sopiva paino?

Onko 12 vuotiaalle tyttäreni sopiva jos on pitkä 158cm ja painaa 63kg...
vaatteiden koko on joku 36

pikaisia vastauksia
91653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mitä sekoilinkaan äsken... tarkoitan että vaatteiden koko on joku 160

Äänestä
  • Sopiva mihin?

    Äänestä

  • ...ainakaan sitä. Käytä omia silmiäsi, ja maalaisjärkeäsi. Ja anna lapsen kasvaa ilman hätäilyitä, ellei siihen todellakin ole aihetta.

    Olipa sitten missi mitoiltaan, tai ylipainoinen so what - hyväksyntää / (aitoa sellaista)ne muksut tarvitsee tuossa iässä.

    Äänestä

Tässä pieni tiivistelmä omasta elämästäni. Isälleni on aina ollut valtavan tärkeää että hänen kaikki lapsensa ovat "kauniita ja sopusuhtaisia", eli "sopivia".
Hän halusi aina tietää paljonko painamme, ja jos paino oli hänen mielestään liikaa, hän rajoitti syömistämme ja muistutti että siitä ja siitä lihoo.
Tuloksena kolme tytärtä joista kahdella todettu syömishäiriö ja kolmas muuten vain tarkkailee painoaan, kelpaako isälle vai ei.

Kaikkialla aina toitotetaan sitä että kukin kehittyy omaan tahtiinsa, mutta kuitenkin ihmiset jaksavat päivitellä esim. tyttäriensä kuukautisten alkamisajankohtia tai rintojen kehittymistä.
Rakastatko lastasi enemmän tai vähemmän sen perusteella miten tämä kehittyy tai miten paljon painaa?! Jos vastaus on kyllä, suosittelen että jätät lapsesi kehittymään ja kasvamaan omaan tahtiinsa ja menet juttelemaan jollekulle ammatti-ihmiselle.

Äänestä
  • Älkää ikinä kommentoiko nuoren ruumiinrakennetta/murrosiänkehitystä sillä se on monelle niin arka asia.. Jos vanhemmat eivät hyväksy lastaan sellaisena kuin on vaan huomauttelee nuorelle minkälainen pömppömaha hänellä on/ kyllä se sunkin kehitys vielä alkaa... tulee nuoresta todella epävarma...

    Äänestä

  • Entäs miten asiaan suhtautua jos ei lapselle(tytär 16 v),voi sanoa liika lihavuuden terveysriskeistä siinä pelossa,että tulee jokin trauma tai syömishäiriö,pitääkö antaa syödä mitä haluaa ja niin edelleen,meillä mitat 168/73kg,minusta se on jo huolestuttavaa,eli en voi sanoa,et nyt aloita laihdutuskuuri,muuten olen huono äiti,koska tyttärelleni voi tulla huono itsetunto ja voi pahimmassa tapauksessa syömishäiriö puhjeta,jos äiti vihjaa,että olet lihonu.Sain tämän käsityksen näistä kirjoituksista täällä.

    Äänestä

  • Asiaa kirjoitti:

    Entäs miten asiaan suhtautua jos ei lapselle(tytär 16 v),voi sanoa liika lihavuuden terveysriskeistä siinä pelossa,että tulee jokin trauma tai syömishäiriö,pitääkö antaa syödä mitä haluaa ja niin edelleen,meillä mitat 168/73kg,minusta se on jo huolestuttavaa,eli en voi sanoa,et nyt aloita laihdutuskuuri,muuten olen huono äiti,koska tyttärelleni voi tulla huono itsetunto ja voi pahimmassa tapauksessa syömishäiriö puhjeta,jos äiti vihjaa,että olet lihonu.Sain tämän käsityksen näistä kirjoituksista täällä.

    millä perusteella sanot,että tuo paino on liikalihavuutta???eiköhän peilistä sen totuuden näe,mutta tuo paino on ihan noraali painoindeksin mukaan...mietihän vähän

    Äänestä

älä vaan sano tyttäresi painosta änelle mitään!!!se loukkaa erittäin paljon,tuntuu siltä ettei kelpaa omalle äidilleen sellaisena kun on.ottaen huomioon,että tyttäresi on vasta 12,hänhän on vasta kehittymässä "naiseksi"!!
itse olin 8-11 vuotiaana todella pyöreä(käyrien mukaan noin 15kg ylipainoa).kun oma isäni huomautti tästä,niin rupesin tarkkailemaan syömisiäni (yliterveellisyys)ja kuntoilla todella paljon.12 vuotiaana olin 161cm pitkä ja painoin 43kg.15-17 vuotiaana lihoin taas.161 ja 65-70kg.tapasin nykyisen miehen ja laihduin 12kg.tahdoin kelvata hänelle,kun mieleni syvyyksissä mietin yhä,etten kelpaa jos olen pyöreä.tulin raskaaksi,painoa tuli vain 7kg ja pidin itseäni kauhean rumana ja lihavana(tosin mahahan kuuluu raskauteen).synnytyksen jälkeen tapahtui ihme,luulin että minulle jäisi tajuton maha ja hirveästi painoa.olin kuullut näistä,joille jäi 10-20kg synnytyksestä.nyt poikani on 4kk ja kroppani loistavan näköinen.olen 161cm/55kg,käytän kokoa 36 ja vatsani n ihanan tiukka.eli tarkoitukseni oli tällä kirjoituksella kertoa,kuinka paljon loukkaisi se,että sanoisit hänelle painostansa.kasvava nuori nainen.jos hän saisi päähänsä olevansa ruma ja läski(mitä hän ei varmaankaan ole!),niin siitä voikin aiheutua pahempia ongelmia kuin lievästä ylipainosta.mielestäni tuo ei kjyllä ole mitään ylipainoa...nykyisin toitoitetaan joka paikassa bulimiasta ja anoreksiasta,ovatko ne jääneet sinulta huomaamatta.miksi sinua vaivaa tyttäresi paino,oma lapsi on aina kaikkein kaunein...sain vain tunteen,että tyttäresi ei kelpaisi sinulle kun kyselet tuollaisia..minua on ainakin koko ikäni seurannut isäni kommentti ja ei siitä ole ainakaan mitään hyötyä ollut.nykyinen ajatusmaailmani;vain hoikkana kelpaan kaikille,sairastahan se on,mutta totuus.etsippäs huviksesi tietoa syömishäiriöistä netistä ja mieti vähän...tarkoitukseni ei ollut sitten loukata,tuli vaan paniikki..anteeksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti... kirjoitti:

Onko 12 vuotiaalle tyttäreni sopiva jos on pitkä 158cm ja painaa 63kg...
vaatteiden koko on joku 36

pikaisia vastauksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu