Eli laittakees tänne omakohtasia kertomuksia kun olette karanneet kotoa. Voisi kertoa esim. missä nukuit, kuinka pitkään olit poissa, millä lähdit? Itse olen aatellut lähteä jonnekin, koska pitkästyn kuoliaaks kotona.
Tarinoita kotoa karkaamisesta
10
368
Vastaukset
- eiolluhauskaa
Tylsistyminen ei oo oikein hyvä syy karata, luulisin et kaipaisit ennemmin jotain piruuden tekoa yöllä, mutta joka tapauksessa ite lähin ihan pyörällä liikenteeseen ja menin toiseen kaupunkiin (ei ollu kuin 30 kilsaa), olin poissa 41 päivää, ja nukuin ja majailin muutenkin yhessä urheiluväline varastossa, joka ei ollut edes lukossa, ja sieltä löytyi patja just sopivasti. Kukaan ei kiinnittäny huomiota muhun vaikka tehtiin katoamis ilmoitus.
- beyourselfnowandtomorrow
Okei, tälläistä mielipidettä ei kysytty mutta annan palaa ! Minun mielestäni kotoa karkaaminen on erittäin huono päätös ! En ymmärrä, miksi porukka tekee sellaista tai edes harkitsee, koska loppupeleissä itse karkuri vain saa siitä paljoa huonoa niskaansa. Jos on jotain ääripää oloja kotona, miksi siellä ei voi olla, niin kannattaa keksiä muu keino paeta sitä kuin karkaaminen. Ja jos ei ole kyse näistä äärioloista, kuten perheväkivallasta vaan teini-iän protestoinnista, niin miksi ? C'mon karkaaminen on todella typerää ja tätä päätöstä vaan seuraa huonoja seurauksia. Ja kannattaa ajatella miltä läheisistänne tuntuisi, miltä sinusta tuntuisi jos olisit läheistesi tilanteessa.
- fghgfhgfhgfh
Joskus karkaaminen on ihan hyvä ratkaisu, parempi kuin itsemurha. Enkä osaa kuvitella itteäni vanhempieni asemaan, koska en tiedä miten kusipäät näkee asiat.
- Karkuexpertti
Mä en oo itse ollu yötä pois tai muutenkaan karannut mihinkään kauas, mutta ohjeita osaan kyllä antaa.
Näin kesällä teltta voi olla ihan hyvä ratkaisu yöpymiseen. Niitä saa halvimmillaan 15€/kpl. Makuupusseja saa aikalailla samaan kappalehintaan. Rahaa tarvitsisit sinakin ruokaan, juomaan, sekä vararahaa mahdollisiin yllättäviin tilanteisiin. Rahaa suosittelisin otettavaksi mukaan telttarahan ja makuupussirahan lisäksi ainakin 50€ n. 10€/päivä ruokiin. Kokonaissumma riippuu siis siitä kauanko olet poissa. Hyviä, halpoja ja säilyviä ruokia ovat esimerkiksi erilaiset säilykepavut tai muut säilykeruoat, esimerkiksi hedelmäsalaatit. Matkustaa nyt voit miten haluat (bussilla, pyörällä, kävellen), riippuen minne olet menossa.
Saa kysyä lisää! :)- asdasdasdasdasdasdasd
10€ on kyllä ihan liikaa päivässä... kyllä aika äkkiä saa palata kotiin ruikuttamaan kun rahat loppuu...
- Karkuexpertti
Voi no riippuu aivan ihmisestä. Toisilla on säästöjä, toisilla ei. Ja kyllä niissä oloissa se 10€/pv on oikein realistinen. Aika nälkäkuurilla saa muuten olla. Metsässä kun ruoan valmistaminenkaan ei ole yhtä helppoa.
- sdfdsfgb
Haluakko että susta laaditaan kuvallinen katoamisilmoitus vai aiokko huolestuttaa vanhempas siihen pisteeseen saakka?
- 959tv439i43
Minkä ikäinen olet?
Hei
Minusta pitkästymiseen voisi keksiä viisaampia keinoja. Toivottavasti olet jo niin tehnytkin. Olisiko sinulla mahdollista löytää kesätöitä? Vaikka koirien ulkoiluttaminen tai jokin siivouspalvelu voisivat toimia. Ryhtyisit yrittäjäksi!
Kotoa karkaamisesta seuraa oikeasti vain ikävyyksiä. Huolestuttaisit vanhempasi, perääsi lähtee poliiseja ja kaiken lisäksi sinusta tehdään lastensuojeluilmoitus ja hyvässä, tai siis huonossa lykyssä olet kohta huostassa (jollet jo ole).
Tsemppiä ja mielikuvitusta kesään !
Pappi Elisabet- Pissiskissis
Joo karkaa mun kaa. Kerro mulle sun snap/ ig
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810199K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2335906Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735384PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *925010Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193305Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe62676- 2142572
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172404- 282224
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3812171