http://www.uusimaa.fi/artikkeli/403137-sivareiden-kurittomuus-kasvaa-ksml-jopa-90-miesta-pakenee-poliisia
Kokonaan karkuteille lähteneiden siviilipalvelusmiesten lukumäärä on tällä hetkellä koko Suomessa 90. Poliisi etsii heitä.
Pisimpään siviilipalvelusta vältelleet ovat olleet luvatta omilla teillään vuosia. Kun kateisiin jäänyt täyttää 30 vuotta, ei häntä voi enää määrätä siviilipalvelukseen. Viranomaiset arvioivat, että siviilipalvelukseen määrättyjä muuttaa joskus kokonaan ulkomaille.
--
Samahan koskee armeijankin osalta. Se joka pisimpään pystyy välttelemään selviää käymättä armeijaa saa vapautuksen lopulta kokonaan. Siihen ei kehoteta, muttei se mikään rikos ole. Aihehan on lähinnä tabu, asiasta ei puhuta. Etätyöt on sellanen tapa millä voi vältellä helpoimmin. Pomo jolle ei ole väliä missä työpaikkasi sijaitsee käy vallan mainiosti. Palkka kun juoksee kelarahojen kera, niin ei voi mitään. Joku fyysinen osoitehan on pakko olla, mutta postista voi kääntää postit muualle osoitteisiin ja vaihdella kätevästi osoitettakin ja juoksuttaa virkavaltaa vaikka minne perämetsiin, idiootteja kun ovat. Myös armeijassa ollessa velvotetaan, että "joka tuvasta pitää löytyä riittävä määrä porukkaa, jotka lähtee alikersanttikoulutukseen tai kokelaiksi." Jos lähtijöitä ei ole tarpeeksi järjestävät hätäpäissään ylipuhumistilaisuuden. Pakko ei ole omaa armeija-aikaa pidentää ja mitään ei hienoa siinä ole. Vaikka ylenisit mihin, joudut yli kolmikymppisenä tyytymään jo rättivarastoihin vaikka olisit mikä, niin et kelpaa ellet ole palkkalistoilla suoraan ja kantahenkilökuntaa. Sen vuoksi kuviteltuun eliittiin ei kannata kuulua ja mennä läpikäymään armeijassa mitään palvelustaan pidentävää! 180 päivää ja ulos.
Kukas jenkkejä ja Naton porukkaa haluaisi palvella ja niiden persettä nuoleskella luputtaen? Haluatteko laukunkantajiksi mamuille vai?
Moni ei tiedä, mutta tosiaan armeijassa ruossa säädellään erilaisten ravintoaineiden perään. Yleensä pääruokaan sekotettuna. Jarrua syötetään ja moni huomaa että seksuaalinen aktiivisuus latistuu suorastaan armeijassa. Muualla ja kotiruoalla piristävä vaikutus on heti.
Näin et tule määrätyksi armeijaan
2
261
Vastaukset
- Nxmdnddzl
Minulle ei ole koskaan selvinnyt onko minut vapautettu vai mikä merkintä siellä on. En ole paperin paperia asiasta koskaan saanut, en kyllä pyytänytkään.
Asuin nuorena ruotsissa ja sinne tuli kirje kutsunnoista. Palautin sen ja pyysin toimittamaan ruotsiksi kirjoitettuna. Jokusen viikon päästä kirje tuli ruotsiksi. Vastasin siihen, että ottakaa yhteyttä ruotsin viranomaisiin, koska suomen viranomaisilla ei ole toimivaltaa ruotsissa. Sen jälkeen eivät ikinä ole asiaan palanneet. Ja ruotsin viranomaisilta siis en saanut mitään kehoitusta lähteä suomeen armeijaan, joten en sitten lähtenyt. - Erkkhi
Sinä ruotsin kaveri, epäilen ettet puhu totta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751410Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2461304Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521096Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551068- 51785
- 65764
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62747Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39718Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44691- 30637