ihmisestä tai yrittää auttaa ihmistä kierolla tavallaan?
Voiko psyko välittää
VoikoNiinTehdä
28399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ei koskaan
Entä omaksi hyödykseen?
Psyko ei edes omaksi hyödykseen auta ihmisiä.
Entä narsku?
Ei narskukaan
Voi tietysti, jos hyötyy siitä jotain. Onko nyt varmasti kyseessä psykopaatti vai sekoitatko narsistiin?
Voi olla molempia. Hän hyötyy ja sitä vaan mietin.
Miten hän hyötyy?
Miten hän auttaa?
Mikä siinä on kieroa?
Hän hyötyy, koska saa ihmisen haluamaan itseään tekeytymällä juuri sellaiseksi mitä ihmiseltä puuttuu. Hän auttaa sillä itse hyötyy siitä, että tuntee itsensä haluttavaksi. Tuo on kieroa.
Eikö saisi auttaa toista ihan auttamisen halusta? Taidat vain haluta nähdä toisen tuossa valossa tai sinulle on syötetty jotain tuon tapaista toisesta. Eikä ole edes kovin suuri hyöty ja ei muillekaan mitään haittaa jos haluaa olla apuna niille jotka sitä tarvitsevat.
Olen sen itse huomannut. Hänen mielensä on kiero ja hän pitää siitä, että häntä tarvitaan.
Yleensäkin ihmiset pitävät siitä että heitä tarvitaan. Mitä pahaa siinä on? Sinä näet että siinä on jotain kieroa ja pahaa olla avulias. Osaahan ihminen sanoa EI jos tuntee jonkun käyttävän itseänsä liikaa hyväksi.
Mutta edelleen, missä asiassa hän auttaa sinua? Päästääkö hän sinut sänkyynsä, käyttekö te pitkiä sinua terapoivia keskusteluja, kokoaako hän Ikea-hyllysi vai miten? Otatko sinä tämän "kieron" auttamisen kuitenkin itsestäänselvyytenä vastaan? En nyt ota oikein selvää.
Mutta ei silleen, että kierolla tavalla pitää siitä. Janoaa kierolla tavalla itselleen huomiota ja, että toinen on tavallaan riippuvainen itsestään. Nauttii, että voi jättää toisen epätoivoiseksi.
Hän auttaa mieleni kanssa.
Eli hän keskustelee kanssasi, terapoi ja tsemppaa. Ja sinä salaa haluat häntä. Tai avoimesti. Ja sinusta se on samalla väärin ja tekee hänestä psykon. Eli ihmissuhde on sinulle osin hyödyllinen ja osin vahingollinen?
Nyt meni yli ymmärryksen... Siis olet riippuvainen ja epätoivoinen tällä hetkellä? Jos tarvitset apua niin pyydä sitä häneltä. Ei hän muuten voi sinua auttaa tai tiedä että tarvitset apua. Ja jos auttavainen ihminen on kyseessä niin varmasti auttaa. Tuskin hän huomiota hakee juurikaan yhtään.
En halua häntä. Hän on ainut joka ymmärtää minua ja sen takia tarvitsen häntä joskus. Mutta hän tarvitsee myös minua, koska haluaa kokea itsensä tarpeelliseksi.
En ole riippuvainen tai epätoivoinen. Välillä vaan tunteet kuohuu.
Ei ehdoitta. Jos niin tekee ei ole sosiopaatti vaan väärinymmärretty.
Auttaa? Toista ei pidä mennä pahoinpitelemään eikä tappamaan tai murhaamaan. Muista se. Se ei vaikuta tuomioistuimessa auttamiselta vaan murhalta. Psykopaatti hän on kun syyllistyy rikokseen ja tappaa jonkun. Jos olet mukana suunnittelemassa sinulle napsahtaa myös elinkautinen
auttaa jotakin tekemään itsemurhan, jos uhri on ensin tehnyt hänelle testamentin.
Kyllä hän tavallaan voi yrittää auttaa, jos joku on hänelle jotenkin tärkeä. Se auttaminen vaan voi tuntua ihan joltain muulta siitä autettavasta. Nuo ihmiset kun voivat olla hiukan riippuvaisia toisista ihmisistä, ei ehkä ne pahimmat tapaukset, mutta monet lievemmät tapaukset. Sitäpaitsi tuollainen luokittelu on kyllä vähän ikävää, kun kaikki ovat kuitenkin yksilöitä. Ja ne ketä kutsutaan tuolla nimellä on kuitenkin enimmäkseen tunnevammaisia ja siitä syystä heidän maailmansa näyttää varmaankin kovin erilaiselta kuin niiden, joilla on voimakas tunne-elämä.
Noh, en tiedä.
Sitä se on. Hän auttaa, koska sitä tarvitaan. Hän saa siitä itselleen mielihyvää, koska tuntee itsensä halutuksi.
Miksi naiset haluaa aina auttaa kaiken maailman psykorenttu ihmisperseitä. Ja sitten kun paska ei muutu kullaksi, niin itketään miten paskoja kaikki mihet ovat.
En tiedä ainakaan kovin ilkeitä naisia eli tyttöjä... kun naiset ovat mukavia jos heitä kohtaan on itse mukava sitten.
Voi olla jotain vanhoja kuivuneita mummeleita kyllä.
Ostellaan porakoneita vaatteiden sijaan, tuokin oli vitsi mutta noh aika hauska sinänsä.
Onko kyseessä nainen vai mies?
Entä jos itse olet kiero.
Valitat ja haet sääliä vaikka samalla vihaat ja mustamaalaat.
Hän on mies. En ole kiero.