Näin sanoo poikani ja mielestäni on aika alkaa puhumaan köntsästä muutenkin. Aina kun näen skodan ja poikani näkee niin nauretaan XC60 volvossa räkäsesti ja puhutaan "nyt on köntsä edessä" "kato köntsä huojuu" jne. Käydään perheen kanssa välillä ihan huvikseen ajelemassa ja nauretaan köntsille ja se onkin niin että suomessa saa nauraa jatkuvasti sillä köntsä tulee vastaan joka kaarteessa. Suomen tiet on siis köntsää täynnä. Suosittelen muitakin opettamaan lapselle skoda=köntsä ja saatte hauskoja hetkiä länsiautossa koko perhe. Ilmasta hupia skeidaköntsän kustannuksella. Aika kivaa!
Köntsä on skodan uusi nimi
Köntsäääää
877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Köntsäksi sitä on aina kutsuttu meilläpäin espoon haukilahdessa. Meillä on tässä pihassa cayenne ja uusi S3..kyllä kelpaa ajella.
Vain niin oikein vanha JOPO polkupyörä
http://www.hs.fi/m/autot/a1432869023884 Köntsä on myös yllättävän meluisa jopa huippumallinsa osalta:)
Ei edes tyypillä ole XC90. No, suomalaisethan ovatkin köyhällistöä.
Vai Kyykmanilla lapsi, voiko joku olla niin epätoivoinen, että on yhtynyt Kyykkiksen kanssa, lienee huumattuna ja tajuttomana ehkä.
KÖNTSÄ ON HYVIN KUVAAVA ITÄBLOKIN KAKKAKLARINETIN ELI SOKOTAN ELI SKODAN NIMITYS. MALLISTA RIIPPUMATTA, PELKKÄÄ KÖNTSÄÄ JA PÖTKÖÄ.
Isällä nortin polttajan hajuaisti hukassa ja poika tarkoittaa pökälettä housussa joka tursuessaan tekee mahtavat tuoksut.On niin autosta velkaa ettei joka asemalla ehdi pysähtyä ja jääpala mukana saa merkata jäätelöä.
Fiksu poika.