Onko Myllypuron historiaa ja siinä toimineen myllyn tarinaa dokumentoitu missään?
Myllypuro ja Hirvensalmi
13
930
Vastaukset
- suursavotta
Myllypuro näkyy dokumentoituna jo edellisten voimaloiden rakennusluvissa. Myllyn muistaavielä toimineen eläkeläisikäiset. Eikö joku voisi vähän valottaa?
- vesiseisoo
Käykääpä katsomassa Myllypuron tilaa voimalan alapuolella. Kyseessä on kulttuuriskandaali!
- eiEnääTöhnää
On sateista nyt se hyöty ollut, että uoma on pinnalta puhdistunut.
- ympäristörikosko
Kaikki Myllypuron uomassa virrannut vesi on Ripatintien jälkeistä valumaa. Purossa on pato heti kanavan sivu-uoman siinä haarassa, josta puro muuten lähtisi. Jatkossa Myllypuro kasvanee umpeen. Se näkyy jo hyvin Ripatintieltä.
Kalatien toivuudesta näkyy ehkä positiivisia merkkejä. Isokoskelopoikue yrittää kalastaa siinä. Tänä kesänä tulee uuden laskurijakson tulokset. Ehkä kalatie tomiikin ja Myllypuro ei olisikaan ainoa toimiva vaihtoehto.
- haukku52
Myllypuroon, itä-helsinkiin pääsee metrolla :)
- seuratkaamme
Ei tule tänä vuonna tuloksia kalalaskurista. Laitteisto hajosi alkukesästä, eikä sitä saatu korjattua -tai sitten tulokset eivät ole...
Löytyisikö joku asiaa seuraamaan?
Komeehan se on tuo "korvike", mutta toimiiko se?
https://www.youtube.com/watch?v=yRcG5MYco-Y- rikosIlmo
Vaikuttaisi siltä, että Myllypuron historia ulottuu jonnekin 200-300-vuosien väliin. Vajaa sata vuotta sitten tehtiin massiivinen ympäristörikos, johon kukaan ei halua nykyjään puuttua. Silloin oli lait ja varsinkin tulkinnat, kovin toiset.
- havaintoja
Onko sen kalatien laskurin tulokset jo saatu?
- myllynnarinaa
Olen käyny siinä myllyssä enkä ole vielä eläkkeellä,Armas siellä jauhatti.
- seuratkaamme
Laskurin tulokset löytyy googlettamalla. Kalatien toimintaa pidetään loistavana. Kun otetaan huomioon, mitä varten kalatie rakennettiin, riemua tuloksesta on vaikea ymmärtää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60803
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111773- 46650
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla213588- 42543
- 52526
- 76523
- 22506
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82483Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37480