Kerrokaa! Mitä voi tehdä? En halua vain kaurapuuroa :(
halpa ruoka?!?
sasss
125162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jaa ruoat neljään pääryhmään:
1. Hiilihydraatit eli jauhot, puurot, pastat yms
2. Proteiinit eli liha, kala, soijaproteiini, tämä ryhmä ei sisällä lihajalosteita kuten makkaroita, kalapuikkoja tai muita eineksiä, ne ovat aina kalliimpia kuin täysliha, täyskala
3. Rasvat eli terveellisimmillään kasvisöljyt, rypsiöljy, auringonkukkaöljy
4. Tuoreet vihannekset ja hedelmät
Nyt ostat joka ryhmästä halvinta mitä löytyy. Mutta huomaa että sinun on saatava ravintoa joka ryhmästä joka päivä, mielellään 1/4 jokaista, kuivapainosta.
Esimerkiksi jos pasta on kallista mutta jauhot halpoja, ostat siis jauhoja. Jos liha on kallista mutta kala halpaa, ostat siis kalaa. Ostat auringonkukkaöljyä, se on aina edullista. Jos salaatti on halpaa mutta omenat kalliita, ostat salaattia.
Siinä ovat ateriasi ainekset. Nyt voit päättää mitä niistä teet, mahdollisuuksia on loputtomasti. Esim kala-kasvis-pullat. Letut kalakasvistäytteellä. Keitto kaikista aineista.
Käytä mielikuvitustasi!
Tärkeintä on että ostat raaka-aineita mihin sinulla on varaa. Lue pakettien tuoteselosteita, niistä selviää paljonko eri ravintoaineita tuotteessa on. Muistat aina laskea kaikille tuotteille kilohinnan.
Etkä osta eineksiä, ne ovat aina kalliimpia kuin irtoainekset, ja niistä tulee piilorasvoja, huonolaatuista koneellisesti ruhoista irrotettua roskalihaa y.m.s.
voi luoja, miten yksinkertainen resepti, mutta hyvä!
olen aina ollut sitä mieltä, että pieni/yksinkertainen on kaunista. vaikken olekaan alkuperäinen kirjoittaja, kiitän kauniisti vihjeestäsi.
Säästäminen on hyvin yksinkertaista.
Kauppiaat vain tekevät parhaansa estääkseen ihmisiä säästämästä. Hintoja vaihdellaan lähes joka viikko, pakkauskokoja vaihdellaan, tarjouksia singotaan suuntaan ja toiseen aivan silmittömästi niin että joutuu koko ajan olemaan tarkkana.
Edullisimman ruoan ostaminen on jatkuvaa metsästystä ja tarkkailua. Siinä tulee kilohintojen, ravintoarvojen ja ravintosisällön laskeminen todella tutuksi.
Mutta lopussa kiitos seisoo ja ruokalasku tipahtaa. Pysyvästi.
Makarooneja, tomaattipyrettä, jauhelihaa (tai soijaa), sipuli. Keität, paistat, sekoitat ja syöt. Jos raha ei ole este, aurajuusto ja paprika tekee tuosta oikein juhlapöperöä. Parin, kolmen päivän satsille tulee hintaa 3-4 euroa.
Lisäksi kannattaa leipoa leipää itse, parin kilon jauhopussukasta tekee monta metriä patonkia, ja itse tehty leipä on paljon parempaa kuin kaupan käntty. Kokeileppas :)
Kaurapuuro onkin aikamoinen luksus tuote.
500 grammaa hiutaleita voi kaupassa maksaa yhtä paljon kuin 2,5 kg jauhoja tarjouksesta! Eli 500% kalliimpaa!
Oletko aivan varma että sinulla on varaa syödä kaurapuuroa, tuota rikkaiden herkkua?
Jos et tiennyt, niin sekä puurohiutaleet että jauhot valmistetaan viljan jyvistä. Jauhovelli oli entisaikojen herkkua.
Voisin kyllä suositella kaupaksi Lidliä jos sellainen vain asuinpaikkakunnalta löytyy. Oikeasti edullisempaa ja vielä hyvää tavaraa.
1. Pakastin auttaa. Osta tarjouksesta ja tee kerralla isoja annoksia pakastimeen.
2. Nyt ei ole sesonki, mutta ensi kesänä ja syksynä kerää marjoja ja sieniä.
3. Kauppalistalle soijarouhe, juurekset, kaali ja peruna.
4. Vesi on halpaa -> tee keittoja, marjakiisseleitä ja puuroja. Puuroihin saa vaihtelua lisäämällä esim. marjoja tai liotettuja luumuja/aprikooseja.
5. Osta kaupasta alennettuja tuotteita.
6. Leipomalla säästää pitkän pennin.
ostamalla punaisten lappujen tuotteita (usein löytyy hyvää tavaraa) joita laitan pakastimeen.
kerralla teen ison satsin jotka jaan kerta-annoksiin pakasterasioihin.
vaatteita ja taloustavaraa tilaan mm. hobbyhallista, ellokselta yms. kohdista "tarjoustuotteet" tai "löytönurkka". lisäksi kirpparit ok jos käytetyt kelpaa.
leivon itse ja esimerkiksi sämpylöihin käy vanhat puurot, piimät, porkkanaraasteet yms.
jos maito tai kerma menee vanhaksi, pakastan sen ja käytän ruuanlaitossa (juomana ei käy).
lisäksi laitan joka tilistä 50€ toiselle tilille syrjään vaikka sitten olisi tiukempaakin loppu kuu, sillä jossain vaiheessa saan ison summan kasaan jolla saan maksettua loppulainani pois ja sitten onkin jo löysempää (toivottavasti)!
1. Lidlistä ruokaa halvalla. Mm hernekeitto
39 c.
2. Kana on nykyään sikahalpaa. Kariniemen
koipireidet euron kilo citymarketissa. On hyvää
ja halpaa.
3. Ruokaa kannattaa tehdä iso satsi ja laittaa
pakkaseen loput. Mitä isompi satsi, sen halvempaa.
4. Ostokset vuodenajan mukaan. Kesällä vihannekset halpoja, syksyllä omenat juurekset,
jne...
5. Keitot on tosiaan halpoja ja riittää isommallekin perheelle. Esim makkarakeitto
yhteensä n 2 eur, josta syö nelihenkinen
perhe tai yksin neljä päivää.
Sanoisin, että kahdella eurolla päivässä tekee
hyvät sapuskat, kun hieman katsoo mitä, mistä
ja milloin ostaa...
Hae lidlistä hedelmät yms tuoretuotteet. Hinnat ovat noin puolet paikallisen edullisen automarkerin hinnoista. Joo saahan niistä bonusta, mutta ei 50%... Punaleimaista saa pienemmistä kaupoista, joko lähellä sulkuaikaa tai aamulla. Ihan miten ne sattuu leimaamaan. Opettele käytäntö ja syöt pihviä joka päivä ;)
Osta ruoka Lidlistä. Maksaa yleensä 30% vähemmän. Kuukausi/vuositasolla säästyy paljon.
Jos haluat tukea suomalaista mene ostamaan Tallinnasta. Siellä maksaa tasan sama suomalainen ruoka suomalaisesta ruokakaupasta (vaikka kaupan rakennus on Virossa) n. 20% vähemmän.
Miksei muitakin suomalaisia tuotteita voisi kierrättää Viron kautta? Suomenlahdella tuntuu olevan jonkinlainen mystinen taikavoima, joka saa kaiken halventumaan vaikka päälle pistetään vielä ylimääräiset kuljetuskustannukset. Muutenhan on päivän selvää, että suomalainen ruoka maksaa enemmän johtuen meidän pohjoisesta sijainnista ja muusta poliitikkojen todenmukaisesta väittämästä.
Ruoka kannattaa käydä ostamassa Lidlistä muutama halvempi tavara, mutta isot ostokset kannattaa hoitaa vaikka Prismassa: jos tuote on viallinen, niin Prisman kanssa tappelee paljon mielummin kun Lidlin (kertoo nim. kokemusta on). Ja kaiken lisäksi kortilla tulee Prismasta bonukset, niitä kun muutaman vuoden keräilee ja nostaa sitten tililtä rahana nii sillä lähtee kesäks vaikka minne: ite säästin 5v. bonuksia ja sain oikkeen kivasti rahaa säästöön ja lomamatkaan...;)