. Jos miehen kanssa kaksistaan ette pääse riitelyä pidemmälle, kannattaa ehdottomasti hakeutua ulkopuolisen keskusteluavun piiriin. Sen avulla voitte saada vuorovaikutukseenne työkaluja, joilla hoidatte perhettänne paitsi tässä tilanteessa, myös vuosikausia tulevaisuudessa; lapset ovat vielä pieniä ja teidän on opittava puhaltamaan yhteen hiilleen, jotta perheenne voi hyvin. Keskusteluapua voi pyytää neuvolasta (kunnan perheneuvola) tai seurakuntien perheasian neuvottelukeskuksista tai yksityisiltä perheterapeuteilta (maksullista).

      Sitä ennen on jo sinun unensaantisi turvattava tavalla tai toisella. Sinulle täytyy järjestyä mahdollisuus edes joskus nukkua pitempään ja saada levättyä. Ketkä ihmiset lähipiiristänne voisivat tukea sinua ja perhettänne? Tukea, ei arvostella? Jos tuntuu, ettei tukea ole, keskustele tästäkin neuvolassa.


      Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5497
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      94
      4801
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2169
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      110
      1954
    6. 105
      1747
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1547
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      204
      1061
    Aihe