KOKKARIEN UUSI PERHEPOLIITTINEN LINJA

OSTAMYYJAVAIHDA

Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi aloitteen äitiyslaista
Verkkouutiset - La, 11/06/2016 - 13:51
Laki turvaisi naisparien lapsille oikeuden molempiin vanhempiin jo ennen syntymäänsä.
Puolueen puheenjohtajavaalin äänestyskierrosten välillä kokoomuksen puoluekokous Lappeenrannassa hyväksyi Kluuvin kokoomusnaisten aloitteen Äitiyslaki Suomeen. Kokoomuksen puoluehallitus oli esittänyt aloitteen hyväksymistä.
Aloite velvoittaa toimimaan siten, että Suomeen säädetään äitiyslaki, joka turvaa samaa sukupuolta olevien naisparien lapsille oikeuden molempiin vanhempiin jo ennen syntymäänsä.
Puoluekokous ei tukenut sukupuolineutraalia asevelvollisuuslakia, jota Akateemiset Kansalliset Nuoret esitti. Puoluehallitus katsoi vastauksessaan, että asevelvollisuus on tarkoituksenmukaisinta säilyttää nykyisellään.
Kategoriat: Suomenkieliset uutiset

0

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        348
        7785
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        106
        5537
      3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

        Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
        Maailman menoa
        111
        4633
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        27
        4430
      5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        149
        4325
      6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        52
        3947
      7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        157
        3829
      8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

        ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
        Maailman menoa
        77
        3727
      9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

        Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
        Maailman menoa
        37
        3647
      10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        85
        3471
      Aihe