Eläkkeen ostovoima 20 vuoden kuluttua?

EläkeHaaveilija

Olen 46-vuotias mies ja eläkelaskelmani näyttää, että nyt eläkettä on kertynyt siten, että voisin jäädä eläkkeelle 66-vuotiaana ja silloin eläkkeeni olisi 1200e/kk.
Kysymykseni on, että olisiko se todella tuon summan verran eli 1200e, jolloin se varmaankin on 20 vuoden kuluttua todella mitätön summa (olettaen, että inflaatio lähtee edes tavoiteltuun 2% vuosivauhtiin).
Vai tuleeko tuohon 1200 e summaan jotakin inflaatio tms korjauksia (vaikka en siis tekisi yhtään päivää enää töitä), jolloin sen *ostovoima* vastaisi tämän päivän 1200 euron ostovoimaa?
Tämä on minulle hyvin merkittävä kysymys, koska 1200e/kk pärjäisin periaatteessa nyt sen tän hetkisellä ostovoimalla, mutta jos siihen ei tule mitään inflaatio tms korjauksia, niin 20 vuoden päästä sillä saa ehkä lautasellisen kaurapuuroa kuukaudessa (hieman kärjistäen) :(

6

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Pieneläkeläinen

        Sinun eläkkeesi luonnolisesti kasvaa vielä 20 vuodessa runsaasti. Mutta jos nyt sairastuisit ja joutuisit jäämään eläkkeelle, netto olisi luultavasti suurempi.
        Minulla jokseenkin yhtä suuri työeläke jo maksussa. Saan siihen pienen kansaneläkkeen ja eläkeläisten asumistuen päälle, jotka yhteensä nostavat saamaani summaa n. 40%. Nuo lisät riippuvat toki kunkin elämäntilanteesta.


    • OletkoLaiskaMies

      Olen pari vuotta vanhempi nainen ja nyt kertymäni 1252€/kk. Parinkymmenen vuoden kuluttua summan pitäisi olla 2000-2500€. Olet ilmeisesti laiska mies, kun nainenkin pääsee paremmalle eläkkeelle.

      • Elinaika indeksi syö eläkettäsi uskomattoman paljon.


      • rryryryryryyr

        Ai laiskuudestako noissa onkin kyse? Jepjep.


      • nyttyötön

        Laiskalla naisella ei oel kaikki kotona, itselä työhistoriaa 43 vuotta ja tuleva eläke brutto 1500 /kk ikää nyt 61 v.
        Tiedän kansanedustajia jotka jääneet eläkkeelle alle 40 vuotiaana ja eläke 3500-4 tonnia/kk ovat varmaankin olleet ahkeria...


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      17
      3000
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      48
      1995
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      178
      1848
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      103
      1784
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      82
      1483
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1026
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      200
      988
    8. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      958
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      59
      860
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      854
    Aihe