mielestänne tehdä mielenkiinnonkohteistaan ammatti vai pitää ne harrastuksina? Olen kuullut asiasta kahta mielipidettä.
Tulisiko assien
5
199
Vastaukset
- Ehdottomastikannattaa
Ilman muuta kannattaa tehdä ammatti, jos vain suinkin mahdollista. Se helpottaa huomattavasti ammatinvalintaa; monilla asseilla on heikko päätöksentekokyky ja jumiutumista valintatilanteissa, joten he saattavat miettiä tulevaa työtään/ammattiaan ties kuinka kauan.
- työllistäjäassi
"tehdä mielenkiinnonkohteistaan ammatti" eli ryhtyä yrittäjäksi. Ei. Osaamisaluettaan kannattaa opetella hyödyntämään muuta kautta. Mitä oikeasti tarkoitat tuolla "tehdä ammatti"? Tarkentaisitko? Asseilla ei ole yleisesti heikko päätöksentekokyky myöskään, mutta jumiutumista voi esiintyä valintatilanteissa, siksi annankin ammatinvalinnallista apua kaikille halukkaille, joko Aspergerinfossa taikka täällä.:)
Aspergerinfo.foorumi.eu on osoite, jonne voi anonyymisti kirjoittaa rekisteröitymättäkin.:) Myös ylläpidon sähköpostiosoitteesta saa henkilökohtaista neuvontaa, eli [email protected]. - mikäsiinä
Leipäammatti leipäännyttää ja näivettää assinkin. Mielenkiinto ammattia kohtaan voi syntyä kontaktista vaikkapa kissaan. Kiintymys tekee siitä todellisen ammatin, josta voi olla ylpeä. Jos kissat kiinnostaa, miksei voi ruveta kissakauppiaaksi? http://www.hs.fi/ilta/13062016/a1465785475753 Loistartunnan on havaittu lisäävän sairastumisriskiä muun muassa Alzheimerin ja Parkinsonin tauteihin, epilepsiaan ja autismiin.
- MinäpäVaan21321
Itselläni on Asperger diagnoosi ja vastaanpa sinulle ihan omasta kokemuksesta, että minä valitsin tietoisesti ammatin ja opiskelusuuntauksen, joka EI ole se kaikkein suurin mielenkiinnon tai rakkauden kohde itselleni. Tämä on siis vain minun mielipiteeni ja minua koskeva seikka, että koen niin, että jos mieluisen asian/harrastuksen valitsee ammatikseen niin siitä katoaa se tietty juttu eli "luovuus" ja OIKEA intohimo. Mutta meitä on moneksi ja tunnen ihmisiä, jotka nimenomaan ovat valinneet ammatikseen alan, joka on heidän pääharrastuksensa ja suurin mielenkiinnonkohde ja ovat yleensä pärjänneet upeasti valitsemallaan uralla ammatillisessa mielessä ja tietysti muutenkin.
- dfghjklkjhgf
Minä olen nyt sairastunut muutenkin ynnä muita tragedioita tapahtunut, etten voi ihan tehdä mikä olisi kannattanut, mutta minun kohdallani ainakin olisi kannattanut pyrkiä tekemään kiinnostuksista ammatti, siis heti jo lapsesta asti ikinä yrittämättäkään tehdä mitään muuta. Ja minusta yksityinen ammatinharjoittaja eli ikäänkuin yrittäjä olisi paras muoto, koska siinä vähiten joutuu ryhmätyöskentelemään, mutta sitä omaa juttuaan sitten ihan sujuvasti voi esitellä muillekin.
Jos on niin kyvykäs että pystyy mihin tahansa tavalliseen rahanhankinta ammattiin rahoittaakseen kiinnostuksensa harrastamisen, varmaan se sitten kannattaa.
Mutta jos on heiveröinen työntekijä mihinkään hyvään rahanhankintaan, niin kyllä sitten mielestäni kannattaa kaikkensa vaan keskittyä niihin kiinnostuksiin.
Minulle se olisi ollut ainoa tie menestyä kohtalaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493750- 583553
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992952Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252499Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352092Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1141852Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711209