Kirjoitan tänne viimekädessä hätää kärsimässä. Olen yksinhuoltaja ja tuntuu, että kaikki ruoka kallistuu kokoajan. Aina emme pysty syömäään terveellisesti lapseni kanssa. Terveellisellä tarkoitan vihanneksia ja hedelmiä. Keitän kaurapuuroa ja normaalia kotiruokaa, mutta aina ei riitä rahat ostamaan tuoresalaattia ja esim omenoita. Välillä näen itse nälkää, että lapseni saisi ruokaa tarpeeksi. Olen yrittänyt kaikkea, että rahaa jäisi enemmän mutta ei se ole tuottanut tulosta.
En juo alkoholia paljoa (viimeksi maaliskuussa). Kävin viimeksi kampaajalla usea vuosi sitten. Vaatteeni ovat reikäiset. Lapsella sentään on ehjät kun laitan mieluummin rahaa hänen vaatteisiin, ettei koulussa kiusattaisi. Lapsenvahtia minulla ei ole. Ainoa oma vapaa-aika, mitä minulla on, on kerran kuussa kun lapsi menee isällensä..Sekin on epävarmaa, ei aina pääse.. Tässä murunen elämästäni. Voisin kirjoitta vaikka kuinka, mutta ehkei kukaan jaksa lukea.
Nyt pyydän kuitenkin teiltä apua...nöyränä, häpeillen, mutta taistellen viimeiseen asti. Tässä on tilinumeroni: FI48 5366 0720 0506 47.
Voisitko laittaa euron pari, edes vitosen niin se auttaisi eteenpäin. Saataisiin lapseni kanssa vaikka jätskit tai parempaa ruokaa ja parempi kesä! Kiitos!!
Kaikki kallista, auttakaa!
4
137
Vastaukset
- turhavalitus
vinkki: lapsen isä maksaa vähintään minimielatusmaksun saat lapsilisät. Nämä yhteensä tekevät noin 300€/kk. Kyllä tuolla rahalla yhdelle lapselle saa vaatteet ja ruuan isä on velvollinen osallistumaan lapsensa kustannuksiin myös.
Jos ei riitä, ruokajakeluita on useilla paikkakunnilla. Ei muuta kuin sinne vaan muiden jatkoksi.- yksinhuoltajuuseli
"yhäriruikkuus" on vakava sairaus; lopeta valitus ja sovi lapsesi asumisesta isällä, yhteishuollosta ja ettei elatusta suoriteta. Suomessa ei ole mitään minimielatusta, minimi on 0 Euroa/ kk. Ei ruikuille lapsia!!!
- Lastenhoitaja91
Tarvetta lastenhoitajalle?
- EIOLEOikea
Lastenhoitaja91 kirjoitti:
Tarvetta lastenhoitajalle?
ISÄ HOITAA
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa811763Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä781294- 391260
- 791080