Kani ei syö heinää ja tärisee kun nostaa

Poikanimeltäkani

Meille tuli viikko sitten eläkepäiviä viettämään kani. Ei mitään tietoa rodusta, mutta onneksi lyhytkarvainen. Tää kani on vissiin aina tottunut syömään pelletiä, koska edes faunan syysheinä ei neidille kelpaa. Aluksi piti ostaa marketista viikko sitten sunnuntaina huonoa heinää kun ei muut liikkeet ollu auki 22.30 aikaan. Pellettiä menee heti lun laittaa kippoon. Pyrin antamaan pellettiä aamuisin ja iltaisin vähän kerralla - heti popsii kaiken.

Sain kanin pari päivää sitten otettua syliin. Vein sen häkin ulkopuolellw tutustumaan ja vaikutti että viihtyi. Nykyään ei anna ottaa syliin, juoksee karkuun häkissä. Äsken otin ja kannoin häkin ulkopuolelle muta alkoi tärisemään hullusti kun laski maahan ja yritti paniikissa juosta karkuun niin vein takaisin häkkiin.

Ai niin, mites toi kanien kynsienleikkuu? Ja mistä voin varmistua onko kanilla kaikki hyvin? Mitä virikkeitä sisäkani haluaisi?

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Heinä alkaa todennäköisesti maistua ajan kanssa kun ei saa kaikkea nälkää tyydytettyä pelleteillä. Kannattaa kuitenkin tarkistuttaa kanisi hampaat ihan eläinlääkärillä, koska heinättömyys aiheuttaa helposti hammasvikoja, ja takahampaasta saattaa löytyä hammaspiikki joka oikeasti estää syömisen.

      Kannattaa mieluummin vain avata häkin ovi ja antaa kanin tulla omia aikojaan ulos. Voit houkutella sitä vaikka herkulla. Jos se tykkää pelletistä kovasti, voit vaikka antaa suuren osan ruuasta kädestä tutustumisen yhteydessä, kuppiin sitä ei ole mikään pakko antaa. Kun kani uskaltaa olla lähelläsi rauhassa, saat paremmin pidettyä sitä sylissä hoitotoimenpiteitäkin varten. Kani harvoin viihtyy sylissä, mutta on tärkeää että saat sitä pidettyä esim selälleen käännettynä sen verran että saat kynnet nipattua.

      Paras virike on toki valjasulkoilu, mutta sisälle kannattaa tuoda esim. erilaisia puun oksia. Nakerrettavaksi käy myös pahvi, ja kaiveltavaksi voi järkestää vaikka ison multalaatikon (sotkua tulee :D) tai laatikollisen pyyhkeitä. Ruuan voi kuppiin antamisen sijaan myös heittää ympäri lattiaa, niin kani voi käyttää aikaansa "laiduntaen" sitä! Jos pystyt, niin kani on tyytyväisin jos voi elellä vapaana, tai ainakin muutaman neliömetrin aitauksessa häkin sijaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9814
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      41
      5354
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4993
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3841
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3373
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      44
      3158
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2926
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      69
      2582
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2573
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2473
    Aihe