Viron kansallishymni

Kymysys

Aika ajoin nousee esille Suomen ja Viron kansallishymnien samankaltaisuus. Ymmärrän kyllä hyvin nyky-virolaisten halua pitää nykyinen, vääryydellä ja viekkaudella Suomelta "varastettu" kansallissävelensä historian ja tottumuksen takia.

Kuitenkin, mikseivät virolaiset voisi vaihtaa takaisin Neuvostoaikaiseen kauniiseen kansallishymniinsä "Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi hümn"? Ehkä vähän sanojen muokkausta nykyaikaan sopivaksi ja a vot! Neuvostoaikainen hymni on kuitenkin ollut käytössä paljon kauemmin kuin nykyinen ja myös kansalaisten tuoreessa muistissa. Myös säveltäjä on neuvostoliittolainen toisin kuin nykyinen suomalainen säveltäjä. Näin ei jatkossa enää syntyisi sekaannusta eikä hämmennystä maailmalla kansallishymnien samanlaisuuden takia.

Fredrik Pacius, joka on säveltänyt Maamme-laulun syntyi Hampurissa, mutta asui lähes koko elämänsä Suomessa omaten suomalaisen identiteetin ja Suomen kansalaisuuden. Häntä voidaan pitää suomalaisena säveltäjänä. Hän oli nimenomaan Suomen kansalainen, joska Suomen asema osana Venäjää oli tuohon aikaan aika samanlainen kuin esimerkiksi Kanadan tai Australian suhde emämaahansa Englantiin nykyään. Suomi oli siis käytännössä erillinen valtio, mutta ilman itsenäisen maan statusta.

Jos asiaan ei saada rauhanomaista ratkaisua, Suomi joutunee sivistyneenä ja rauhantahtoisena kansakuntana harkitsemaan kansallishymninsä vaihtamista Sibeliuksen Finlandiaan, mikä ei välttämättä olisi sekään huono ratkaisu.

12

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölöpölö

      Ilmeisesti historian tuntemuksesi on olematonta. Se kansallishymni, joka on "samankaltainen", oli ensin Virolla, ei Suomella.
      Kannattaa vähän opiskella asioita, ennen kuin kirjoittaa typeryyksiä julkisella foorumilla.

      • totuus-tekee-vapaaksi

        Vahvistit sen mitä presidenttimme taannoin sanoi tarkoittaen muiden niinsanottujen "ryssä"-kansojen ohella myös virolaisia: "Kasakka ottaa sen mikä on löysästi kiinni".

        Voi olla että Maamme-laulun sävel oli ensin virolaisten käyttöönottama kansallishymniksi, mutta se ei poissulje sitä että hymni on suomalainen.

        Samalla virolaisella logiikalla Viro voisi päättää ottaa uudeksi kansallishymnikseen Sibeliuksen Finlandian -se olisi siinä tapauksessa ensin Viron kansallishymni. Varastamistahan sekin kuitenkin olisi.

        Pidetään suomalaisten merkkihenkilöiden teokset suomalaisina ja virolaisten taiteilijoiden teokset virolaisina eikös juu?


      • Käännöskukkanen

        Se on ihan vaan suomalaista logiikkaa ottaa sävellykset muista maista ja vaihtaa sanoitus suomen kielelle.
        Näitä "käännöskappaleita" varmaan soitetaan edelleen radiokanavilla.Muissa maissa yleensä sävellykset tehdään itse.


      • Soomlane

        Juurihan tuomitsit itse omin sanoin virolaiset suomalaisen sävelmän anastamisesta omaksi kansallishymnikseen.

        Eräs ulkomaalainen tuttuni ihmetteli kerra, että miksi hitossa virolaiset laulavat lähes kaikki englanniksi eikä omalla kielellään yrittäen olla jotain amerikkalaisklooneja.


      • Soomlane

        Jos tarkkoja ollaan, niin Viro otti nykyisen hymninsä käyttöön vasta 90-luvulla kun se oli ollut Suomessa käytössä jo vuosikymmeniä.

        En ymmärrä miksi Viro vaihtoi kymmeniä vuosia käytössään olleen kansallissävelensä suomalaiseen sävellykseen, varsinkin kun se oli vakiintuneessa käytössä Suomessa.


    • Käännöskukkanen

      Alunperin se on ollut saksalainen juomalaulu ja saksalaisten säveltämä.Mitään suomalaista sävellyksessä ei ole mutta mielestäni tuollainen lyhyt nopeasti nouseva sävelkulku ja sen toisto sopii hyvin juomalauluksi vaikka olutbaariin.

      • Soomlane

        Niin sopii ja siksi Suomi voisikin ottaa käyttöön ylevän ja arvokkaan Finlandian. Pitäköön Viro juomalaulunsa.

        Amerikassa ja muualla sivistyneessä maailmassa Finlandia on tuttu ja positiivisia tunteita herättävä sävellys.


      • Fixit_lähettiläs

        Pacius syntyi Saksan Hampurissa mutta eli suuren osan elämässään Suomessa ja oli Suomen kansalainen.. Pacius myös sävelsi kyseisen sävelmän Suomessa suomenruotsalaisen Runebergin runoon sopivaksi eli voidaan sanoa että se oli suomalaisten...
        Ja mistä kekkasit saksalaisten juomalaulun kun se sävellettiin Suomessa ja ensimmäinenkään saksalainen ei varmaan laulanut suomalaista laulua.


    • yyy54

      Finlandia olisikin komea juoppojen jäkisfanien "laulamana". Jepjep. Tai sitten ei.
      Ehkä onkin hyvä että Viron ja Suomen kansallishymnit ovat samat. Enteilee kahden pienen sukulaiskansan yhdistymistä. Hyvä juttu!

    • soomlane
      • Eestipoeg

        Ihan tuli tippa linssiin tuota kuunnellessa. Suomalaista sanontaa mukaellen ja Viroon soveltaen: "Suomalaisia emme ole, saksalaisiksi emme tule, olkaamme siis taasen venäläisiä."

        P.S. Itse olen Suomessa asuva elintaso-halpatyöläis-virolainen.


      • työyhteisö
        Eestipoeg kirjoitti:

        Ihan tuli tippa linssiin tuota kuunnellessa. Suomalaista sanontaa mukaellen ja Viroon soveltaen: "Suomalaisia emme ole, saksalaisiksi emme tule, olkaamme siis taasen venäläisiä."

        P.S. Itse olen Suomessa asuva elintaso-halpatyöläis-virolainen.

        Halpatyöläisiä ollaan vain omasta tahdostaan. Jos haluaa raataa sopimuksia rikkovalle isännälle niin halvalla joutuu itsensä myymään. Jos saa itsestään irti muutakin kun sen viinaanmenevän virolaisen sekatyömiehen steteotypian niin voi saada töitä josta maksetaan sopimuksien mukaan. Moni virolainen on kouluttautunut Suomessa ja on esimiestehtävissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      68
      1282
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1141
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      928
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      316
      783
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    Aihe