Wienin lentokenttä

wieniin.menossa

Onko toimiva paketti? Matkaahan sieltä kaupunkiin näkyy olevan jonkin verran, mutta onpa myös oma junalinjakin. Mitenkäs muut julkiset?

5

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimiikyllä

      Eipä sieltä mikään hurja matka ole kaupunkiin verrattuna monen muun kaupungin kenttään. Junayhteydet tosiaan on, mutta eri puolille keskustaa pääsee myös non-stop-busseilla parissakymmenessä minuutissa. Kätevin vaihtoehto riippuu siitä, mihin päin olet menossa.

    • fwefwefwefwef

      Jos Wienin keskustan alueelle olet menossa suosittelen junaa. Wienin lentokenttä on kaikin puolin moderni ja hyvin toimiva kokonaisuus.

    • wieniin.menossa

      Joo, näköjään siellä kulkeekin ihan normaali S-bahn oman majoituksen lähelle. Jostain jäi aluksi kuva, että sieltä olisi vain tuo erillisellä matkalipullaan toimiva kenttäjuna. Kentän yleisolemukset ja kätevyydet kiinnostavat aina sen takia, jos tulee kentällä odottelua esim. aikaisen huoneenluovutuksen/myöhäisemmän lennon lähdön takia.

      • Hyväämatkaa

        Kyllä, CAT:n lisäksi kulkee S-Bahn.

        Vaikka huoneen luovutus olisi aikaisin, niin kyllä kai hotelliin voi matkatavarat jättää kentälle lähtöön asti.


      • HotelSacher

        Wienin kenttä on mukava keskikokoinen eurooppalainen kenttä, mutta ei siellä hirveän montaa tuntia huvikseen vietä sen enempää kuin muillakaan kentillä. Se on joistain paikoista vähän sokkeloinen ja ahdas, mutta toisissa paikoissa tilava ja avara ja riippuu vähän tapauksesta minkälaisella alueella joutuu olemaan. Palveluita löytyy niinkuin lentokentillä yleensäkin ja kulkuyhteydet Wieniin ja muihin lähikaupunkeihin, kuten Bratislavaan ovat hyvät. Se CAT jättää pienen rahastuksen maun, koska sillä ainoalla reitilläänkin se on vain marginaalisesti nopeampi kuin S-Bahn, eikä sen päättärin sijaintikaan ole mikään erityisen hyvä. Positiivisena asiana joillain lentoyhtiöillä voi tehdä check-inin ja jättää matkatavarat jo CAT:n terminaalissa kaupungilla.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      51
      5402
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      417
      4697
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3879
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      181
      3330
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2556
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2312
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2208
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2062
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      126
      2010
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1499
    Aihe