opettajilla alkoholiongelmia? Miten se on näkynyt ja onko poissaoloja ollut sen takia opettajissa.
Entä kesäisin, oletteko huomanenet että kuppiloissa tai terasseilla olisi paljon opettajia?
Ikäväähän se on, ja juuri pitkät kesälomat ja ahdistuneisuus lisää opettien alkoholikäyttämistä. Noihin kesälomiin voisi tehdä uusia rakenneuutdistuksia, ja pienentää kesälomien pituutta siihen neljään viikkoon, ja muu aika sitten kursseja ja koulutusta ja koulun siivousta ja koulun pihan hoitoa. Olisi erittäin terapeuttista opettejille jotka taistelevat liian pitkien lomien kanssa ja tylsistyvät ja ahdistuvat kotona liian loman kanssa.
Näistä olisi hyvä keskustella syksyllä kun koulut alkaa, ja saada jo ensivuodeksi toimeenpano kesäloman pituudelle. Paineita opeetajien kesälomien lyhentämiselle olisi näinä aikoina, kun työaikaa pidennetään ja lomia leikataan muuallakin. Ja saisi tuon alkoholikulutuksen tuossa ammatissa vähenemään, missä sitä nyt sitten on, pelkään pahoin että useammalla on.
Onko kouluissanne ollut
11
295
Vastaukset
- viinanvoimalla
Niin ja papeillakin näyttää olevan suuntausta heti etsiä Rippikoululeireillä paikallinen Kapakki, Pubi.
Mitä tästä opimme??? Kakarat on niin rasittavia, että täytyy oppi-isien ottaa ensin miestä väkevempää, että jaksaa niitä................ Tai osaavat vain ottaa Ilon irti elämästä, myöskin työ aikana : )Ottaahan ne riparilaisetkin, isosilla on heti repun avauksella pulloja, kaljaa, Ciideriä, jne,,,
Eikös joku Viisas ole sanonutkin: Ilo ilman viinaa, on näyttelemistä. - eialkoholiongelmia
mutta mielenterveydellisiä näyttäisi olevan opettajilla, rehtoreilla ja lapsia tarkoitushakuisesti omasta isästään vieraannuttavilla yksinhuoltaja ruikuilla ja "viranomaisilla"..
- osta_onkivapa
"Ikäväähän se on, ja juuri pitkät kesälomat ja ahdistuneisuus lisää opettien alkoholikäyttämistä." - Opetti vai pipetti?
"Noihin kesälomiin voisi tehdä uusia rakenneuutdistuksia" - Vai vielä uutdistus. Onko se jotain uuttamisen ja tislaamisen välimailta?
"Olisi erittäin terapeuttista opettejille" - Opetteja en ole nähnytkään. Mutta synkassa edelleenkin pipetin kanssa.
"Paineita opeetajien" - Nyt se pipetti ei enää käykään. Petaaja on aika lähellä.
Tuossa pahimmat. Kuinkas paljon aikaa terassilla vietät? Meneekö aamusta iltaan? Ei sitä muuten pysty tuollaisia tilastoja tekemään. - töitäenempiopettajille
Pitkä lomat ahdistaa usein opettajia. Heillä on muutenkin erittäin lyhyet työpäivät ja viikot, eikä oikein ole tunneillakaan mitään tekemistä. Aika on pitkää ja kun on ne avustajat jotka kaiken tekee niin ei siinä ole opettajalla tekemistä. Minusta tuo palkkaus on ylisuuri, sitä voisi alentaa myös lomia olisi hyvä lyhetää 4 vikkoon ja työpäivät voisi olla pidempiä.
Koulusta voisi lopettaa siivppjat ja opettajat voisi ryhtyä siistimään, siinäkin säästäisi ison summan. Homekouluja voisi ryhtyä putsaamaan aina väliajalla. Ruokalassakin tarvii apua niin sinne voisi buukkaa. Välitunnit joka tunti on hyvää aikaa tehdä muuta kun kahvitella. - Miem
Narsismi on opettajilla isompi ongelma kuin alkoholi !
- openpomoöiti
Totta tuokin, semmoisia onpaljon. Minusta pitäisi opettajia kouluttaa paljon enemmän. Joka kuukausi pitäisi olla kursseja ja koulutusta ja käyttäytymis koulutusta eritoten. Kesät voisi käyttää kurssitukseen kokonaan.
Nyky opet ovat niin puskasta nousseita ettei osaa yhtäänmitään. Sitä se tekee kun on ylisuuret palkat ja ylipitkät lomat, ja alkoholi koko loman aikana ei todellakaan tee hyvää.
Syksyisin punaneäset opet taas ilmaaantuvat, jolloin vanhempien pitää olla tarkkana ja haistella mistä oäivn se viuna haisee.
Opettajien palkat pitää puolittaa ja lomat lyhentää reilusti, ja päivää pidentää. Kahden tunnin päiviä ei ole kellään täydellä palkalla, mistä lie hyvävelisoppareista tuossakin on kyse. - loaa_piisaaaaaaa
Kasos kun tuli aikanaanluettuaeikä lasketeltua. Nyt voi sitten korjata hedelmät.
Mutta hei, jaksamista sulle! - auttajatäällähei
loaa_piisaaaaaaa kirjoitti:
Kasos kun tuli aikanaanluettuaeikä lasketeltua. Nyt voi sitten korjata hedelmät.
Mutta hei, jaksamista sulle!Kiitos. On hyvä että luit ja sisäiti asian ja otat opiksesi, siitä se sunkin raittius sitten lähtee. Nyt kannattaa pnaostaa hyvään oloon ja jättää tuo alko, oletko miettinyt miten kivampaa elämä on raittiina? Sulta varmaan onnistuu kun oikein yrität. Olet hyvin sisäistänyt ongelmasi.
- Tosi_ongelmallista
Tähän mennessä ainakaan meidän kuolun opetajilla ei ole ollut muuta alkoholiongelmaan kuin se, että välillä on alkoholijuomat päässeet loppumaan kesken bileiden.
- LiskojenYö
Ihan tässä kyllä alkaa pelottaa kun pitäisi laittaa parin kuukauden putki poikki.. Onneksi ekalla viikolla voi laittaa kekrut kattoon leffoja kun itse toipuu delirium tremenssistä.. Ja sittenhän alkaakin jo syysloman oottelu..
- monetopetovatsoituneita
Onneksi tulee laki siitä että opettajille tulee pakolliset kurssitukset vuosittain muutama. Se on hyvä ja varmasti puhutaan raittuskysymyksistä että miksi kannattaa olla työaikana juomatta ja miten päästä alkoholista eroon.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253785Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1091623
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1231278Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99870Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77797- 85733