Nivalan kaupunki ja Tuiskula

KehitystäKiitosEiJarrua

"Yksi monista" valittaa Tuiskulan discon äänistä. Ainahan sitä ääntä on tanssipaikkojen läheisyydessä. Enemmänkin meidän kannattaisi olla huolissaan Tuiskulan jatkuvuudesta. Nivalan kaupungin päättäjät eivät ymmärrä miten merkittävä maamerkki Tuiskula Nivalassa on. Se tunnetaan erittäin positiivisessa nosteessa jokaisessa musiikki- ja mediatoimistossa ympäri koko maan. Myös artistit muistavat Tuiskulan maakunnan ykköspaikkana. Nyt naapurista on saatu yrittäjä nostamaan Tuiskula takaisin. Mahtavan remontinkin on tiloihin tehnyt. Ja mitä tekee Nivalan kunnan päättäjät? Alkavat kilpailemaan Uikossa esiintyjien kanssa. Eikö nyt olisi jo aika alkaa yrittäjyyttä tukemaan, Tuiskulaa tukemaan ja antaa kaupungin tuki, että Tuiskula saataisiin edelleen Suomen kartalle. Yrittäjä ottaa huomioon myös alle 18v, jota kaupunki ei juurikaan ole huomioinut iltamenoissaan. Suurin osa nivalalaisista hämmästelee miksi urheiluun liittyvät pelipaikat ym. eivät toimi Tuiskulan kentällä. Puitteet olisivat olleet valmiina. Jos Tuiskula ei selviä tästä kunnan keksimästä "vastapaineesta", niin silloin saamme viimeistään sanoa soromnoot koko surkealle Nivalalle. Ja niin sanoo asukkaatkin. Tietenkään uskovaisia lukuunottamatta! Mietityttää että miksiköhän joku kaupungin päättäjistä on niin vahvasti Tuiskulaa vastaan?

28

2163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KehitystäKiitosEiJarrua

      Itse olen paljasjalkainen nivalalainen. Tiedoksi niille epäilijöille, jotka luulevat tämän olevan yrittäjän kannanotto.

      • Salmelatuiskee

        Moi Ami


    • muualla

      Lestavalta Nivalassa. Eihän ne hyväksy tansseja, sehän on syntiä. Pedifiliasta ei kannata heidän olla huolissaan. Anteeksipyytämällä selviää. Tanssimisesta sentään joutuu helvetin tuleen.

    • EilessuNivalalainen

      Hahhaa, varmalla joku lessu valittanu :-D Ohan tuo tuiskula ollu tuossa pystyssä yli 50 vuotta ja saa pysyä jatkossakin, kyllä ääntä maailmaan mahtuu ja ahasmieliset voi painua vaikka lapin erämaahan nii saa olla rauhassa eikä kuulu mitään ääniä eikä näy ihmisiä :-D Hyvä vaa että täälläki tapahtuu jotaki ja tulee veroeuroja :-)

    • Matt.Rassi

      Panehan kengät jalkaan ennenkuin lattialle mene, polkevat varpailles. Kilpailu on kai sallittua nivalassakin. Lestoilla ei oiene asian kanssa mitään tekemistä. Nämä samat poikaset noita juttuja raapustaa..persesilmättömät penikat.

      • tulihanse

        Olipahan lessupapalta raflaava esitys.


      • eilestanuori

        Tuiskulan ajat oli meni . Ei oo nykyaikaa . Ei menneisyys vie eteenpäin. Konkkatouhua


    • Elbimbo

      Homemörskä koko paikka. Itse en ainakaan lähde altistamaan keuhkojani sitte homeen hajussa. Eli Tuiskula pitäis purkaa. Piste

    • marjorii36

      Uikossa on viihtyisät puhtaat tilat.
      Varmaan meleliä löytyy tuiskulan naapurihin mutta suurempi ongelma urheilutie ,huvi-iltoina ainoastaan asukasliikenne sallittu ,olen muutamana iltana oleskellu tutuilla kyseisen tien varressa ja ei voi kuin ihmetellä sitä traktoreiden ja mopoautojen rallia.

      Ratsian paikka

    • Liikuntakeskus

      Kiitos !!!
      Sun Pampas
      Nyt on meluton viikonloppu urheilutiellä.

    • Eikatkoon

      Vilkaiskaa kumpi paikka on houkutteleva! Toinen tuliterä ja toinen karmean näköinen lautahökkeli joka pitäisi remontoida ulkoa nopeasti. Ilman rahaa ja liian nopeasti aukaisi ami. Ns. Terassi ulkona on kauhea. Ankeuden ilmentymä. Grillirasvankäry valtava baarissa. Nurin. Ei jatkoon. Ja saahan tuiskulakin ostaa Sillanpäätä ja tapiota mut ku ei riitä rahat ja kuka sinne haluaa kesällä homeeseen tanssimaan?

      • muualla

        En tunne ko. Amia mutta Tuiskulan tunnelman olen kokenut. Ei sitä mikään vain voita. Se pitää elää ja kokea itse.


    • aanuskoloko

      Kiteytettynä nivalahan on lakeuden persreikä.

    • Räpsykäs

      Tuiskula pyörittää yksityinen ja uikossa järkätään menot meidän veronmaksajien rahoilla - onko se kaupungin hommaa ensinkään ?

      • Anttiantza

        niimpä...!!!kapina viikon tapahtumat pitäs olla tuiskulassa koska siellä on niin tunnelmallinen ja legendaarinen se iso sali ja uueksi tehty disko on huippu siide!!!


    • LoppusVaanKokonaan

      Kyllä se Tuiskula joutaa loppuun kokonaan. Mittään hyvää asiaa en siitä tiiä.

    • Hailsatan

      Sehän taitaa nykypäivänä olla niin enimmistö tuiskulassa on lestoja ;) Seuraavana päivänä kerrotaan äitille jeesuksesta ja sunnuntaina synnit anteeksi. Eli kiittäkäämme lestoja tuiskulan menestyksestä \m/

    • Anonyymi

      On pakkikortti sulku Tuiskula,kun Pihtipudas Pyhäjärvi soittelijat kulkee Veera.

    • Anonyymi

      pelkkä räkälä kuten pylly pubikin.

    • Anonyymi

      Ihana paikka on, kaiken ikäiset voi mennä ja kaikille vaihtoehtoja. Maankuulu paikka ja naapuritkin kajehtii. Menkää kaikki Tuiskulaan ikäloput ja nuoret niin saadaan pidettyä paikka pystyssä.

    • Anonyymi

      joopajoo.
      sinne vaan juoppojen sekaan maksamaan hanakaljasta vaikka lähikauppa myy halvemmalla.
      pakko olla joku vitun tarve seurasta jos sortuu räkälöissä joraamaan.
      kännisiä ihmisiä ja tappeluja, ei kiitos

    • Anonyymi

      nivalasetä oli tohkeissaan.

    • Anonyymi

      Olen naapuripitäjästä ja suuresti ihmettelen mitä Nivalassa tapahtuu ja MIKSI NIVALAN KAUPUNKI AJAA TUISKULAN ALAS ?

      Herran jestas, kun Tuiskula tiedetään ja tunnetaan KOKO SUOMESSA, ei se ole jonkun maalaiskaupungin mesta, vaan heti kaikkien tuntema.

      Kuinka voikaan kaupunkinne päättäjät olla noin KATEELLISIA, että tieten tahtoen lyövät kapuloita rattaisiin, että saavat TUISKULAN lopetettua

      Siinä tuli aikoinaan jo iso virhe, että TUISKUMAJA hävitettiin, sieltä alkoi kesä aika ja syyspuolella avautui jälleen Tuiskula.

      Nyt Nivalan päättäjät, karistakaa ne KATEUDEN KIDUKSET ja tukekaa Tuiskulaa, jotta se pääsee avautumaan uudelleen, ette todellakaan tajua, miten arvokkaan aarteen olette tuhoamassa !!!

      • Anonyymi

        Pitäskö kaupungin ostaa pääsylippuja työntekijöilleen vai antaa rahaa vastikkeettomasti ei se mailma niin toimi,kolhoosi hommat on erikseen


    • Anonyymi

      Nyt kyllä aivan turhaan kärjistät asiaa, ajatteppa oikeasti, älä kateellisesti !

      • Anonyymi

        Rahat on itse ansaittava ei yhteikunta laiskojaelätä


    • Anonyymi

      Eiköhän se ite rahansa ansainnut ! vaiko ajatteletko nyt kateellisesti ?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      142
      1840
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      277
      959
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      828
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      787
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      682
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      661
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      630
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      55
      616
    Aihe